Wodonercze – przyczyny i objawy

Wodonercze jest to zastój moczu spowodowany nieprawidłowym jego odpływem. Wywołuje to rozszerzanie miedniczki i kielichów nerkowych oraz prowadzi do wyniszczenia miąższu nerki. W konsekwencji oprócz dolegliwości bólowych doprowadza do chorób nerek.

Wodonercze - przyczyny

Wodonercze powstaje w wyniku przeszkody pojawiającej się w układzie moczowym, która blokuje prawidłowy przepływ moczu. Takie przyczyny mogą pojawić się w nerce z powodu:

  • kamicy nerkowej
  • torbieli powstałych w nerce
  • wad wrodzonych u dzieci.

Zastój moczu może też powodować niedrożny moczowód. Mogą to być przypadki wystąpienia w tym miejscu nowotworu, kamicy moczowodowej oraz różnych obrzęków. 

Utrudnienia w odpływie moczu powodowane są też przez problemy związane z pęcherzem moczowym, tu też może występować kamica, czyli odkładanie się i zaleganie kamieni. Zdarza się też choroba refluksowa pęcherzowo-moczowodowa, która powoduje cofanie się płynu z pęcherza do moczowodów oraz nerek.  

Reklama

U mężczyzn dochodzą również problemy w obrębie cewki moczowej (kamica, nowotwór, stany zapalne, wada wrodzona).

Wodonercze - objawy

Początki wodonercza są często bezobjawowe i mogą być wykrywane przypadkiem podczas badania USG wykonywanego z całkiem innych wskazań. 

Przy jego rozwoju pojawiają się charakterystyczne problemy z oddawaniem moczu:

  • pieczenie
  • krwiomocz
  • częstomocz i częstomocz w nocy
  • skąpomocz (oddawanie moczu w ilości od 100 ml do 500 ml)
  • anuria czyli bezmocz (oddawanie moczu poniżej 100 ml dziennie).

Wodonercze może też powodować charakterystyczne bóle w okolicach lędźwiowych. Wszelkie tego typu objawy muszą być skontrolowane przez lekarza, który ustali formę leczenia.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL