Wspomaga pęcherz, prostatę, serce i włosy. Jeden z najzdrowszych olejów do picia

Olej z pestek dyni jest już dostępny w większości supermarketów, a co za tym idzie, coraz częściej pojawia się w naszych potrawach. Znalazł też zastosowanie w gabinetach kosmetycznych. Powszechnie uważa się go za wyjątkowo zdrowy produkt - taka opinia znajduje pełne odzwierciedlenie w badaniach. Jakich substancji dostarcza olej z pestek dyni i ile trzeba go przyjmować, żeby korzystnie wpływał na nasze zdrowie? Sprawdzamy.

Olej z pestek dyni - kaloryczność i składniki odżywcze

Jedna łyżka stołowa oleju z pestek dyni (15 ml) to 130 kcal. Mimo dużej kaloryczności ten rodzaj tłuszczu zalicza się do najzdrowszych. Jest pochodzenia roślinnego, a co za tym idzie, w głównej mierze tworzą go tłuszcze nienasycone. Dodatkowo jedna łyżka oleju dziennie dostarcza wystarczająco dużo substancji odżywczych, aby jego spożywanie dało zauważalne efekty.

Olej z pestek dyni jest źródłem:

Reklama

Powyższa lista to szereg najważniejszych mikro- i makroelementów, które biorą udział w większości procesów zachodzących w ciele człowieka. Dotychczasowe badania dotyczące wpływu oleju z pestek dyni na zdrowie człowieka wykazały jego działanie w leczeniu przynajmniej trzech powszechnych i niebezpiecznych schorzeń.

Na co pomaga olej z pestek dyni?

Dzięki substancjom odżywczym dostępnym w łatwo przyswajalnej formie olej z pestek dyni jest przedmiotem badań od kilku dekad. Mimo to wiele poruszanych w nich aspektów wymaga dalszej pracy badawczej. Kilka udało się już jednak udokumentować wystarczająco rzetelnie, aby suplementacja oleju z pestek dyni pojawiła się w zaleceniach dotyczących poszczególnych schorzeń.

Olej z pestek dyni wspomaga funkcje pęcherza i prostaty

Badania przeprowadzone w Korei wykazały, że spożywanie 320 mg oleju z pestek dyni przez 12 miesięcy znacząco poprawiło komfort życia, a przede wszystkim łatwość oddawania moczu wśród pacjentów z przerostem prostaty. Inne badania wykazały też poprawę u cierpiących na częstomocz. 

Olej z pestek dyni wydaje się mieć pozytywny wpływ na cały układ moczowy, co może być szczególnie ważne dla osób starszych - różnorodne problemy z prostatą mogą dotykać nawet 80 proc. mężczyzn po 60. roku życia.

Olej z pestek dyni ma pozytywny wpływ na układ krążenia

Większa zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie bezpośrednio odbije się na lepszych wynikach lipidogramu. Podobnie jak w przypadku układu moczowego, tak i układ krwionośny całościowo korzysta na włączeniu oleju z pestek dyni do diety. Niektóre badania wykazały też, że suplementacja tego tłuszczu w dłuższej perspektywie reguluje wysokie ciśnienie.

W tym przypadku olej z pestek dyni zasadniczo nie różni się od innych olejów roślinnych, jednak w porównaniu z niektórymi (np. olej arachidowy) niesie za sobą znacznie mniej negatywnych konsekwencji. Chociaż brakuje większej liczby badań opisywanego oleju przeprowadzonych na ludziach, to obserwacje wśród zwierząt laboratoryjnych potwierdzają ich wyniki.

Olej z pestek dyni hamuje wypadanie i wspiera wzrost włosów

Oprócz dwóch krytycznych dla funkcjonowania organizmu układów, olej z pestek dyni znajduje też zastosowanie w kosmetologii. Szczególnie dobre rezultaty przynosi w terapii wypadania włosów, jednocześnie poprawiając ich wzrost i ogólną kondycję.

Podobnie jak w przypadku działania oleju na pęcherz, te badania także przeprowadzono w Korei. Grupa mężczyzn przyjmowała 400 mg oleju z pestek dyni w kapsułkach przez 24 tygodnie. Jednocześnie grupie kontrolnej podawano placebo. Wyniki po zakończonej kuracji był jednoznaczne - u mężczyzn przyjmujących prawdziwy suplement odnotowano wzrost liczby włosów nie tylko w stosunku do grupy kontrolnej, ale także do pomiarów sprzed kuracji. Zwiększyła się też objętość i przeciętna długość włosa (w praktyce tempo wzrostu).

Ile oleju z pestek dyni spożywać na co dzień?

Wystarczy jedna łyżka dziennie. Jak widać po efektach opisywanych powyżej badań, największą skuteczność w działaniu prozdrowotnym oleju z pestek dynii gwarantuje nie ilość, ale regularność i dłuższy okres jego stosowania. W żadnym z eksperymentów dawki leju nie przekraczały 500 mg. To 1/3 łyżki stołowej, tak więc właściwości prozdrowotne olej z pestek dyni wykazuje nawet w niewielkich ilościach. Osoby dbające o linię powinny uwzględnić to przy układaniu posiłków - jedna łyżka oleju z pestek dyni to 130 kcal.

Kto nie powinien pić oleju z pestek dyni?

Olej z pestek dyni uchodzi za bezpieczny, zarówno w potrawach, jak i pielęgnacji ciała. Odnotowuje się pojedyncze przypadki reakcji alergicznych, jednak są one wyjątkowo rzadkie. Jeżeli już do niej dojdzie, należy natychmiast zaprzestać stosowania oleju - nie przyjmować kolejnej dawki, a w przypadku maseczek na włosy od razu zmyć je z głowy.

Teoretycznie włączenie każdego sumplementu diety powinno być konsultowane z lekarzem, jednak w praktyce mało kto stosuje się do tych zaleceń. W przypadku oleju z pestek dyni nie powinno mieć to negatywnych konsekwencji, o ile nie przesadzi się z ilością (to w końcu sam tłuszcz, po wypiciu szklanki problemy gastryczne są więcej niż pewne). 

Szczególną ostrożność powinny zachować jednak osoby z chorobami skóry, a także przewlekłymi schorzeniami układu pokarmowego. Wtedy dla pewności lepiej zasięgnąć porady specjalisty.

Jak stosować olej pestek z dyni?

Najłatwiej włączyć do diety olej z pestek dyni pod postacią suplementu - żelowych kapsułek wypełnionych tłuszczem. 100 tabletek to koszt okoo 30-40 zł. 

Znacznie przyjemniejsze może być jednak używanie tego oleju jako dodatku do potraw - w marynatach, dressingach, czy do marowania kanapek. Oprócz wyczuwalnego aromatu kilka kropel nada potrawom połysk i delikatny pomarańczowo-czerwono-zielonkawy kolor.

Co ważne, oleju z pestek dyni nie powinno się wykorzystywać do smażenia potraw. Wyższe temperatury pozbawiają go większości prozdrowotnych właściwości, a także źle wpływa na smak - szybko pojawia się aromat spalenizny.

Olej z pestek dyni jest też częstym składnikiem kosmetyków, np. maseczek na włosy. Jako jeden z dodatkowych składników pojawia się też w kosmetykach do skóry twarzy, a także balsamach do ciała. Chociaż brakuje w tej kwestii rzetelnych badań, to można znaleźć wiele opinii, które olej z pestek dyni rekomendują jako świetny lek na młodzieńczy trądzik.

Źródła
https://fdc.nal.usda.gov/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/
https://www.healthline.com/
https://www.webmd.com/; 

CZYTAJ TAKŻE:

Zdrowsze od truskawek. Przyspieszają odchudzanie, wspomagają nerki

Szczaw usprawnia pracę wątroby i oczyszcza jelita. Ugotuj zupę lub zjedz na surowo

Zbija cholesterol i spłyca zmarszczki. Ten olej zastąpi ci masło i oliwę

Zobacz też:

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL