Czym są badania przesiewowe?

​Badanie przesiewowe pozwala na wykrywanie chorób, kiedy jeszcze nie pojawiły się ich pierwsze objawy, dzięki czemu można je leczyć znacznie skuteczniej. Tego typu diagnostykę przeprowadza się wśród wielu grup społecznych.

Korzyści z badań przesiewowych

Badania przesiewowe daje korzyści zarówno dla osoby, u której zostały przeprowadzone (możliwość uratowania życia lub poprawa jego jakości), ale także mają korzyści ekonomiczne i społeczne. Leczenie choroby we wczesnym stadium jest znacznie mniej kosztowne, niż zmaganie się z zaawansowaną dolegliwością.

U kogo przeprowadza się takie badania?

Badania przesiewowe przeprowadza się wśród osób z tak zwanych grup ryzyka, ale w przypadku noworodków robi się je u każdego dziecka. Dzięki temu można wykryć takie choroby jak fenyloketonuria, niedoczynność tarczycy, mukowiscydoza i problemy ze słuchem. 

Reklama

Badań tego typu nie robi się natomiast u każdego dorosłego, gdyż byłoby to zbyt kosztowne dla państwa. Choroba musi być poważnym problemem dla społeczeństwa i jej częstotliwość występowania jest dość duża. Konieczne jest wykonanie także testów przesiewowych.

Tą metodą wykrywa się choroby, które dają objawy możliwe do wykrycia w czasie badań, ale nie dające zwykłych objawów, które może zauważyć pacjent. Być może z czasem będzie można wykryć większość groźnych chorób we wczesnym stadium, co sprawi, że w szpitalach będzie mniej pacjentów. 

Nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie zachorowań, gdyż choroby pojawiają się pod wpływem czynników środowiskowych, a często sami mamy wpływ na ich pojawienie się przez nasze zachowania. 

Ponieważ diagnostyka ciągle rozwija się, badania diagnostyczne dadzą nadzieję na wczesne wykrywanie nowotworów i cukrzycy, które zbierają coraz większe żniwo wśród chorych. 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL