Na ten nowotwór zmarła Joanna Kołaczkowska. Objawy nie zawsze są jednoznaczne

Kiedy do mediów dotarła informacja, że Joanna Kołaczkowska, znana artystka kabaretowa występująca w Kabarecie Hrabi, zmaga się z agresywnym przeciwnikiem, jakim jest nowotwór, wszyscy zastanawiali się, jaka choroba sprawiła, że kobieta zawiesiła swoją działalność artystyczną. Joanna Kołaczkowska zmarła 17 lipca 2025 roku, a jej przyjaciółka, Beata Harasimowicz wyznała, że przyczyną śmierci był nowotwór mózgu. Jak objawiają się nowotwory mózgu, jakie dają rokowania i czy są skuteczne metody leczenia choroby? Odpowiadamy.

Joanna Kołaczkowska zmarła na raka. Artystka miała 59 lat

Końcem kwietnia do mediów trafiła informacja, że Joanna Kołaczkowska, aktorka kabaretowa z Kabaretu Hrabi, zawiesza swoją działalność artystyczną i nie wyruszy w nową trasę “Potemowe piosenki". Informację tę przekazali jej koledzy z Hrabi, którzy wyjawili, że Joanna Kołaczkowska zmaga się z nowotworem. 

Od tego czasu artystka zniknęła z przestrzeni publicznej, a do mediów nie trafiały żadne informacje na temat jej leczenia czy aktualnego stanu zdrowia. Wiadomo było, że sytuacja jest trudna, a Joannie Kołaczkowskiej przyszło zmierzyć się z naprawdę trudnym przeciwnikiem. 

Reklama

W nocy z 16 na 17 lipca w mediach pojawiła się informacja, że Joanna Kołaczkowska nie żyje, a w ciągu dnia jej najbliższa przyjaciółka wyjawiła, że aktorka chorowała na nowotwór mózgu. 

"Bardzo szybko trafiła do szpitala i znalazła się pod bardzo dobrą opieką lekarską. Nad wszystkim trzymał pieczę Kamol [Dariusz Kamys]. Operacja była natychmiastowa i na pewno były to najlepsze siły fachowe, jakie mogły być, i to, co można było zrobić ze strony medycyny, na pewno zostało zrobione. Nie wystarczyło" - wyjawiła Beata Harasimowicz w udzielonym wywiadzie dla Świata Gwiazd. 

Nowotwór mózgu. Długo nie daje objawów, rośnie latami

Nowotwory mózgu dzielą się na te łagodne i na złośliwe. Nowotwór to choroba, w której dochodzi do niekontrolowanego wzrostu nieprawidłowych komórek mózgowych. 

Łagodna postać nowotworu mózgu polega na tym, że nowe, nieprawidłowe komórki, nie naciekają na sąsiadujące struktury mózgu, a ich chirurgiczne usunięcie nie powoduje dalszego wzrostu. 

W przypadku nowotworów złośliwych najczęściej dochodzi do naciekania na sąsiadujące struktury, a wzrost nieprawidłowych komórek jest niezwykle szybki. W nowotworach złośliwych charakterystyczne jest również to, że dają one przerzuty - nierzadko odległe, do innych narządów wewnętrznych. 

Nowotwory mózgu dzielą się także na pierwotne i wtórne, czyli przerzutowe. Pierwotne to te, które początkowo powstały z komórek nerwowych, a wtórne to nowotwory, które swój początek miały w innych narządach, dając następnie przerzuty do mózgu. 

Agresywny nowotwór mózgu - glejak

Glejak należy do złośliwego nowotworu pierwotnego. W Polsce co roku diagnozę słyszy prawie 3 tys. osób, a średni czas przeżycia pacjentów wynosi od 12 do 15 miesięcy

Rokowania zależą przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby nowotworowej i możliwości leczenia neurochirurgicznego. Niektóre obszary mózgu są trudne do leczenia ze względu na wysokie ryzyko uszkodzenia mózgu, dlatego nie u każdego pacjenta z glejakiem zostanie podjęte leczenie chirurgiczne. 

Glejaki dzieli się na IV stopnie, z czego ten ostatni to glejak wielopostaciowy - najbardziej agresywny i trudny do leczenia. Wywodzi się z tkanki glejowej, najczęściej zlokalizowany jest w części czołowej i skroniowej, jednak wzrasta szybko i może przechodzić z jednej półkuli na drugą, całkowicie ograniczając możliwości leczenia.  

Łagodne nowotwory mózgu

W mózgu mogą wzrastać także nowotwory łagodne, takiej jak oponiaki. Zlokalizowane są one w oponach mózgowo-rdzeniowych. Ich leczenie jest łatwe, bowiem opiera się na chirurgicznym usunięciu zmiany nowotworowej. Zazwyczaj jest to leczenie wystarczające i pacjent nie wymaga chemio czy radioterapii. 

Innymi łagodnymi nowotworami mózgu mogą być gwiaździaki czy gruczolaki. 

Pierwsze objawy nowotworu mózgu

Nowotwory mózgu mogą przez dłuższy czas nie dawać objawów. Typy wolnorosnące mogą rozwijać się nawet przez 10 lat, nie dając żadnych symptomów. 

Poranne bóle głowy czy zaburzenia równowagi łatwo przypisać zmęczeniu czy osłabieniu z całkiem innych przyczyn. 

Sygnałem alarmującym w nowotworach mózgu są silne bóle głowy z towarzyszącymi wymiotami lub nudnościami - w przypadku takich objawów należy pilnie skonsultować się z lekarzem. 

Inne objawy wskazujące na nowotwór mózgu, to: 

  • drętwienia kończyn, 
  • osłabienie kończyn, 
  • problemy z mową, 
  • drgawki lub napady padaczkowe, 
  • zaburzenia widzenia,
  • zaburzenia słuchu, 
  • zmiany w zachowaniu, 
  • pogorszenie funkcji poznawczych: problemy z logicznym myśleniem, koncentracją, zaburzenia pamięci.

Leczenie glejaka. Jakie są możliwości?

W zależności od lokalizacji nowotworu, leczenie glejaka rozpoczyna się od etapu chirurgicznego. Po usunięciu zmienionych komórek, pacjent poddawany jest chemioterapii oraz radioterapii. Leczenie planowane jest po uwzględnieniu wieku pacjenta, jego stanu zdrowia, lokalizacji nowotworu, rokowań i zagrożeń związanych z terapią.

Ponadto w leczeniu glejaków stosuje się metodę z wykorzystaniem energii elektrycznej (TTF). Specjalne urządzenie emituje pole elektryczne, które zaburza wzrost nieprawidłowych komórek. Leczenie polega na przytwierdzeniu specjalnych elektrod na głowie pacjenta, a pole elektryczne emitowane jest w trakcie wykonywania codziennych czynności przez chorego. Leczenie TTF nie jest w Polsce refundowane, dlatego wielu chorych decyduje się na leczenie za granicą, gdzie koszty są zobowiązani pokryć z własnej kieszeni.

Leczenie zagraniczne jest też wybierane przez chorych z powodu terapii eksperymentalnych, które nie dają jednak jednoznacznie lepszych rokowań. 

Innym leczeniem, stosowanym w terapii złośliwych nowotworów mózgu, jest protonoterapia. W Polsce jest ona także dostępna, jednak leczenie nie jest refundowane przez NFZ (tylko w określonych przypadkach).

CZYTAJ TAKŻE:

Ból za okiem, na potylicy lub skroni to sygnał ostrzegawczy. Co mówi o zdrowiu rodzaj bólu głowy?

Najczęstsze przyczyny zawrotów głowy. To nie tylko problem z błędnikiem

Wcale nie problemy z pamięcią. Uważają, że to najwcześniejszy sygnał ostrzegawczy alzheimera

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL