Przyczyny czkawki u dzieci
Czkawka to stan, w którym tracimy kontrolę nad swoją przeponą. Zwykle pracuje ona spokojnie, podczas ataku czkawki zaś dochodzi do sytuacji, w której zakończenia nerwowe w okolicach szyi, zwykle kontrolujące pracę przepony, zostają podrażnione.
Pojawia się, kiedy jemy niedbale: za dużymi kęsami, za szybko, za ostro. Może też jednak być sygnałem zapalenia otrzewnej, wrzodów żołądka, refluksu lub innych poważnych problemów zdrowotnych. U dzieci jednak czkawka ma własną specyfikę.
Maluchy mają jej ataki już w życiu płodowym i potem czkawki towarzyszą im bardzo często. Pojawiają się w każdych okolicznościach - przed i po karmieniu, podczas kąpieli, przewijania, przebierania. Rodzice martwią się tymi atakami myśląc, że dziecko się męczy. Ale czkawka takich maluchów jest nieco inna niż ta dorosłych.
Lekarze tłumaczą je faktem, że układ nerwowy dzieci nie jest całkowicie ukształtowany, stąd i niepowołany sposób pracy nerwu przeponowego.
Jeżeli jednak czkawka u malucha budzi nasz niepokój, bo odbieramy sygnały, że dziecko jest zmęczone, atak trwa za długo, nie chce ustąpić mimo upływu czasu oraz faktu, że usiłujemy mu pomóc, np. karmiąc je czy też rozśmieszając - zwróćmy się do lekarza.
Rozważy on, czy nie mamy do czynienia z chorobą płuc lub żołądka albo zaburzeniem neurologicznym.