Nałogowego palacza poznasz po wyglądzie twarzy. Kilka cech widać od razu

Czasem wystarczy na kogoś spojrzeć, by wiedzieć, że pali od lat. Nieco trudniej skłonność do sięgania po papierosa jest dostrzec w przypadku osób, które palą tylko czasami, ale i oni zdradzają pewne cechy typowe dla palaczy. Zdradza ich nie tylko zapach nikotyny czy zmarszczki palacza. Są pewne cechy w wyglądzie i zachowaniu, które sugerują palenie papierosów. Po co je wymieniamy? By dać do zrozumienia, jak bardzo palenie wpływa na całego człowieka - nie tylko jego narządy wewnętrzne - nałóg ten zmienia także wygląd i społeczne postrzeganie palacza.

O tym, że palenie szkodzi, wiedzą wszyscy. Nie wszyscy jednak zdają sobie jednak sprawę z tego, jak bardzo negatywny wpływ palenie nikotyny wywiera nie tylko na płuca, ale także na serce i naczynia krwionośne, żołądek czy wątrobę - wrew powszechnej opinii to nie rak płuc jest najczęstszym problem zdrowotnym palaczyO tym, co palenie robi z ciałem, pisaliśmy już wielokrotnie. Ale czy wiesz, że palenie zmienia też wygląd, zapach i wizerunek człowieka? Zobacz, jakie cechy palacza widać z daleka.

Reklama

Zmarszczki palacza - jak i gdzie powstają?

Zmarszczki palacza to zmarszczki skóry, które często pojawiają się u osób, które długo i regularnie palą papierosy. Są one wynikiem szkodliwego wpływu palenia na skórę, w tym na tkanki skóry i ich topowy budulec - białko kolagenowe. Palenie papierosów prowadzi do powstawania wolnych rodników, które uszkadzają struktury skórne, w tym kolagen i elastynę, które utrzymują skórę jędrną i gładką. 

Pogłębione bruzdy ciągnące się od nosa do ust, tzw. zmarszczki marionetki, oraz drobne zmarszczki wokół ust i oczu, mogą świadczyć o uzależnieniu od papierosów. Zmarszczki palacza są zwykle pionowe, małe, ale liczne i wyraźne - występują wzdłuż górnej wargi (to tzw. fałdy palacza), a także w okolicach oczu, na czole i na szyi. Są one zwykle bardziej wyraźne u kobiet, starszych palaczy i u osób, które palą od wielu lat. 

Oczywiście palenie papierosów jest tylko jednym z czynników prowadzących do powstawania zmarszczek. Innymi są na przykład nadmierna ekspozycja na słońce, dieta uboga w kolagen, skłonności genetyczne i styl życia - jeśli dodamy do nich przewlekłe palenie, starzenie się twarzy przyspieszy błyskawicznie.  

Po czym poznać palacza? Cechy wyglądu, które zdradzają uzależnienie od papierosów

Istnieje kilka objawów i cech, które mogą wskazywać, że ktoś jest palaczem. Oto kilka z nich:

  1. Zmarszczki palacza i wąskie usta - opisane wyżej zmarszczki wynikające z niedoboru kolagenu to jedno, ale długoletnie palenie może prowadzić również do specyficznego wyglądu ust. Zwłaszcza kobiety-palaczki są narażone na zwężenie warg szybciej, niż następuje to w naturalnym procesie starzenia. Wąskie usta, sprawiające wrażenie zaciśniętych, dodatkowo otoczone rusztowaniem drobnych zmarszczek, są bardzo negatywne w odbiorze. Osoba wydaje się surowa, posępna, a wresz zdenerwowana. 
  2. Zęby i dziąsła w złym stanie - palenie papierosów sprzyja powstawaniu osadu nikotyny na zębach i dziąsłach, co prowadzi do ich żółknięcia i chorób przyzębia.
  3. Zmiana koloru skóry - długotrwałe palenie papierosów może powodować wczesne starzenie się skóry, spowodowane działaniem wolnych rodników i zmniejszeniem przepływu krwi do skóry. Cera osoby palącej staje się ziemista, anemiczna, poszarzała - na takim "tle" bardziej widoczne staja się przebarwienia i niedoskonałości, a także popękane naczynka, tzw "pajączki" oraz inne niezdrowo wyglądające zaczerwienienia. Palenie upośledzania bowiem układ krążenia i osłabia regenerację komórek. Skóra wolniej się goi, naskórek słabiej się odnawia, a drobne naczynka krwionośne mają większą tendencję do pękania. 
  4. Żółte palce - palenie papierosów może powodować żółknięcie palców, zwłaszcza wokół paznokci, spowodowane przez nikotynę, która osadza się na skórze.
  5. Nieświeży oddech. Papierosy są jedną z przyczyn halitozy - czyli brzydkiego zapachu z ust. Nawet u osób, które nie sięgają po typowe papierosy, ale palą podgrzewany tytoń lub teoretycznie ładnie pachnące papierosy elektroniczne - w ustach pozostaje, niewyczuwalna dla palacza, nieprzyjemna woń drażniąca osoby z jego otoczenia. Oddech palacza jest lekko kwaśny i sfermentowany. 
  6. Zapach dymu papierosowego - palacze często śmierdzą dymem papierosowym, nawet jeśli w danej chwili nie palą. Zapach papierosów może być wyczuwalny na ubraniach, włosach, skórze i przedmiotach codziennego użytku - nawet na telefonie palacza.
  7. Specyficzny kaszel - palacze często kaszlą, szczególnie rano po przebudzeniu. Kaszel może być suchy lub mokry, w zależności od indywidualnych objawów i stanu zdrowia danej osoby. Przewlekłe pokasływanie, chrypa, obniżony głos mogą być objawem świadczącym o paleniu, ale też przez to u palaczy są bardzo często ignorowane. Tymczasem przetrwały odruch kaszlu ma negatywny wpływ na całe ciało, może być też objawem poważnej choroby, np. raka krtani

Nie tylko wygląd. Po tych zachowaniach poznasz, że ktoś jest palaczem

Naukowcy udowodnili, że palenie papierosów jest niebezpieczne dla zdrowia psychicznego, zwiększa ryzyko wystąpienia depresji schizofrenii. Jednak nawet pomijając tak  poważne konsekwencje, z daleka widać, że palacze nie do końca radzą sobie ze swoimi emocjami. 

Znacie to? Nerwowe zabawy długopisem podczas spotkań, stukanie paznokciami o stół, zabawa serwetką w restauracji lub nałogowe zdzieranie etykiet z butelek podczas siedzenia w barze - to wszystko mogą być zachowania, które zdradzają, że osoba jest uzależniona od palenia. Nie chodzi tu tylko o uzależnienie od nikotyny, a o nawyk -  palacze lubią mięć zajęte ręce, gdy są bezczynne, nie trzymają papierosa (lub papierosa elektronicznego albo podgrzewacza) czują, że czegoś im brak.

Z tego samego powodu, by zająć czymś ręce, palaczom częściej niż pozostałym osobom zdarza się podjadanie. Skubią orzeszki i chipsy, zagryzają czekoladę, wypijają więcej kaw, niż powinni - wszystko po to, by usta i palce były czymś zajęcie.

Palaczy zdradzi także ogólna nerwowość i rozdrażnienie, które ukoić może tylko zapalenie papierosa. Gdy nie ma takiej możliwości, bywa że zaczynają wykonywać rozmaite nawykowe i nieuświadomione tiki - takie jak obgryzanie paznokci, ciągłe poprawianie włosów czy ubrania, odchrząkiwanie czy zagryzanie lub oblizywanie warg. 

Typowe dla osób palących jest też preferowanie miejsc z bliskim dostępem do drzwi lub balkonu - w biurowcach, restauracjach czy podczas wyjazdów palacze zawsze zwracają uwagę na łatwy dostęp do miejsca, w którym można zapalić. Są też mniej skupieni na rozmowie, częściej przerywają lub skracają spotkania, szukając okazji do zapalenia papierosa. W niektórych sytuacjach i kręgach takie zachowanie może być postrzegane jako lekceważące lub niegrzeczne - z roku na rok mniejsza jest bowiem tolerancja dla palaczy.  

Oczywiście niektóre z tych objawów i zachowań mogą mieć inne przyczyny, a palenie papierosów może mieć różny wpływ na różne osoby, w zależności od długości i intensywności ich palenia. Nie mniej warto zdać sobie sprawę, że palenie jest szkodliwym dla zdrowia i postarzającym nałogiem, który zmienia człowieka ze wszech miar.

CZYTAJ TAKŻE:

Dodają lat bardziej niż zmarszczki. Zwróć uwagę na usta 

Tak rozpoznasz alkoholika. Popatrz na te miejsca na twarzy

Nieświeży oddech zdradza chorobę. Nie bagatelizuj takich objawów

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL