Działa przeciwzapalnie i przeciwwrzodowo, chroni serce. Młody jęczmień zdrowszy od niejednej zieleniny

To skarbnica składników odżywczych, w tym wielu witamin i minerałów, takich jak wapń i magnez. Młody jęczmień zawiera także białko, błonnik i antyoksydanty. Jednak to, co czyni młode pędy jęczmienia szczególnie cennymi, to ich wysoka zawartość chlorofilu. Jakie są właściwości młodego jęczmienia, i dlaczego staje się coraz bardziej popularny? Odpowiadamy.

Młody jęczmień - co to jest

Jęczmień jest jedną z najwcześniej uprawianych roślin przez człowieka, a jego proces "udomowienia" datuje się na około 10 tysięcy lat temu. Młody zielony jęczmień to wczesne pędy jęczmienia zwyczajnego (Hordeum vulgare L.), który jest szeroko uprawiany w wielu krajach.

Jęczmień to roślina, która charakteryzuje się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne i niskimi wymaganiami dotyczącymi jakości gleby. Jest to roślina jednoroczna, zazwyczaj wysiewana na wiosnę, a największą zawartość cennych składników odżywczych osiąga w fazie zielonej, bogatej w chlorofil, zanim osiągnie pełną dojrzałość.

Reklama

Młody jęczmień - właściwości

Młody jęczmień to bogactwo składników odżywczych. Jest źródłem witamin: A, E, K, witamin z grupy B, witaminy C, oraz składników mineralnych takich jak żelazo, magnez, wapń, potas. W młodym jęczmieniu znajdziemy także białko, błonnik i antyoksydanty. Jednak najbardziej wartościowym składnikiem młodych pędów jęczmienia jest ich bogactwo w chlorofil.

Jęczmień jest ceniony również ze względu na swoje bogactwo w:

Aminokwasy. W jęczmieniu znajdują się różnorodne aminokwasy, m.in. tryptofan, kwas glutaminowy, alanina, kwas asparaginowy, metionina, arginina, prolina, seryna, tyrozyna oraz małe polipeptydy.

Kwasy tłuszczowe. Jęczmień zawiera kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolenowy i kwas linolowy.

Młody jęczmień - działanie zdrowotne

Analiza danych zawartych w literaturze wykazuje, że młody jęczmień posiada szerokie spektrum właściwości zdrowotnych. Znajdują się wśród nich działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, antydepresyjne, hipoglikemiczne oraz potencjalne działanie przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe.

Młody jęczmień - właściwości hipoglikemiczne i hipolipidemiczne

Venugopal i wsp. przeprowadzili badanie nad wpływem 60-dniowej suplementacji diety proszkiem z liści młodego jęczmienia (1,2 g/dzień) na metabolizm lipidów u pacjentów z cukrzycą typu 2. Ich badania wykazały spadek poziomu cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL, jednocześnie obserwując wzrost poziomu frakcji HDL u badanych pacjentów.

W ostatnich latach naukowcy zwrócili uwagę na te właściwości jęczmienia, dzięki którym uznawany jest za żywność funkcjonalną. Oznacza to, że jęczmień ma potwierdzony badaniami naukowymi korzystny wpływ na zdrowie, który wykracza poza powszechnie uznawane za niezbędne. Liczne badania wskazują, że zawartość składników odżywczych i substancji bioaktywnych w jęczmieniu zależy w dużej mierze od miejsca uprawy, rodzaju gleby, ilości opadów, technik zbioru, a przede wszystkim od wieku rośliny i fazy jej wzrostu.

Młody jęczmień na zaparcia i niestrawność

Młody jęczmień jest bogaty w nierozpuszczalny błonnik pokarmowy. Badania Ikeguchiego i współpracowników wykazały, że błonnik zawarty w proszku z liści jęczmienia zwiększa objętość kału i skraca czas transportu treści pokarmowej z żołądka do jelit u szczurów. Dodatkowo, badania kliniczne na ochotnikach i pacjentach z łagodnymi zaparciami wykazały, że suplementacja diety sproszkowanymi liśćmi jęczmienia w ilości od 6 g (2,2 g błonnika) do 10 g (3,6 g błonnika) zwiększała ciężar kału i częstotliwość wypróżnień. 

Spożycie młodego jęczmienia jest również zalecane przy bólach żołądka, niestrawności czy zaparciach ze względu na wysoką zawartość chlorofilu. Enzymy obecne w soku z młodego jęczmienia, takie jak dysmutaza ponadtlenkowa oraz błonnik pokarmowy również korzystnie wpływają na układ pokarmowy i jego funkcjonowanie.

Młody jęczmień a równowaga kwasowo-zasadowa

Sok z liści młodego jęczmienia był także badany pod kątem leczenia choroby wrzodowej układu pokarmowego. Frakcje zawierające białka i związki organiczne rozpuszczalne w wodzie, podane doustnie szczurom w dawce 500 mg/kg masy ciała, zapobiegały wystąpieniu wrzodów żołądka wywołanych stresem, kwasem octowym oraz aspiryną. Te frakcje nie wpływały na wydzielanie kwasu solnego i pepsyny w żołądku, ani na wchłanianie aspiryny przez przewód pokarmowy. Na podstawie tych wyników naukowcy zasugerowali, że przeciwwrzodowe działanie jęczmienia może wynikać z ochrony błony śluzowej żołądka przed uszkodzeniami.

Dodatkowo, młody jęczmień oraz preparaty na jego bazie charakteryzują się silnym działaniem alkalizującym, co czyni je korzystnymi dla przywrócenia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.

Młody jęczmień - właściwości przeciwzapalne

Jęczmień posiada właściwości przeciwzapalne. Badania przeprowadzone przez Cremera i innych naukowców wykazały, że ekstrakt z zielonego młodego jęczmienia ma zdolność do usuwania reaktywnych form tlenu i regulacji produkcji cytokin prozapalnych, takich jak TNF-α, co zostało zaobserwowane u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Podobnie jak w przypadku składników odżywczych, ilość i rodzaj antyoksydantów w zbożach zależą od ich części oraz formy spożycia. Ferreres i współpracownicy przeprowadzili badania nad profilem fenolowym różnych części jęczmienia, w tym liści, nasion, kłosów i łodyg. Zidentyfikowali oni łącznie 28 związków: 26 flawonoidów, 2 pochodne kwasów fenolowych oraz lutonarynę. Największą różnorodność związków stwierdzono w liściach jęczmienia. Z kolei Lee i współpracownicy, badając ekstrakt z liści, wykazali jego zdolność do neutralizowania wolnych rodników, co przypisywano obecności dysmutazy ponadtlenkowej w analizowanej frakcji.

Ze względu na dużą zawartość chlorofilu, który posiada udokumentowane właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, młody jęczmień może być również stosowany w leczeniu ran, w tym oparzeń, oraz jako środek niwelujący nieprzyjemny zapach ciała i oddechu.

Młody jęczmień - przeciwwskazania

Młody jęczmień jest uznawany za bezpieczny dla organizmu, natomiast nie powinny go stosować osoby uczulone na zboża, w tym na jęczmień. Młody jęczmień zawiera gluten, dlatego osoby z celiakią lub nadwrażliwością na gluten również nie powinny po niego sięgać.

Osoby przyjmujące regularnie leki powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji młodym jęczmieniem, ponieważ może on mieć potencjalne interakcje z niektórymi lekami.

W przypadku ciąży lub karmienia piersią zawsze zaleca się skonsultowanie się z lekarzem przed spożyciem młodego jęczmienia, aby upewnić się, że jest to bezpieczne.

Źródło:
Katarzyna Kawka, Marta Kinga Lemieszek: "Prozdrowotne właściwości młodego jęczmienia", Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2017, Tom 23, Nr 1, 7-12
Venugopal S, Iyer UM. Management of diabetic dyslipidemia with subatmospheric dehydrated barley grass powder. International Journal of Green Pharmacy. 2010; 4(4): 251-256

CZYTAJ TAKŻE: 

Poprawi proces myślenia, pamięć i koncentrację. Pobudza lepiej niż kawa

Działa odchudzająco, pomaga spalić tłuszcz i obniża glikemię. Pij zamiast czarnej kawy

Pij przy dnie moczanowej, na złogi w jelitach i odchudzanie. Lepsza od maślanki i kefiru

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: chlorofil
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL