Ból głowy - jakie choroby może zwiastować?

Migrenowego bólu głowy doświadcza od 10 do 16 proc. populacji. Osoby cierpiące na migrenę przewlekłą doświadczają bólu migrenowego przez co najmniej 15 dni w miesiącu. Jest to problem, który dotyczy kobiet w nieco większym stopniu niż mężczyzn. Trend zapadalności na migrenę wciąż rośnie.

Zazwyczaj dolegliwości samoistnie ustępują i nie wymagają konsultacji lekarskiej. Najczęściej ból głowy jest spowodowany, stresem, utrzymującym się napięciem, niewyspaniem i zaburzeniami w przemianie materii.  W jakiej sytuacji konieczna jest wizyta u specjalisty? I w jakich chorobach ból głowy traktujemy jako istotny objaw?

Jakie mamy rodzaje bólów głowy?

Wskazaniem do wizyty lekarskiej jest powtarzalność bólów głowy i sytuacja w której uniemożliwiają one normalne funkcjonowanie. Bóle głowy dzielimy na pierwotne, które nie wynikają z żadnej innej choroby i wtórne.  Wyróżniamy następujące postacie pierwotnego bólu głowy:

Reklama
  • migrenę - choroba przewlekłą, w której ból jest silny i napadowy. Migrenie niejednokrotnie towarzyszą nudności, oraz wymioty, osoba dotknięta tym schorzeniem ma kłopoty z podejmowaniem jakiejkolwiek aktywności fizycznej, ponieważ powoduje to nasilenie dolegliwości;
  • ból głowy typu napięciowego- do przyczyn występowania tego rodzaju bólu głowy, wlicza się: nieprawidłową postawę, przewlekły stres, niewyspanie i utrzymujący się niepokój;
  • trójdzielno-autonomiczne bóle głowy - w tym klasterowe bóle głowy, czyli jednostronne napadowe bóle, którym towarzyszy potliwość, uczucie zatkania i wyciek wydzieliny z nosa. Warto nadmienić, że objawy towarzyszące występują po tej samej stronie, co ból. Poza klasterowymi bólami głowy, do tej grupy klasyfikujemy także: hemikranię napadową, która charakteryzuje się krótkotrwałymi napadami jednostronnego bólu, przypominającymi nerwobóle. Napad hemikranii może być poprzedzony ruchami głowy;
  • inne: ból głowy związany z aktywnością seksualną, krążkowy ból głowy, hemikrania ciągła, kaszlowy ból głowy, oraz ból głowy kłujący.

Wtórne bóle głowy, mogą być wynikiem następujących chorób:

  • choroby naczyń wewnątrzczaszkowych, lub docierających do głowy,
  • reakcje odstawienne po zażywaniu substancji chemicznych,
  • zapalenie ucha- powszechna choroba, dotykająca ludzi niezależnie od wieku, polega na pojawieniu się stanu zapalnego, głównie w zewnętrznym przewodzie słuchowym, najczęściej jest wywołane przez wirusy,
  • alergii- czyli patologicznej reakcji organizmu na czynnik nieszkodliwy (alergen), ma podłoże genetyczne lub środowiskowe,
  • grypy- wirusowej choroby układu oddechowego,
  • zapalenia zatok,
  • guzów mózgu,
  • choroby oczu,
  • zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych- zapalenie może być wywołane przez wirusy, bakterie, bądź grzyby. Dotyczy błon otaczających mózg i rdzeń kręgowy.

Jak diagnozuje się bóle głowy i jakich groźnych chorób mogą być objawem?

Lekarz ocenia, czy ból głowy nie stanowi zagrożenia dla życia pacjenta, poprzez badanie podmiotowe i przedmiotowe. Bóle o nagłym początku, którym czasem towarzyszą objawy oponowe, mogą być objawem krwotoku podpajęczynówkowego. Obrzęk tarcz nerwu wzrokowych i ogniskowo występujące objawy neurologiczne mogą wskazywać na guz mózgu. Podobnie ból głowy, który jest następstwem kaszlu lub wysiłku może nakierować na diagnozę krwotoku podpajęczynówkowego lub guza mózgu. Z kolei ból głowy w czasie ciąży lub po porodzie, to symptom wskazujący zakrzepicę żył kory mózgowej lub zatok opony twardej. Specjalista zleca badania obrazowe i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego. Niezwykle przydatne okazuje się: EEG, tomografia komputerowa, a także rezonans magnetyczny.

Jak leczyć bóle głowy?

Żeby uśmierzyć bóle migrenowe pacjenci zażywają: NLPZ, a także NLPZ skojarzone z kofeiną lub ergotaminą, tryptany, leki przeciwwymiotne (jeśli okresowo występują nudności oraz wymioty).  Leczenie zapobiegawcze trwa powyżej trzech miesięcy, tutaj przydatne okazują się leki kontrolujące nadciśnienie i leki biologiczne (np. przeciwciała monoklonalne). Do metod niefarmakologicznych zaliczamy: nieinwazyjną stymulację nerwu błędnego,  przezskórną stymulację nerwów nadoczodołowych, przezczaszkową stymulację magnetyczną.

Dodatkowo zaleca się wyciszenie w  warunkach domowych, wzięcie ciepłej kąpieli, dbanie o regularny sen, masaż głowy, ograniczenie dostępu światła do pomieszczeń w których się przebywa i niwelowanie hałasu w otoczeniu.

Aleksandra Oracz 

Zobacz także:

Jak sobie radzić z omdleniami i zawrotami głowy podczas ciąży?

Zmęczony? To może być niedobór magnezu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ból głowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL