Kiedy paciorkowiec jest niebezpieczny?
Wszystko zależy od tego, w jakiej postaci objawi się paciorkowiec - może być bakterią zupełnie nieszkodliwą, a może też zagrozić poważnie zdrowiu lub nawet życiu.
Paciorkowiec to rodzaj kulistej bakterii Gram dodatniej. U dorosłego człowieka jest częścią flory jamy ustnej, skóry, jelit i górnych dróg oddechowych.
Część osób jest nosicielem paciorkowca bez szkodliwych konsekwencji. Jednak istnieją sytuacje, w których paciorkowiec może być niebezpieczny.
W zależności od rodzaju oraz miejsca bytowania, paciorkowiec wywołuje różne dolegliwości. Należy tu zaznaczyć, że bakteria charakteryzuje się sporą inwazyjnością, łatwo potrafi wniknąć wgłąb skóry i tkanki łącznej.
Paciorkowiec może również tworzyć toksyny, a że niektóre jego gatunki posiadają błonę i otoczkę komórkową o właściwościach antygenowych, podobnych do tkanek człowieka, pozostaje oporny na działania układu odpornościowego.
Zapalenie ucha, wsierdzia oraz nerek, angina, szkarlatyna, posocznica czy liszajec - to tylko niektóre z chorób wywoływanych przez paciorkowca ropnego. Rodzaj paciorkowca, którym są pneumokoki, może powodować śmiertelne zagrożenia życia, gdy mamy do czynienia z np. ostrym zapaleniem płuc, posocznicą czy zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.
Inny paciorkowiec, zwany z kolei zieleniącym, powoduje np. ropień zęba. Paciorkowiec kałowy może przyczyniać się do nowotworów jelita grubego. Ale szczególnie groźny może być pozornie nieszkodliwy paciorkowiec bezmleczności.
Jeżeli kobieta w ciąży jest nieświadomym nosicielem paciorkowca, może to stanowić zagrożenie dla życia jej dziecka. Możliwy jest przedwczesny poród, a także zakażenie sepsą, zapaleniem opon mózgowych lub zapaleniem płuc rodzącego się dziecka.