Zaburzenia libido. Przyczyny i leczenie braku ochoty na seks
Według badań mężczyźni wykazują większy popęd seksualny niż kobiety, ale nie jest to reguła. Każdy człowiek może mieć okresy, w których odczuwa większy lub mniejszy popęd seksualny i jest to zupełnie normalne. Co jednak, jeśli stany nadmiernie osłabionego lub zwiększonego libido utrzymują się dłużej? Sprawdź, jakie czynniki i problemy zdrowotne mogą mieć wpływ na libido.
Libido to popęd seksualny, który bywa definiowany również jako ogólne zainteresowanie obiektami seksualnymi i czynnościami seksualnymi. Po raz pierwszy pojęcie popędu seksualnego zostało wprowadzone i opracowane przez Zygmunta Freuda w jego ,,Psychoanalizie".
Na libido mają wpływ czynniki psychologiczne, społeczne i biologiczne. Do podstawowych neuroprzekaźników, które mają wpływ na libido należą: dopamina, noradrenalina, acetylocholina, oksytocyna, serotonina i testosteron, dlatego za jego regulację odpowiada głównie mezolimbiczny szlak dopaminergiczny.
Ponadto za popęd odpowiadają estrogeny i progesteron, dlatego libido jest związane z cyklem menstruacyjnym. Swój szczyt osiąga w trakcie owulacji co powiązane, jest z największą płodnością w tym czasie. Wraz z wiekiem u kobiet spada poziom estrogenów, dlatego w trakcie menopauzy ochota na seks zdecydowanie spada. Należy pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny. Popęd może obniżać się w zależności od narażenia na stres i nastroju, jeżeli jest przewlekle obniżony, należy skonsultować się z lekarzem.
Problemy seksualne dzieli się w zależności od ich przyczyny:
- pierwotne - wynikają ze zmian w tkankach i narządach spowodowanych chorobą;
- wtórne - zaburzenia funkcji seksualnych, związane są z efektami danej choroby np. zmęczeniem lub z problemami z utrzymaniem moczu;
- trzeciorzędowe - są efektem reakcji psychicznej na przebieg choroby np. obniżenia nastroju, poczucia odrzucenia i braku akceptacji.
U obu płci na zaburzenia libido mają wpływ zaburzenia hormonów płciowych i tarczycy. Libido obniża stosowanie niektórych leków np. nieodpowiednio dobrana terapia hormonalna, zażywanie antydepresantów, leków uspokajających i obniżających ciśnienie. Aby doszło do pełnej erekcji, procesy rozszerzania naczyń nie powinny być zaburzone. Na popęd seksualny, negatywnie wpływają również:
- używki - zwłaszcza nikotyna i alkohol;
- niewłaściwa dieta- składająca się głównie z fast foodów i produktów instant;
- zbyt mała lub nadmierna aktywność fizyczna;
- problemy w związku i traumy;
- cukrzyca;
- anemia;
- choroby serca;
- hiperprolaktynemia.
Nadmierny popęd seksualny bywa związany z temperamentem i trudno rozgraniczyć, kiedy zaczyna przyjmować patologiczny charakter. Zwykle dzieje się tak, gdy potrzeby seksualne zaczynają dominować nad innymi dziedzinami życia i zaburzają prawidłowe funkcjonowanie.
Hiperseksualność bywa powiązana z chorobami organicznymi, np. z:
- chorobą Alzheimera;
- hiperandrogenizmem- zwiększonym stężeniem androgenów we krwi;
- autyzmem;
- encefalopatią.
Libido zwiększa także stosowanie sterydów anabolicznych, niemniej jest to zjawisko krótkotrwałe, ponieważ ciągłe zażywanie sterydów upośledza pracę jąder i zmniejsza ilość produkowanego testosteronu.
Jeżeli masz problemy ze swoim libido, powinieneś udać się do lekarza i opowiedzieć mu o swoich objawach, pamiętaj, że może to być objaw choroby lub zaburzeń hormonalnych, który być może da się wyleczyć. Zmniejszony popęd seksualny wpływa negatywnie na relacje i nastrój. Do naturalnych sposobów na zwiększenie libido, zalicza się:
- zwiększenie ilości snu i redukcja napięcia;
- unikanie używek;
- szczera rozmowa z partnerem, ewentualnie wspólna wizyta u seksuologa;
Mężczyznom zaleca się spożywanie: żeń-szenia, jagód jałowca brazylijskiego, buzyganka naziemnego. Z kolei kobiety, by zwiększyć libido, powinny przyjmować: miłorząb dwuklapowy, kozieradka pospolitego, albo liść Damiana. Pewne zastosowanie w zwiększaniu popędu seksualnego znajdują także naturalne afrodyzjaki: truskawki, owoce morza, szparagi i migdały.
CZYTAJ TAKŻE:
Viagra. Kto i kiedy może ją stosować?
Jak zwiększyć popęd w 30 sekund?