Stulejka u dorosłego. Co oznacza, jakie rodzi powikłania i jakie są metody leczenia

Stulejka to nie tylko schorzenie wieku dziecięcego. Jak pokazują badania, problem ten może dotyczyć nawet 13 proc. dorosłych mężczyzn. Główną przyczyną stulejki jest nieodpowiednia higiena. Pod napletkiem gromadzą się wydzieliny i zanieczyszczenia, które powodują stan zapalny. Zobaczcie najważniejsze informacje, jakie warto znać na temat stulejki.

Stulejka u dorosłego — co to jest?

Stulejka to dolegliwość, która kojarzy się głównie z małymi chłopcami. Takie postrzeganie problemu to jednak duży błąd. Schorzenie to bowiem występuje także u dorosłych mężczyzn. Jak pokazują badania, nawet u 13 proc. W tym przypadku jednak nie mówimy o stulejce wrodzonej, jak u dzieci, a nabytej.   

Na czym dokładnie polega ta dolegliwość? Stulejka to nieprawidłowość w budowie napletka. Powoduje ona brak możliwości lub znaczne utrudnienie w ściąganiu napletka z żołędzi prącia. Z tego powodu wyróżnić można stulejkę całkowitą i stulejkę częściową. Ta druga dotoczy przypadków, gdy istnieje ograniczona możliwość napletek odsunięcia napletka, np. gdy penis nie znajduje się we wzwodzie. O stulejce częściowej mówimy również w przypadku, gdy istnieje możliwość ściągnięcia napletka z żołędzi prącia, lecz powoduje ona ból lub dyskomfort. Rozpoznanie stulejki u dzieci jest nieco utrudnione. W przypadku dorosłych mężczyzn sytuacja jest jednak znacznie łatwiejsza, dzięki temu zdiagnozowanie stulejki nie stanowi żadnego problemu.   

Reklama

Stulejka u dorosłego — przyczyny

Główną przyczyną stulejki u dorosłych są zaniedbania higieniczne. Chodzi przede wszystkim o niewłaściwą higienę penisa — niedokładne mycie i nieusuwanie wydzielin i zanieczyszczeń, które gromadzą się pod napletkiem. Tego typu substancje powodować mogą stan zapalny, którego konsekwencją może być właśnie stulejka. Stany zapalne napletka spowodowane mogą być jednak także innymi czynnikami. Chodzi przede wszystkim o infekcje przenoszone drogą płciową — opryszczkę narządów płciowych czy kiłę oraz choroby skóry — liszaj, łuszczycę czy kontaktowe zapalenie skóry. 

Inną przyczyną stulejki mogą być urazy mechaniczne napletka. Może dojść do nich podczas wypadków, kontuzji sportowych oraz bardzo intensywnego stosunku seksualnego i onanizmu.   

Objawy stulejki u dorosłego mężczyzny

Tak jak zostało już napisane — głównym objawem stulejki jest brak lub mocno ograniczona możliwość ściągnięcia napletka. Zdarza się, że towarzyszą jej inne dolegliwości — pieczenie, ból czy nadwrażliwość. U mężczyzn ze stulejką wystąpić mogą także problemy w oddawaniu moczu, utrudnienie lub całkowity brak możliwości odbycia stosunku seksualnego.   

Metody leczenia stulejki u dorosłego

 Leczenie stulejki odbywa się pod okiem urologa. Terapia przede wszystkim zależy od przyczyny choroby. W przypadku stulejki spowodowanej zapaleniem, czasami wystarczające okazuje się wdrożenie odpowiednich leków — antybiotyków lub leków przeciwzapalnych. W przypadku niewielkiej stulejki skuteczna może się okazać także maść sterydowa. Niestety czasami nie da się uniknąć leczenia operacyjnego. W przypadku silnego zapalenia lub bardzo bolesnej stulejki, chorym proponuje się chirurgiczne usunięcie zrostów lub obrzezanie, czyli całkowite usunięcie napletka. Oba zabiegi są dość proste. Odbywają się w znieczuleniu miejscowym. Chory zwykle po 2-3 tygodniach dochodzi do siebie. Przez ten czas powinien zrezygnować z aktywności seksualnej i odpowiednio dezynfekować ranę.   

Stulejka - powikłania


Niezależnie od typu leczenia, trzeba zdawać sobie sprawę, że stulejka jest poważnym schorzeniem, którego nie można bagatelizować. Zaniechanie leczenia może mieć bardzo poważne konsekwencje. Nieleczona stulejka doprowadzić może do zmian nowotworowych. Rezygnując z leczenia, narazić się można także na zakażenia bakteryjne — w tym zakażenie dróg moczowych, uszkodzenie nerek i bezpłodność. U nieleczonych pacjentów wystąpić może także załupek, czyli stan, w którym po ściągnięciu napletka następuje brak możliwości nasunięcia go z powrotem na żołądź. Pacjenci powinni zdawać sobie sprawę również z tego, że nieleczona stulejka może wpływać także na ich partnerki seksualne, u których wystąpić mogą z tego powodu zakażenia i stany zapalne.   

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: stulejka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL