Jak się pozbyć glisty ludzkiej u dziecka?

​Na zakażenie glistą ludzką narażone są zarówno dzieci, jak i dorośli. Dzieci jednak są nosicielami pasożyta częściej. Wynika to z niewyrobionych jeszcze nawyków higienicznych.

Glista ludzka - parę faktów

Glista ludzka to pasożyt, który bytuje w jelicie cienkim człowieka i przeżywa tam od 1 do 1,5 roku. Jej dorosła postać przypomina białą dżdżownicę. Potrafi osiągnąć długość nawet do 40 cm. Glista ludzka żywi się nabłonkiem niszczonej ściany jelita i substancjami zawartymi w treści jelitowej. Samice glisty ludzkiej wytwarzają około 200 jaj w ciągu dnia.

Jak można zarazić się glistą ludzką?

Źródłem zakażenia może być brudna woda lub zanieczyszczone jajami glisty jedzenie. Bądźmy zatem bardzo uważni, myjmy owoce i warzywa, na wakacjach pilnujmy, by dziecko nie piło wody z niepewnego źródła. 

Reklama

Przede wszystkim zaś pilnujmy mycia rąk - dzieci bardzo często lubią je trzymać przy buzi. Glista ludzka bardzo łatwo przenosi się właśnie przez niedomyte ręce, np. po wyjściu z toalety, po zabawie w piaskownicy.

Objawy zakażenia glistą ludzką

Wszystko zależy od stopnia rozwoju pasożyta, ale na początku glista ludzka wywołuje objawy podobne do alergii, np. pokrzywkę. Później może być już znacznie poważniej: ból brzucha, nudności, zmęczenie, wysypka, brak apetytu, biegunki, zaparcia, wymioty, niespokojny sen, podwyższona temperatura. 

Przede wszystkim jednak charakterystyczne jest występowanie bólu gardła i kaszel. To w gardle często bowiem przebywają larwy glisty ludzkiej. Długo nieodkryta glista może spowodować u dzieci straszne spustoszenia: od zahamowania wzrostu oraz wagi aż do niedrożności jelit.

Leczenie zakażenia glistą ludzką

Zwykle leczenie trwa trzy dni i odbywa się za pomocą środków farmakologicznych. Terapię muszą przejść wszyscy domownicy jako możliwi nosiciele glisty ludzkiej.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL