Jak starzeje się organizm? Objawy i sposoby radzenia sobie z upływającym czasem
Z upływem lat organizm starzeje się. Temu procesowi człowiek ulega nie tylko z zewnątrz, ale również wewnątrz. Czas zauważalny jest na skórze czy twarzy, ale także w kościach i narządach wewnętrznych. I chociaż nie da się go zatrzymać, to pewne działania mogą sprawić, że znacznie opóźnimy zmiany zauważalne w naszym organizmie, spowodowane wiekiem. Jak rozpoznać początki starzenia się? Jakie działania mogą spowolnić ten proces? Odpowiadamy.
Wraz z upływającym czasem, w organizmie człowieka zmniejsza się ilość kolagenu - białka, które jest podstawowym budulcem skóry, kości, zębów, ścięgien, chrząstek oraz naczyń krwionośnych. Kolagen odpowiada za utrzymanie prawidłowego napięcia i nawilżenia skóry, wpływa na procesy gojenia się ran oraz zrastanie złamanych kości. Jest również kluczowy w utrzymaniu elastyczności tętnic i żył, która jest istotna w prawidłowym funkcjonowaniu układu krwionośnego.
Kiedy kolagenu zaczyna brakować, jednym z pierwszych objawów są bóle kostno-stawowe. Pokonanie kilku schodów, dłuższy spacer, czy praca w pozycji pochyłej, wywołuje ból w kolanach oraz okolicy kręgosłupa lędźwiowego. Dzieje się tak, ponieważ chrząstki stawowe ulegają ścieraniu, nie zapewniając prawidłowej amortyzacji. Poruszanie się może być coraz mniej stabilne, chwiejne, co w konsekwencji prowadzi do upadków oraz urazów, takich jak zwichnięcie stawu czy złamanie kości.
Osoby w starszym wieku nie czerpią przyjemności ze spożywanych pokarmów, niechętnie też podchodzą do nowych potraw i smaków. Dzieje się tak dlatego, że z upływem lat spada wrażliwość kubków smakowych, które nie odbierają intensywności smaków tak, jak w latach wcześniejszych. Jedzenie staje się zatem koniecznością, a nie przyjemnością. Oprócz pogarszającej się pracy kubków smakowych, osoby starsze mają problem z przeżuwaniem jedzenia. Ma to związek z brakami w uzębieniu, a także z gorszą pracą stawu skroniowo-żuchwowego, który odgrywa kluczową rolę w żuciu.
Z uwagi na brak odczuwania przyjemności z jedzenia, zmniejsza się również apetyt u osób starszych. Przyjmują one zbyt mało pokarmów, a ich dieta nie jest zbilansowana. W związku z tym ilość dostarczanych istotnych składników odżywczych jest niewystarczająca i prowadzi do niedoborów. Układ pokarmowy również działa wolniej, pojawiają się nietolerancje pokarmowego, co w konsekwencji jeszcze bardziej hamuje łaknienie. U takich osób zauważalne są niedobory żelaza, wapnia, magnezu, potasu i witaminy B12, co w konsekwencji bardzo często prowadzi do anemii, zaburzeń rytmu serca oraz zwiększa podatność na złamania kości.
Oprócz jedzenia, osoby starsze bardzo rzadko sięgają po płyny. Niedostateczne nawodnienie organizmu szybko może doprowadzić do odwodnienia, które jest bardzo niebezpieczne. Powoduje osłabienie, zaburzenia pracy serca, czy nawet zaburzenia psychiczne. U osób starszych nerki tracą zdolność do zagęszczania moczu i zatrzymywania wody, dlatego tak ważne jest, by płyny uzupełniać regularnie, nawet, jeśli osoba nie odczuwa pragnienia. Szczególnie należy o tym pamiętać, kiedy jest lato, a wysokie temperatury dodatkowo odwadniają organizm poprzez pocenie się.
Sprawdź nawodnienie swojego organizmu. Ten prosty test Ci to ułatwi.
Procesowi starzenia się ulega nie tylko ciało, ale również psychika człowieka. Starzenie psychologiczne to przede wszystkim zachodzące zmiany w życiu emocjonalnym i duchowym, a także w osobowości osoby starszej. Niezależnie od ogólnego poziomu umysłowego człowieka, wraz z wiekiem dochodzi do zaburzeń pamięci krótkotrwałej oraz spowolnienia czasu reakcji. Seniorzy, co ciekawe, nie mają problemu z przetwarzaniem informacji dotyczących ich życia dotychczasowego (np. wspomnienia z dzieciństwa) czy dzieleniem się wiedzą ogólną o świecie. Problemem jest natomiast przetwarzanie otaczającego świata, nowe technologie, zmiany zachodzące na świecie. Osoba starsza nie rozumie i boi się otaczającej jej nowej rzeczywistości, dlatego bardzo często seniorzy tkwią w poczuciu osamotnienia. Równie często u osób starszych dochodzi do epizodów depresyjnych, które są spowodowane analizą i oceną swojego dotychczasowego życia, niskim poczuciem własnej wartości.
Chociaż starość przynosi człowiekowi wiele ograniczeń, zauważalnych zmian w wyglądzie i kondycji, to przede wszystkim jest etapem większego spokoju i możliwości samorealizacji. To właśnie w tym czasie wiele osób starszych decyduje się na rozpoczęcie kursów zawodowych czy nawet studiów albo realizuje niespełnione marzenia o podróżach. W połączeniu z prawidłowym dbaniem o siebie, zdrowym odżywianiem, umiarkowaną aktywnością fizyczną i utrzymywaniem relacji z rodziną i przyjaciółmi, starość jest okresem, który może przynieść tyle samo radości, co wcześniejsze lata życia seniora.
CZYTAJ TAKŻE:
W czym tkwi sekret długiego życia? Naukowcy zgłębiają tajemnicę
Poczucie własnej wartości wzrasta wraz z upływem lat
Seniorzy online. Osoby starsze aktywnymi użytkownikami sieci