Jak sobie radzić z zawrotami głowy i omdleniami podczas ciąży?

Zawroty głowy i omdlenia w ciąży zdarzają się wielu przyszłym mamom. Ich przyczyny są bardzo różne, w dużej mierze zależą od okresu ciąży. Wiele kobiet zastanawia się, jak sobie z nimi radzić i czy są groźne. Okazuje się, że najczęściej nie wskazują na nieprawidłowości. Można im również zapobiegać.

Czy zawroty głowy i omdlenia w ciąży są groźne?

Zarówno zawroty głowy, jak i omdlenia mogą się pojawiać na każdym etapie ciąży. W zdecydowanej większości przypadków nie oznaczają, że z przyszłą mamą czy dzieckiem dzieje się coś złego. Mogą mieć jednak groźne skutki - łatwo przez nie stracić równowagę i się przewrócić (a upadek w ciąży może być groźny).

Co robić, gdy pojawiają się zawroty głowy w ciąży?

usiądź, pochyl głowę tak, aby znajdowała się między kolanami,

głęboko oddychaj,

rozluźnij ubranie, rozepnij guziki,

otwórz okno, włącz klimatyzację,

napij się wody,

zjedz przekąskę.

Co robić, gdy jest ci słabo?

Co robić, gdy poczujesz, że robi ci się słabo? Przede wszystkim postaraj się nie upaść:

Reklama

nie wykonuj gwałtownych ruchów. Powoli usiądź i połóż nogi uniesione ponad tułów lub usiądź i pochyl się tak, aby głowa znalazła się jak najniżej, najlepiej między kolanami,

jeśli nie możesz usiąść, przytrzymaj się czegoś, a w ostateczności - uklęknij i pochyl głowę,

połóż się na lewym boku, z uniesionymi stopami. Dzięki temu do mózgu dopłynie więcej krwi i tlenu,

gdy zrobi ci się słabo podczas prowadzenia samochodu, jak najszybciej zjedź na pobocze. Jeśli nie możesz tego zrobić, zatrzymaj samochód i włącz światła awaryjne. Następnie postaraj się przesiąść na tylne siedzenie i położyć na lewym boku,

gdy pojawią się pierwsze oznaki zbliżającego się omdlenia, takie jak zawroty głowy, szum w uszach, mroczki przed oczami, należy położyć się z nogami z lekko uniesionymi. Pozycja ta zapewni prawidłowy dopływ krwi do mózgu i lepsze jego dotlenienie. Należy oddychać głęboko i powoli, a objawy osłabienia szybko miną,

w sytuacji, gdy zawroty głowy dokuczają po posiłku, ich przyczyną może być spadek poziomu cukru. Co robić? To proste. Najlepszym sposobem jest zjedzenie energetycznej przekąski. Doskonale w tej roli sprawdzi się kawałek banana, baton muesli czy banana. Warto pić dużo wody.

Jak zapobiegać zawrotom głowy w ciąży i omdleniom?

Zawroty głowy i omdlenia towarzyszą wielu mamom. Wielu epizodom można zapobiegać. Co robić, a czego unikać? Co jest ważne?

Często spaceruj na świeżym powietrzu. Jeśli to tylko możliwe, bądź aktywna fizycznie.

Dbaj o regularność posiłków. Unikaj długich przerw między nimi. Pamiętaj, że lepiej jeść mniej, za to częściej. Dzięki temu można utrzymać stężenie cukru we krwi na stałym poziomie.

Dbaj o to, by dostarczać organizmowi niewielkie, ale pożywne porcje. Jedz banany, jogurty naturalne z musli, lekkie zupy czy zdrowe kanapki. Spożywaj regularne posiłki - nie zapominaj o jedzeniu, ale też się nie objadaj!

Pij bardzo dużo wody, minimum 2 litry dziennie.

Gdy wychodzisz z domu na dłużej, zawsze miej przy sobie jakąś przekąskę, by móc zaspokoić mały głód i uzupełnić poziom glukozy we krwi. Sprawdzą się: migdały, orzechy, owsiane ciasteczko, które w razie potrzeby podniosą stężenie cukru.

Unikaj tłumów i ciasnych dusznych pomieszczeń.

W upalny dzień można używać wiatraka oraz zraszać twarz zimną wodą.

Często odpoczywaj.

Nie siadaj z założonymi nogami, gdyż może to podnieść ryzyko wystąpienia zakrzepów żył głębokich.

Unikaj długiego stania i siedzenia z nogą założoną na nogę - taka pozycja utrudnia cyrkulację krwi.

Staraj się unikać sytuacji stresowych i silnych emocji.

Jedz potrawy bogate w żelazo, by zmniejszyć ryzyko anemii ciążowej. Można zażywać suplementy diety zawierające żelazo bądź przyjmować witaminy dla ciężarnych, które zawierają odpowiednie dawki.

Unikaj spania na plecach, zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze. W tej pozycji macica uciska żyłę główną dolną, co może prowadzić do niedotlenienia mózgu. Śpij na lewym boku - dzięki temu nie będzie dochodziły do ucisku żyły głównej dolnej.

Nie wstawaj gwałtownie. Podnosząc się z łóżka najpierw usiądź i chwilę posiedź. Dopiero potem wstawaj. Unikaj nagłych zmian pozycji.

Noś luźne ubrania, które nie opinają sylwetki ubrania. Zrezygnuj z obcisłych dżinsów i golfów.

W czasie kąpieli w wannie woda nie powinna być za gorąca. Nie wolno korzystać z saun oraz jacuzzi, bo powodują one wzrost temperatury ciała, a to może doprowadzić do omdlenia.

Czytaj więcej TUTAJ

Zobacz także:

Czy jestem w ciąży? Jak to rozpoznać?

Co dają badania prenatalne i dlaczego warto je wykonywać?

Baby Boom

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ciąża | zasłabnięcie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL