Pierwsze objawy raka szyjki macicy
Niemal 80 procent przypadków raka szyjki macicy jest diagnozowanych w państwach rozwijających się. Choroba zajmuje tam pierwsze miejsce wśród przyczyn zgonów kobiet. Zagrożenie tym nowotworem jest wszędzie takie samo, ale nie wszędzie kobiety tak samo dbają o profilaktykę i nie zawsze mają zapewniony dostęp do właściwej opieki zdrowotnej.
Polska zajmuje w Europie jedno z pierwszych miejsc pod względem liczby zgonów na raka szyjki macicy.
Kobiety, które podejmują współżycie płciowe, nie biorą pod uwagę, że jest ono związane z niebezpieczeństwem zakażeń. Jednym z nich jest wirus HPV, który może być przyczyną raka szyjki macicy.
Nie wszyscy wiedzą, że prezerwatywy nie chronią przed wirusem HPV, chyba że zawierają środki wirusobójcze. Czasami zaś o chorobie decydują obciążenia genetyczne.
Nie każde zakażenie wirusem HPV spowoduje raka szyjki macicy. Najgroźniejsze są jego dwa genotypy: HPV 16 i HPV 18. Średni czas rozwoju choroby wynosi od 5 do 10 lat. Choroba długo rozwija się niemal bezobjawowo. Początkowe objawy można pomylić niestrawnością, zwykłymi bólami podbrzusza.
Gdy stadium choroby jest już zaawansowane, kobiety skarżą się na ból i krwawienie po stosunku, krwawienia międzymenstruacyjne lub występujące już po menopauzie. Częste przy raku macicy są dłuższe i szczególnie obfite menstruacje, bolesne oddawanie moczu i stolca, bóle krzyżowe. Niepokoić też powinny krwiste upławy o nieprzyjemnym zapachu.