Reklama

Przyczyny czkawki u dzieci

Czkawka to stan, w którym tracimy kontrolę nad swoją przeponą. Zwykle pracuje ona spokojnie, podczas ataku czkawki zaś dochodzi do sytuacji, w której zakończenia nerwowe w okolicach szyi, zwykle kontrolujące pracę przepony, zostają podrażnione.

Pojawia się, kiedy jemy niedbale: za dużymi kęsami, za szybko, za ostro. Może też jednak być sygnałem zapalenia otrzewnej, wrzodów żołądka, refluksu lub innych poważnych problemów zdrowotnych. U dzieci jednak czkawka ma własną specyfikę.

Czkawka u niemowląt

Maluchy mają jej ataki już w życiu płodowym i potem czkawki towarzyszą im bardzo często. Pojawiają się w każdych okolicznościach - przed i po karmieniu, podczas kąpieli, przewijania, przebierania. Rodzice martwią się tymi atakami myśląc, że dziecko się męczy. Ale czkawka takich maluchów jest nieco inna niż ta dorosłych. 

Reklama

Lekarze tłumaczą je faktem, że układ nerwowy dzieci nie jest całkowicie ukształtowany, stąd i niepowołany sposób pracy nerwu przeponowego.

Kiedy z czkawką do lekarza?

Jeżeli jednak czkawka u malucha budzi nasz niepokój, bo odbieramy sygnały, że dziecko jest zmęczone, atak trwa za długo, nie chce ustąpić mimo upływu czasu oraz faktu, że usiłujemy mu pomóc, np. karmiąc je czy też rozśmieszając - zwróćmy się do lekarza.

Rozważy on, czy nie mamy do czynienia z chorobą płuc lub żołądka albo zaburzeniem neurologicznym.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL