Reklama

Dieta oczyszczająca. Zasady i bezpieczeństwo stosowania

​Dieta oczyszczająca z toksyn doda energii, zwalczy zmęczenie, pomoże z problemami z cerą i koncentracją. Najlepiej przeprowadzić ją latem, gdy mamy największy wybór świeżych warzyw i owoców. Nie wolno jednak zapominać o tym, by zanim przystąpi się do detoksu, skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem, a podczas samej diety - bardzo dużo pić.

Po co dieta oczyszczająca?

Dieta oczyszczająca służy temu, by oczyścić organizm z toksyn, które powodują złe samopoczucie, przyspieszają proces starzenia się organizmu i zaburzają metabolizm. Dwa tygodnie na diecie oczyszczającej przyspieszy przemianę materii i poprawi ogólny stan zdrowia. Niektórzy dietę oczyszczającą, czyli detoks, stosują po to, by schudnąć.

Zasady diety oczyszczającej

Dieta oczyszczająca wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, z jadłospisu wyrzucamy wszystkie dania przetworzone, mąkę, nabiał i mięso. Zostawiamy owoce (wyłącznie świeże), warzywa - zwłaszcza zielone, niektóre strączki (na przykład bób i groszek), odrobinę orzechów oraz mnóstwo wody. Do tego sporo snu, relaks i zero używek oraz stresu. Wiele osób, by sprostać takiej diecie i oprzeć się pokusom, wybiera opcję wyjazdową - turnusy w hotelach spa z dietą detoksykacyjną stają się coraz popularniejsze. 

Reklama

Znane są dwa warianty diety oczyszczającej: bardziej bezpieczna - makrobiotyczna, warzywno-owocowa oraz detoks rygorystyczny - źle oceniany przez lekarzy - czyli wyłącznie post na płynach. 

Polega ona na przyjmowaniu wszystkich porcji pożywienia jedynie w formie soków i koktajli wyciskanych lub zmiksowanych z surowych warzyw i owoców, ewentualnie lekkich zblendowanych zup bez przypraw (zwłaszcza soli). Sama idea spożywania posiłków płynnych, w łatwiejszej do strawienia formie, daje odpocząć naszemu organizmowi, oczyszcza jelita i odciąża wątrobę. Jednak powinna być stosowana bardzo krótko. 

Jeden dzień wyłącznie na sokach i warzywnych shake'ach pozwoli poczuć się lepiej - ale uwaga - wyłącznie zdrowej osobie, która po prostu czuje się ciężko lub chce nieco schudnąć. Jeśli jednak ktoś boryka się z jakąkolwiek chorobą przewlekłą, nie może podejmować się detoksu na własną rękę. Nim przystąpi się do diety detoksykacyjnej, zalecane jest ocenienie  gotowości naszego organizmu do podjęcia takiego wyzwania podczas konsultacji z lekarzem. Niezbędny będzie także komplet badań krwi, ocena poziomu cukru i ogólna diagnoza stanu zdrowia.

Nie zaleca się stosowania diety oczyszczającej w sezonie zwiększonej możliwości zachorowań, ponieważ dieta ta osłabia odporność organizmu. Najważniejsza zasadą, jakiej należy pilnować, stosując jakikolwiek detoks, jest picie minimum 3 litrów wody dziennie. 

Działanie niepożądane

Dieta oczyszczająca może spowodować podatność na infekcje, ból głowy, egzemę, problemy trawienne. Oceńmy zatem ryzyko, nim zaczniemy detoks wraz ze swoim lekarzem.

 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL