Produkty dobre dla serca masz pod ręką. Poprawiają stan tętnic, zmniejszą ryzyko zawału
Dieta dobra dla serca to dieta, w której obecne są m.in. duże ilości warzyw i owoców, ryby, produkty pełnoziarniste, a także orzechy i nasiona. Nie trzeba szukać daleko, by znaleźć coś, co serce lubi. Zajrzyj np. do lodówki - masz w niej zapewne pomidory. Na naszej liście, oprócz pomidorów, znalazły się jeszcze cztery inne popularne produkty. Sprawdź, czy wiedziałeś, że mają one tak korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.
Polska jest drugim po Hiszpanii producentem borówki amerykańskiej w Unii Europejskiej i szóstym na świecie. Tych zdrowych owoców jest u nas pod dostatkiem i warto z tego korzystać. Stanowią one bogate źródło witaminy C, dostarczają witaminy A, witamin z grupy B, potasu, magnezu czy wapnia.
Borówkę amerykańską określa się mianem "królowej antyoksydantów" - oprócz witaminy C i witaminy E (w mniejszej ilości) obfituje w antocyjany chroniące przed uszkodzeniem komórek powodowanym przez wolne rodniki. Antyoksydanty zmniejszają ryzyko wystąpienia m.in. nowotworów, chorób układu krążenia czy cukrzycy. A jeśli o chorobach serca i układu krążenia mowa - badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Wschodniej Anglii we współpracy z badaczami z Uniwersytetu Harvarda wykazały, że codzienne zjadanie 150 g borówek amerykańskich (to mniej więcej filiżanka) zmniejsza ryzyko chorób serca nawet o 15 proc. Spożywanie jednej filiżanki tych owoców dziennie prowadziło do trwałej poprawy funkcji naczyniowych i sztywności tętnic.
Jabłka trochę nam spowszedniały. Szkoda, bo to jedne z najzdrowszych owoców, także jeśli chodzi o ich wpływ na kondycję układu sercowo-naczyniowego. Jabłka są bogate w błonnik, witaminę A i witaminę C, a także składniki mineralne, w tym potas, wapń czy magnez. Ponadto to dobre źródło przeciwutleniaczy. Największą aktywnością antyoksydacyjną, jak wynika z badań, wykazały się owoce odmian Antonówka, Red Boskop i Ozark Gold. Najwięcej korzyści zdrowotnych przynosi nam jedzenie surowych, nieobranych jabłek - w skórce znajduje się bowiem znacznie więcej wartościowych substancji odżywczych w porównaniu z miąższem.
Spożywanie jabłek powiązano z mniejszym ryzykiem chorób serca. Jabłka pomagają kontrolować poziom cholesterolu i ciśnienie, działają przeciwzapalnie i przeciwmiażdżycowo. Naukowcy zaobserwowali, że u osób regularnie spożywających jabłka rzadziej dochodzi do udaru i zawału - badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego obliczyli, że gdyby każda osoba po 50. roku życia (to grupa wiekowa najbardziej narażona na choroby układu krążenia) codziennie zjadała jabłko, tylko w Wielkiej Brytanii można by uniknąć co roku tysięcy zgonów z powodu zawału serca i udaru.
Na liście produktów dobrych dla serca, które są tak naprawdę na wyciągniecie ręki, nie mogło zabraknąć orzechów włoskich. Stanowią jedno z najbogatszych dietetycznych źródeł przeciwutleniaczy. Są bogate w kwas alfa-linolenowy należący do rodziny kwasów tłuszczowych omega-3, błonnik pokarmowy, polifenole oraz liczne składniki mineralne.
Badania wykazały, że dieta wzbogacona o orzechy włoskie prowadzi do obniżenia poziomu cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i trójglicerydów. Składniki obecne w orzechach przyczyniają się do wzmocnienia naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia, wpływają na zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie.
Naukowcy zauważają, że ludzie codziennie spożywający orzechy żyją dłużej niż ci, którzy od nich stronią.
Sałatka z pomidorami, gruby plaster pomidora na kanapce - nasze serce "lubi to".
Pomidory są ważnym źródłem karotenoidów (dostarczają cennego likopenu), związków fenolowych, witaminy C i witaminy E, a także potasu czy magnezu. Znaczące stężenie potasu i karotenoidów sprawia, że pomidory zajmują ważne miejsce w diecie dobrej dla serca.
Likopen, który nadaje pomidorowi charakterystycznego koloru, jest silnym przeciwutleniaczem. Obniża poziom "złego" cholesterolu, jednocześnie zwiększając poziom "dobrego", przeciwdziała agregacji płytek krwi, zapobiega stanom zapalnym w obrębie naczyń krwionośnych, zwiększa elastyczność tętnic i normalizuje ciśnienie.
Potas to drugi istotny składnik. Na czym polega jego rola? Warto zapamiętać, że wysokie spożycie soli (w naszej diecie wciąż jest jej za dużo) zwiększa ciśnienie krwi, a potas pomaga rozluźnić naczynia krwionośne, co pozwala wydalać sód i jednocześnie obniżyć ciśnienie krwi.
Potrzebujemy jej do rosołu i innych zup, a także sałatek. Nie ma raczej wielu zwolenników, a szkoda. Natka pietruszki ma znacznie więcej witaminy C niż cytryna, jest skarbnicą żelaza, dostarcza potasu i wapnia. Związki obecne w natce pietruszki wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, regulują ciśnienie i wspomagają regulację poziomu cholesterolu.
Bardzo ważnym składnikiem dla serca, który można znaleźć w pietruszce, jest kwas foliowy. Duże badanie z udziałem ponad 58 tys. osób wykazało, że spożycie kwasu foliowego wiązało się z o 38 proc. mniejszym ryzykiem chorób serca. Niektórzy eksperci stawiają hipotezę, że kwas foliowy korzystnie wpływa na zdrowie serca poprzez obniżanie poziomu homocysteiny.
CZYTAJ TAKŻE:
Sześć produktów, których zakazałby ci kardiolog. Są reklamowane jako zdrowe
Te produkty jedz jak najczęściej. Zbiją ciśnienie bez tabletek
Śniadanie dla sercowca. Produkty, od których warto zacząć dzień