Siwienie włosów w młodym wieku - o czym może świadczyć? Sprawdź domowe sposoby na siwe włosy
Siwienie włosów jest w zasadzie procesem nieuniknionym. Niektórzy nie starają się z nim walczyć, z kolei inni mają duży problem z zaakceptowaniem ubywania melaniny z włosa i szukają sposobów na walkę z tym kompleksem. Siwienie włosów w młodym wieku, może mieć przyczyny nie tylko genetyczne. Dowiedziono, że za przedwczesne siwienie odpowiadają m.in. przewlekły stres, nieregularny sen, brak aktywności fizycznej, przemęczenie, czy nieodpowiednia dieta. Jakie są przyczyny siwienia włosów? Czy może być ono związane z chorobami? A wreszcie - jak z nim wygrać?
Włosy siwieją wskutek ubywania melaniny z włosa. Dzieje się tak, ponieważ melanocyty stopniowo tracą swoją funkcję (zmniejsza się produkcja barwnika), ponadto zaburzony zostaje transport barwnika do włosa. Współcześnie uważa się, że siwe włosy pojawiają się na skutek działania peroksydazy glutationowej, która przekształca nadtlenek wodoru w wodę. Wraz z wiekiem przebiega to coraz wolniej, w związku z tym stężenie nadtlenku wodoru rośnie.
Siwienie włosów w młodym wieku (nawet przed 30. rokiem życia), może mieć przyczyny nie tylko genetyczne. Dowiedziono, że za przedwczesne siwienie odpowiadają: przewlekły stres, nieregularny sen, brak aktywności fizycznej, przemęczenie, nieodpowiednia dieta oraz nadmierna ekspozycja na promienie UV.
Zmniejszenie aktywności melanocytów może występować jako powikłanie anemii, nadczynności tarczycy, depresji oraz cukrzycy. Za siwienie odpowiada także niedobór witamin z grupy B. Początek siwienia w młodym wieku może świadczyć o chorobie Wernera, która, najkrócej ujmując, polega na przedwczesnym starzeniu się.
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, którymi można walczyć z siwieniem w warunkach domowych.
Bardzo często poleca się wykonywanie naparu z szałwii i stosowanie go jako płukanki. Szałwię należy gotować w niewielkiej ilości wody przez ok. 10 minut, a następnie polewać umyte włosy przez przynajmniej trzy dni w tygodniu. Napar nie powinien być wrzący, żeby nie poparzyć skóry głowy, dlatego warto odczekać kilka minut przed jego zastosowaniem.
Jako zamiennik dla naparu z szałwii stosuje się czasami czarną herbatę. Niektórzy polecają płukankę ziemniaczaną - wykorzystywanie wody z gotowania ziemniaków do polewania włosów (dwa razy w tygodniu). Ten zabieg ma na celu zmniejszenie przetłuszczania się włosów i przyciemnienie ich koloru. W pielęgnacji siwych włosów pomocne będą również oleje - sezamowy i z orzecha włoskiego.
Alternatywą dla powyższych metod jest farbowanie włosów, które daje efekt od razu. Można też stosować szampon zapobiegający siwieniu albo nakładać "odsiwiacze". "Odsiwiacze" mają nadać włosom naturalny blask i kolor. Aby przywrócić włosom naturalny kolor, preparat należy stosować dwa razy dziennie przez okres ok. 3-4 tygodni. Potem trzeba używać ich raz w tygodniu, aby utrzymać pożądany efekt.
Zastosowanie farby do włosów nie powoduje wyleczenia przyczyny, a jedynie zakrywa siwienie. Jeżeli nie jest ono wynikiem jakiejś choroby, to właśnie farba do włosów może okazać się najlepszym rozwiązaniem problemu siwych włosów.
Niektórzy nadal wierzą, że w miejscu jednego wyrwanego siwego włosa może wyrosnąć aż kilka nowych. Nie jest to prawda. Musisz wiedzieć, że poprzez wyrywanie włosów procesu siwienia nie da się zatrzymać.
Siwe włosy u dziecka są powodem do niepokoju. Mogą wskazywać na chorobę Gravesa-Basedowa, która polega na produkcji przez organizm autoprzeciwciał przeciwko receptorom TSH w tarczycy. W konsekwencji dochodzi do nadprodukcji hormonów tarczycy, co wiąże się ze zwiększoną czynnością serca, podwyższonym metabolizmem, rozdrażnieniem oraz poceniem się.
Jeżeli zauważysz u swojej pociechy powyższe objawy, powinieneś szybko skonsultować się z lekarzem. Do postawienia diagnozy konieczne jest wykonanie badania poziomu TSH, T3 i T4, które odzwierciedlają to, czy tarczyca działa w prawidłowy sposób.
CZYTAJ TAKŻE: