Dieta oczyszczająca. Zasady i bezpieczeństwo stosowania

​Dieta oczyszczająca z toksyn doda energii, zwalczy zmęczenie, pomoże z problemami z cerą i koncentracją. Najlepiej przeprowadzić ją latem, gdy mamy największy wybór świeżych warzyw i owoców. Nie wolno jednak zapominać o tym, by zanim przystąpi się do detoksu, skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem, a podczas samej diety - bardzo dużo pić.

Po co dieta oczyszczająca?

Dieta oczyszczająca służy temu, by oczyścić organizm z toksyn, które powodują złe samopoczucie, przyspieszają proces starzenia się organizmu i zaburzają metabolizm. Dwa tygodnie na diecie oczyszczającej przyspieszy przemianę materii i poprawi ogólny stan zdrowia. Niektórzy dietę oczyszczającą, czyli detoks, stosują po to, by schudnąć.

Zasady diety oczyszczającej

Dieta oczyszczająca wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, z jadłospisu wyrzucamy wszystkie dania przetworzone, mąkę, nabiał i mięso. Zostawiamy owoce (wyłącznie świeże), warzywa - zwłaszcza zielone, niektóre strączki (na przykład bób i groszek), odrobinę orzechów oraz mnóstwo wody. Do tego sporo snu, relaks i zero używek oraz stresu. Wiele osób, by sprostać takiej diecie i oprzeć się pokusom, wybiera opcję wyjazdową - turnusy w hotelach spa z dietą detoksykacyjną stają się coraz popularniejsze. 

Reklama

Znane są dwa warianty diety oczyszczającej: bardziej bezpieczna - makrobiotyczna, warzywno-owocowa oraz detoks rygorystyczny - źle oceniany przez lekarzy - czyli wyłącznie post na płynach. 

Polega ona na przyjmowaniu wszystkich porcji pożywienia jedynie w formie soków i koktajli wyciskanych lub zmiksowanych z surowych warzyw i owoców, ewentualnie lekkich zblendowanych zup bez przypraw (zwłaszcza soli). Sama idea spożywania posiłków płynnych, w łatwiejszej do strawienia formie, daje odpocząć naszemu organizmowi, oczyszcza jelita i odciąża wątrobę. Jednak powinna być stosowana bardzo krótko. 

Jeden dzień wyłącznie na sokach i warzywnych shake'ach pozwoli poczuć się lepiej - ale uwaga - wyłącznie zdrowej osobie, która po prostu czuje się ciężko lub chce nieco schudnąć. Jeśli jednak ktoś boryka się z jakąkolwiek chorobą przewlekłą, nie może podejmować się detoksu na własną rękę. Nim przystąpi się do diety detoksykacyjnej, zalecane jest ocenienie  gotowości naszego organizmu do podjęcia takiego wyzwania podczas konsultacji z lekarzem. Niezbędny będzie także komplet badań krwi, ocena poziomu cukru i ogólna diagnoza stanu zdrowia.

Nie zaleca się stosowania diety oczyszczającej w sezonie zwiększonej możliwości zachorowań, ponieważ dieta ta osłabia odporność organizmu. Najważniejsza zasadą, jakiej należy pilnować, stosując jakikolwiek detoks, jest picie minimum 3 litrów wody dziennie. 

Działanie niepożądane

Dieta oczyszczająca może spowodować podatność na infekcje, ból głowy, egzemę, problemy trawienne. Oceńmy zatem ryzyko, nim zaczniemy detoks wraz ze swoim lekarzem.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL