Rakotwórcze produkty spożywcze. Tego unikaj

Badania pokazują, że wiele nowotworów może mieć związek z nieprawidłową dietą. Co jeść na co dzień i czego unikać, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na raka? Poniżej przedstawiamy siedem produktów, które warto ograniczyć.

Prawidłowa dieta - czyli jaka?

Badania pokazują, że nawet 40 proc. wszystkich nowotworów może mieć związek z nieprawidłową dietą. Uważa się, że jest to druga - zaraz po paleniu papierosów - przyczyna nowotworów, która wynika bezpośrednio ze stylu życia. Eksperci ze Światowej Fundacji Badań nad Rakiem nie mają wątpliwości - odpowiednia dieta mogłaby znacząco zmniejszyć zachorowalność na raka. Dotyczy to przede wszystkim raka żołądka, raka odbytnicy oraz raka piersi. 

Czynnikiem, który bezpośrednio łączy się z dietą, jest także otyłość i nadwaga. BMI powyżej 25 może skutkować takimi chorobami jak m.in. rak jelita grubego, rak nerki, rak trzustki i rak przełyku.

Reklama

Co więc powinno znaleźć się w naszym codziennym jadłospisie? Specjaliści podkreślają, że profilaktyka nowotworowa opiera się przede wszystkim na spożywaniu owoców i warzyw. WHO zaleca nawet osiem posiłków roślinnych dziennie. 

Najwięcej cennych antyoksydantów zawierają warzywa zielone oraz owoce leśne. Z badań wynika, że spożywanie witaminy A na poziomie minimum 4000 µg/d, witaminy C na poziomie minimum 600 mg/d oraz witaminy E na poziomie minimum 200 mg/d może zmniejszać ryzyko raka okrężnicy nawet o 30 proc. Warto zwrócić uwagę również na soję, pomidory, cebulę i czosnek, które mogą hamować wzrost guzów. Z kolei winogrona mogą spowalniać rozwój zmian nowotworowych. 

Istotnym składnikiem jest również kwas foliowy, który według Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem może wykazywać właściwości przeciwnowotworowe. Niedobór kwasu foliowego zwiększa ryzyko raka przełyku, raka jelita grubego i raka piersi. Kwas foliowy znajdziemy m.in. w ciecierzycy, szpinaku, sałacie i natce pietruszki.

Poza warzywami i owocami warto pamiętać również o produktach pełnoziarnistych. To m.in. otręby, pieczywo razowe, makaron pełnoziarnisty, kasza gryczana, kasza jaglana, kasza jęczmienna i ryż brązowy. Jakiś czas temu szwedzcy naukowcy zwrócili uwagę na związek pomiędzy produktami bogatymi w błonnik a rakiem okrężnicy. Spożywanie 5 posiłków zbudowanych na produktach pełnoziarnistych może zmniejszać ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu nawet o 35 proc.

Rakotwórcze produkty - czego należy unikać?

Skoro wiemy już, co należy spożywać, warto zastanowić się również nad produktami, które warto wykluczyć lub ograniczyć. Przede wszystkim należy dokładnie analizować skład spożywanych produktów. Naszą czujność powinny wzbudzić m.in. tłuszcze trans, węglowodany proste czy cukier. Oczywiście rozsądne spożywanie powyższych substancji nie jest groźne dla naszego zdrowia. Jeśli przez cały tydzień odżywiamy się prawidłowo, to maślany croissant czy sobotnie wyjście do restauracji na burgera, nie wpłynie znacząco na nasz organizm. Problemy zaczynają się w przypadku, gdy opisywane składniki stają się podstawą naszej codziennej diety. To może mieć fatalne konsekwencje. Czego należy więc unikać? Poniżej przedstawiamy produkty, które warto spożywać oszczędnie.

Siedem produktów o właściwościach rakotwórczych

1. Sól

Trudno wyobrazić sobie przygotowanie posiłku bez soli. Nie należy jednak przesadzać z tym składnikiem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby dzienna dawka soli nie przekraczała 5 gramów. To odpowiednik płaskiej łyżeczki. Nadmiar soli może działać niekorzystnie na nasze zdrowie. Może doprowadzić m.in. do nadciśnienia i miażdżycy. Innym zagrożeniem są nowotwory. Znaczne przekraczanie dziennej dawki soli może łączyć się z rakiem żołądka i trzustki. Dobrym zamiennikiem soli są zioła. Jako dodatek świetnie sprawdzi się np. oregano.

2. Margaryna

Wiele osób traktuje margarynę jako zdrowszy zamiennik masła. To jednak duży błąd. Oba produkty zawierają tłuszcze trans, które uważane są za jedne z najbardziej szkodliwych dla zdrowia kwasów tłuszczowych. Nadmierne spożywanie tłuszczów trans skutkować może m.in. rakiem jelita grubego, rakiem piersi czy rakiem stercza. Warto pamiętać również, że margaryna bardzo często dodawana jest do innych produktów, np. dań garmażeryjnych czy wyrobów cukierniczych. Oczywiście trudno całkowicie wykluczyć ten składnik z diety, jednak należy spożywać go oszczędnie.

3. Alkohol

Kolejnym produktem, który może wykazywać działanie rakotwórcze, jest alkohol. Najbardziej szkodliwe są wysokoprocentowe trunki jak wódka czy whisky. Liczne badania pokazują, że długotrwałe stosowanie alkoholu łączyć się może m.in. z nowotworami jamy ustnej, gardła, przełyku, żołądka, jelita grubego i odbytu, a także wątroby, głowy i szyi, płuc i piersi. Ryzyko raka jeszcze bardziej wzrasta u osób nadużywających alkohol, które dodatkowo palą na co dzień papierosy.

4. Potrawy z grilla

Podczas wytapiania mięsa na gorącym grillu, uwalniać się mogą bardzo szkodliwe substancje, m.in. benzopiren. Oczywiście nie oznacza to, że musimy całkowicie zrezygnować z grillowania. Należy jednak spożywać tego typu dania okazjonalnie i nie traktować ich jako podstawy diety. Warto również odpowiedzialnie wybierać grillowane produkty. Najlepszym pomysłem jest chude mięso, np. filet z kurczaka lub indyka. Na grilla doskonale sprawdzą się również warzywa, np. cukinia i bakłażan.

Czy produkty wędzone są niezdrowe? Sprawdzamy!

5. Cukier

Kolejnym produktem, który warto ograniczyć, jest cukier. Eksperci podkreślają, że nie powoduje on raka, jednak spożywany w dużych ilościach może powodować otyłość. A to czynnik, który znacząco wpływa na rozwój wielu nowotworów. Badania pokazują, że otyłość może łączyć się z aż 13 typami nowotworów. Dotyczy to m.in. raka wątroby, trzustki, jelita, nerek, jajników, macicy, piersi i tarczycy.

6. Aspartam

Aspartam, czyli popularny zamiennik cukru, to substancja, która wywołuje sporo kontrowersji. Wiele osób unika słodzików z obawy przed ich rakotwórczym działaniem. Skąd ta opinia? Strach przed aspartamem ma swoje źródło w dawnych badaniach nad tą substancją. Część z nich wskazywała na związek aspartamu z niektórymi nowotworami. Badania te wielokrotnie powtarzano i dziś wiemy już na ten temat znacznie więcej. Przy umiarkowanym spożyciu, aspartam uważany jest za bezpieczną substancję. Rekomenduje ją zarówno Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności jak Agencja Żywności i Leków. WHO zaleca, aby dzienna dawka słodzika nie przekraczała 40 mg na kilogram masy ciała. Nie należy jednak przekraczać tej dawki, ponieważ w wyniku metabolizmu aspartamu powstaje metanol. To toksyczna substancja, która może mieć działanie rakotwórcze.

7. Czerwone mięso

Specjaliści ostrzegają również przed czerwonym mięsem. Spożywane okazjonalnie nie stanowi zagrożenia dla naszego organizmu, jednak nie może być ono podstawą codziennej diety. Badania Międzynarodowej  Agencji Badań nad Rakiem pokazują, że regularne spożywanie wołowiny i wieprzowiny może wpływać na rozwój niektórych nowotworów. Chodzi przede wszystkim o raka jelita grubego, raka trzustki i raka gruczołu krokowego. Z tego powodu Światowa Fundacja Badań nad Rakiem zaleca, aby tygodniowa ilość spożywanego czerwonego mięsa nie przekraczała 500 gram.

CZYTAJ TAKŻE: 

Czego nie mówić osobie chorej na raka?

Mąż - polski żołnierz - ogolił jej głowę. Teraz zachęca do tego innych

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: cukier | alkohol
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL