Niebezpieczna substancja w drinku. Pigułka gwałtu
Nie zmienia zapachu, barwy ani smaku napoju, do którego została wrzucona. Świetnie rozpuszcza się w soku, wodzie czy alkoholu. Jest trudna do wykrycia, ponieważ już po kilku godzinach nie pozostawia śladu w organizmie, a ofiara nie pamięta, co się z nią działo. Daje efekt zbliżony do upojenia alkoholowego, łatwo zatem znaleźć winowajcę stanu osoby, która zażyła pigułkę gwałtu. Czym jest GHB, kto najczęściej pada jego ofiarą i jak ustrzec się przed zażyciem pigułki i uniknąć tragicznych skutków tej substancji?
Jest to kwas gamma-hydroksymasłowy występujący zazwyczaj w postaci proszku lub granulatu, łatwo rozpuszczalny w cieczy, bezzapachowy i bezsmakowy. Kwas GHB występuje naturalnie w ludzkim ośrodkowym układzie nerwowym i jest neuroprzekaźnikiem - przenosi sygnały między komórkami nerwowymi, a także z komórek nerwowych do mięśni oraz gruczołów.
Dawniej było wykorzystywany w medycynie jako środek do anestezji ogólnej. Stosowano go do znieczulenia pacjenta przed przeprowadzaną operacją chirurgiczną. Był wykorzystywany również w leczeniu bezsenności a także depresji.
Kwas gamma-hydroksymasłowy aktywuje również proces metaboliczny, który pełni istotną funkcję w syntezie białek, dlatego chętnie stosowany jest przez sportowców, by budować masę mięśniową lub wspomóc się w redukcji tkanki tłuszczowej. Ponadto GHB pobudza wydzielanie hormonu wzrostu, co dodatkowo sprawia, że jest to atrakcyjna substancja dla trenujących - pomaga zbudować mięśnie, zwiększając liczebność komórek mięśniowych i redukuje masę ciała.
Substancja jest stosowana jako narkotyk zażywany wraz z innymi substancjami psychoaktywnymi, takimi jak kokaina, marihuana czy alkohol. W zależności od przyjętej dawki, kwas GHB może dawać różne objawy ze strony układu nerwowego. Przy zażyciu dawki poniżej 1 g, odczuwalny jest stan odprężenia, następuje wzmocnienie bodźców słuchowych i wzrokowych, występuje wzmożony nastrój aż po uczucie euforii. Przy spożyciu dawki do 2 g występują zaburzenia równowagi, mdłości i niewyraźna mowa. Przy spożyciu większych ilości substancji, pojawia się:
- senność,
- chwiejny chód,
- zawroty głowy,
- zamazana mowa,
- mogą wystąpić również halucynacje.
Najczęściej w takich właśnie dawkach podawana jest kwas GHB jako pigułka gwałtu. Bardzo łatwo pomylić objawy ze spożyciem alkoholu, co usypia czujność ofiary a także otoczenia, w jakim przebywa. Przekroczenie dawki 3,5 g prowadzi do:
- spadku objętości minutowej serca,
- zaburzeń oddychania,
- utraty przytomności,
- drgawek,
- napadów padaczkowych,
- śmierci.
Ta substancja psychoaktywna jest stosowana najczęściej w klubach i dyskotekach, dorzucana do drinka lub soku, powoduje, że ofiara odczuwa stan jak przy upojeniu alkoholowym - traci kontrolę nad swoim ciałem, trudno się z nią porozumieć, aż w końcu "urywa jej się film". Stanowi to idealną okazję, by ofiara została wykorzystana seksualnie i nie miała możliwości wskazać sprawcy - ponieważ nie pamięta niczego z kilku godzin po przyjęciu pigułki gwałtu. Zazwyczaj po powrocie świadomości, kobieta, bo to one najczęściej są ofiarami pigułki, nie pamięta jak znalazła się w danym miejscu, może odczuwać silne bóle mięśni i stawów i nosi ślady wykorzystania seksualnego. Niestety nie jest w stanie przypomnieć sobie żadnego zdarzenia, jakie miało miejsce po ostatnim łyku drinka, jakiego wypiła w dyskotece.
Substancja ta jest stosowana nie tylko wobec kobiet - ofiarą padają również mężczyźni, najczęściej w nocnych klubach. Po spożyciu pigułki, nie pamiętają na co wydali pieniądze i jakie usługi zostały przez nich zamówione - w ten sposób dokonuje się kradzieży pieniędzy z konta bankowego lub portfela.
Kwas GHB ulega szybkiemu metabolizmowi w organizmie i jest wydalany z moczem, jednak tylko 5 proc. przyjętej dawki przechodzi do moczu w niezmienionej postaci. Przy przyjęciu wysokiej dawki, okres półtrwania kwasu GHB wynosi 20-50 minut i jest wykrywalny z krwi zaledwie przez 8 godzin. Bardzo łatwo pokonuje barierę krew-mózg, zatem na pierwsze objawy u swojej ofiary sprawca nie musi czekać zbyt długo.
Nie istnieje żadna metoda na wykrycie, czy w spożywanym przez nas napoju nie znajduje się pigułka gwałtu, bo jak już wspomniano, nie zmienia ona smaku ani zapachu drinka czy soku.
Podczas wyjść na imprezę zawsze należy pamiętać, by nie przyjmować drinków od nieznanej nam osoby. Pić należy tylko i wyłącznie z samodzielnie zakupione drinki i pod żadnym pozorem nie wolno pozostawiać napoju poza zasięgiem swojego wzroku.
Idealnym rozwiązaniem jest chodzenie na imprezy zawsze w gronie zaufanych znajomych, by w sytuacji, kiedy jedno z osób przedawkuje alkohol lub zacznie wykazywać podejrzane zachowania - był ktoś, kto się nią zaopiekuje. Zagrożenie wzrasta, jeśli znajdziemy się wśród nowo poznanych osób, nie znając ich intencji i zamiarów. Zawsze, jeżeli podejrzewamy, że ktoś w naszym otoczeniu padł ofiarą przestępstwa, nieświadomie zażył jakąkolwiek substancję psychoaktywną, przejawia niepokojące zachowania lub jego stan w trakcie imprezy nagle uległ drastycznemu pogorszeniu - należy wezwać zespół ratownictwa medycznego. Przyjęcie zbyt dużej dawki GHB może w błyskawiczny sposób doprowadzić do śpiączki, a następnie do nagłego zatrzymania krążenia i śmierci.
CZYTAJ TAKŻE: