W ten sposób sprawdzisz, czy pijesz wystarczająco dużo wody. To prosty test
Temat prawidłowego nawodnienia organizmu wraca w lecie jak bumerang. To dlatego, że kiedy na zewnątrz temperatura jest wysoka, potrzebujemy więcej wody niż zazwyczaj. Czy na pewno pijesz tyle, ile powinieneś? Przekonasz się o tym, wykonując prosty test na swojej skórze.
Jednym z najbardziej czytelnych sygnałów wysyłanych przez organizm, któremu brakuje wody, jest uczucie pragnienia. Pojawia się ono jednak tak naprawdę przy odwodnieniu rzędu 1,5-2 proc. Co ciekawe, z wiekiem uczucie pragnienia zanika, dlatego osoby starsze powinny regularnie sięgać po szklankę wody, nawet kiedy uznają, że nie czują takiej potrzeby. Upośledzone wydzielanie śliny i wysychanie jamy ustnej to także wyraźny sygnał niedoboru wody w organizmie.
Jeśli pijemy za mało wody, jesteśmy osłabieni, rozkojarzeni, rozdrażnieni, nie możemy się skoncentrować, co odbija się na codziennych obowiązkach. Do tego pojawiają się bóle i zawroty głowy. Suche oczy, napięta i sucha skóra to także symptomy, które nie powinny umknąć naszej uwadze.
W przypadku spożywania zbyt małej ilości wody częstotliwość oddawania moczu automatycznie będzie mniejsza. Doskwierać będzie też brak apetytu.
Dwa litry wody dziennie to umowne wskazanie. Zapotrzebowanie na wodę zależy tak naprawdę od wielu czynników: wieku - im jesteś starszy, tym więcej wody potrzebujesz; masy ciała - im więcej ważysz, tym o więcej wody będzie wołał twój organizm (u dorosłego na każdy kilogram masy ciała przypada ok. 30 mililitrów wody); płci - uznaje się, że mężczyźni powinni pić o ok. pół litra wody więcej niż kobiety; aktywności fizycznej - ciężka praca wzmaga zapotrzebowanie organizmu na wodę, więc jeśli podejmujesz się wymagających, fizycznych czynności, nie zapomnij o regularnym uzupełnianiu płynów; stanu zdrowia - przy gorączce powinno się pić więcej niż na co dzień.
Do wymienionych wyżej czynników dochodzi temperatura otoczenia. W lecie, kiedy termometry w Polsce, w cieniu, pokazują ponad 30 st., potrzebujemy więcej wody, by nasz organizm, który w normalnych warunkach w ciągu dnia, w wyniku różnych procesów, traci od 1,5 do nawet 3 litrów, prawidłowo funkcjonował, a nasze samopoczucie było jak najlepsze.
W upalne dni, jak zwracają uwagę specjaliści, powinniśmy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów o litr lub nawet dwa. Pijmy wodę w małych ilościach, za to systematycznie.
Jednym ze sposobów na sprawdzenie, czy ilość spożywanej przez nas wody jest odpowiednia, jest przyjrzenie się kolorowi moczu. U osoby, która dostarcza organizmowi odpowiednią ilość płynów, mocz będzie o delikatnie żółtej barwie i bezzapachowy. Ciemniejszy (ciemnożółty, pomarańczowy) odcień i intensywny zapach świadczą z kolei o konieczności uzupełnienia płynów.
Ale jest jeszcze jedna metoda, dzięki której sprawdzimy poziom nawodnienia organizmu. Wystarczy wykonać prosty test na swojej skórze (tzw. skin turgor test). Należy uszczypnąć skórę na grzbiecie dłoni za pomocą kciuka oraz palca wskazującego, przez kilka sekund utrzymać ją w takiej pozycji, a następnie puścić. Niektórzy skin turgor test wykonują też między palcami (kciukiem a palcem wskazującym), w miejscu zgięcia palca dłoni czy też na ramieniu lub brzuchu w przypadku dziecka.
Są dwie opcje. Jedną z nich jest szybki powrót skóry do normalnego kształtu, sprzed naciągnięcia. Wtedy możemy odetchnąć z ulgą - nawadniamy się odpowiednio. Odkształcenie skóry, utrzymujące się przez chwilę, to już zły znak - sięganie po szklankę wody powinno być u nas zdecydowanie częstsze.
Przebieg takiego testu zobaczysz na poniższym nagraniu:
Stosując tę metodę, należy wziąć pod uwagę swój wiek. Z biegiem czasu bowiem elastyczność skóry naturalnie się zmniejsza.
Eksperci z National Library of Medicinie podają, że wskaźnikiem nawodnienia może być bowiem tzw. turgor skóry - jej jędrność i elastyczność, a dokładniej stan napięcia ściany komórkowej, który pojawia się, gdy wewnątrzkomórkowe ciśnienie hydrostatyczne rośnie. Osoba, która nie dostarcza swojemu organizmowi wystarczająco dużo wody, ma skórę mniej jędrną i elastyczną.
IRz
Polecamy również: