Srebro koloidalne: działanie, wskazania i przeciwwskazania

W związku z szalejącym wirusem RSV oraz grypy, fora internetowe pękają od rad oraz metod samodzielnego leczenia objawów zakażenia w domu. Oprócz naturalnych metod leczenia, opartych na inhalacjach olejkami eterycznymi, spożywania mikstur bakteriobójczych oraz stawiania baniek, jako sposób radzenia sobie z wirusem RSV, również u dzieci, trendują inhalacje ze srebra koloidalnego. Rada ta jest nie tylko nieskuteczna, ale może prowadzić również do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Czym jest srebro koloidalne i jak prawidłowo je stosować? Odpowiadamy

Działanie srebra koloidalnego

Inhalacje wykonane z użyciem srebra koloidalnego to bardzo zły pomysł, co uzasadnimy w dalszej części artykułu, jednak należy wiedzieć, że substancja ta ma wiele właściwości zdrowotnych.

Właściwości srebra były wykorzystywane w czasie epidemii dżumy, kiedy to matki podawały swoim dzieciom srebrne łyżeczki do ssania. Miało to zapobiec zarażeniu się.

W trakcie I wojny światowej srebro było wykorzystywane do leczenia ran oraz infekcji, jakie pojawiały się u walczących żołnierzy.

Srebro koloidalne ma przede wszystkim działanie bakteriobójcze. Jony srebra mają zdolność uszkadzania ścian komórkowych bakterii i ich DNA. Oprócz tego udowodniono, działa ono również grzybobójczo oraz przeciwwirusowo.

Reklama

Srebro koloidalne wykorzystywane jest do leczenia zmian grzybicznyh na skórze, nadkażonych ran, zalecane jest również w przypadku ran, które trudno się goją oraz u pacjentów leżących.

Leczenie zakażenia RSV i innych infekcji srebrem koloidalnym

Na wielu forach internetowych można znaleźć rady kobiet, które wymieniają się radami związanymi z objawowym leczeniem infekcji dróg oddechowych. Jedną z nich jest wykonywanie inhalacji ze srebra koloidalnego. Matki stosują inhalacje u dzieci w przypadku kataru, przewlekłego kaszlu, zapalenia oskrzeli, oraz zakażenia wirusa RSV, który właśnie teraz sprawia, że szpitalne oddziały dziecięce są przepełnienione i codziennie przybywa nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia RSV u dzieci.

Objawy zarażenia wirusem RSV to przede wszystkim:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • ból gardła,
  • obrzęk śluzówki nosa,
  • ogólne złe samopoczucie.

Nie każdy przypadek zakażenia wirusem RSV wymaga hospitalizacji, a skuteczne jest leczenie objawowe w domu, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Inhalacje ze srebra to poważne konsekwencje

 Srebro koloidalne to preparat, który stosowany jest zewnętrznie. Zawierają go kremy, maści a także plastry lub inne środki opatrunkowe i stosowany jest na podrażnienia skóry, rany trudno gojące się a także na odleżyny u pacjentów leżących.

Srebra nie wolno przyjmować doustnie, a także wziewnie, zatem rady dotyczące inhalacji srebrem koloidalnym mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu.

Dzieję się tak, ponieważ w preparacie ze srebrem koloidalnym znajdują się metale ciężkie, które nie są wydalane przez organizm. Kumulują się w organizmie i mogą doprowadzić do ciężkich powikłań.

Jednym z nich jest rozwinięcie się u pacjenta argyrii, czyli srebrzycy. Powstaje ona właśnie na skutek przyjęcia zbyt dużej dawki srebra, lub systematycznemu odkładaniu się go w komórkach ciała. Srebrzyca objawia się szaroniebieskim lub niebieskim kolorem skóry, a zmiany jakie pojawiają się w organizmie, są nieodwracalne.

Oprócz niebieskiego zabarwienia skóry, niebieski może być również mocz oraz kał pacjenta, a dodatkowe objawy występujące w srebrzycy, to:

  • gorączka,
  • ból głowy,
  • nudności.

Nie ma żadnych badań naukowych potwierdzających, że inhalacje ze srebra koloidalnego poprawiają rokowanie w leczeniu infekcji dróg oddechowych, natomiast inne wskazują, że przyjmowanie go drogą wziewną lub w podaży do organizmu, może wywołać nieodwracalne konsekwencje dla zdrowia. 


CZYTAJ TAKŻE:

Inhalacje i nebulizacje w leczeniu infekcji. Co wybrać?

RSV, grypa i covid w natarciu. Po czym je rozpoznać?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL