Używasz kremu z filtrem, a co z witaminą D? To najczęściej powielany mit

W ostatnich latach wokół kremów z filtrem narosło wiele potencjalnie szkodliwych mitów. Niektóre mogą skutecznie odstraszyć od korzystania z tego sposobu na ochronę przed słońcem, co jest wielkim błędem. Nadmierne wystawienie skóry na promienie słoneczne może skutkować nie tylko poważnymi poparzeniami, ale na dłuższą metę zwiększa również ryzyko rozwoju raka skóry. Dzisiaj obalamy wszystkie bardziej i mniej znane mity dotyczące kremów SPF.

Mit: Każde ubranie z długimi rękawami ochroni mnie przed zbyt intensywnym słońcem

Fakt: Skuteczną ochronę przed promieniami słonecznymi dają przede wszystkim ubrania grube, w ciemnych kolorach. Jednak najczęściej nie są one odpowiednie do noszenia w upalne dni. Jasne, cienkie koszule,bluzki czy spodnie, nawet z długimi rękawami i nogawkami, nie chronią skutecznie przed słońcem.

Osoby, którym bardzo zależy na jak największej protekcji przed promieniami słonecznymi (przede wszystkim tym z ekstremalną nadwrażliwością na światło, np. chorującym na tocznia rumieniowatego układowego) mogą skorzystać z oferty specjalnych firm, zajmujących się tworzeniem ubrań z odpowiednio wysoką ochroną UV. Można również kupić specjalny dodatek do prania, który zawiera składniki absorbujące promienie świetlne.

Reklama

Mit: Krem SPF blokuje produkcję witaminy D w skórze

Fakt: Około 80 proc. witaminy D produkowanej jest w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Teoretycznie mogłoby więc się wydawać, że zastosowanie kremu z filtrem na całą powierzchnię skóry powinno blokować ten proces. Jednak z badań klinicznych wynika, że wcale tak się nie dzieje. Żaden krem z filtrem, nawet o najwyższej wartości SPF, nie blokuje w stu procentach promieniowania słonecznego. Ilość promieni niezablokowanych wystarcza do wytworzenia odpowiedniej ilości witaminy D w skórze.

Kolejnym czynnikiem jest fakt, że większość osób nie pokrywa na co dzień całej powierzchni skóry kremem z filtrem, być może z wyjątkiem wypadów na plażę czy dłuższych wędrówek na słońcu. Jeżeli mimo to obawiasz się niedoborów witaminy D podczas stosowania SPF, dobrą opcją może być jej dodatkowa suplementacja odpowiednimi preparatami.

Mit: Kremy z SPF są toksyczne

Od pewnego czasu zaczęły pojawiać się zaniepokojone głosy przeciwników kremów z filtrem, że składniki stosowane w kremach z filtrami chemicznymi mogą przedostawać się do krwiobiegu i być toksyczne dla organizmu. Mowa tu przede wszystkim o jednym związku - oksybenzonie. Właściwie wszystkie zastrzeżenia oparto na jednym badaniu, w którym szczury wystawione na ten związek doświadczały licznych negatywnych skutków ubocznyc

Fakt: Okazało się, że badanie to zostało niewłaściwie skonstruowane - stężenie tego związku było wielokrotnie wyższe niż w powszechnie używanych kremach z filtrem. Jego wyniki nie mogą być więc interpretowane w odniesieniu do człowieka. Warto również zaznaczyć, że oksybenzon jest związkiem badanym od niemal 40 lat - w żadnej innej publikacji nie stwierdzono jego toksycznego wpływu na organizm.

Dla wciąż sceptycznych osób rozwiązaniem może być używanie kremów SPF z filtrami fizycznymi, zawierającymi dwutlenek tytanu czy tlenek cynku. Również skutecznie chronią przed promieniami słonecznymi, a nie zawierają kontrowersyjnych składników.

Mit: Kremy z wyższą wartością SPF mają znacząco różniący się poziom ochrony

Fakt: Jest to zaskakujące, jednak wcale tak nie jest. Przykładowo, krem z filtrem SPF o wartości 15 blokuje 93 proc. promieni słonecznych, a 30 już jest w stanie zablokować ich ok. 97. Natomiast SPF 100 tylko o 1-2 proc. więcej. Ważne jest więc, aby wybierać kremy SPF o szerokim spektrum, blokujące zarówno promienie UVA, jak i UVB, o poziomie ochrony minimum 30.

Mit: SPF obecny w produktach do makijażu daje wystarczającą ochronę

Fakt: Niestety nie jest to prawda. Niezależnie od tego, jaką ochronę ma dany kosmetyk, to jego ilość nie będzie wystarczająca do uzyskania odpowiedniej ochrony. Zaleca się, aby nakładać minimum 2 mg kosmetyku z SPF na centymetr kwadratowy skóry. Aby osiągnąć taką grubość kremu na twarzy, dermatolodzy zalecają nakładanie go metodą "dwóch palców". Polega ona na nałożeniu paska kosmetyku na palec wskazujący i środkowy, na całą ich długość.

Kosmetyki do makijażu nakłada się natomiast znacznie cieńszą warstwą, aby wyglądały one naturalnie. Zatem aby uzyskać odpowiednią ochronę przed promieniowaniem słonecznym, tak czy inaczej należy pod makijaż nałożyć właściwą ilość kremu SPF.

Bibliografia:

  1. Johnson J., Twelve sunscreen myths and facts. "Medicalnewstoday.com", https://www.medicalnewstoday.com/articles/318290#Twelve-myths-about-sunscreen, 11 lipca 2017 r., dostęp 17 lipca 2024 r.
  2. Dixon M., Top 10 myths about sunscreens. "Mayo Clinic Health System", https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/myth-or-fact-coconut-is-an-effective-sunscreen, 26 maja 2023 r., dostęp 17 lipca 2024 r.
  3. Narbutt J., Wolska H., Kaszuba A., i in., Photoprotection. Recommendations of the Polish Dermatological Society. Part 2: Sunscreen use, "Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny" t. 105 nr 1 (2018). https://www.termedia.pl/Fotoprotekcja-Rekomendacje-Polskiego-Towarzystwa-Dermatologicznego-Czesc-2-Stosowanie-preparatow-zawierajacych-filtry-UV,56,32151,1,0.html.
  4. Taylor S., Simple dosage guide for suncreams will help users, "BMJ. British medical journal" t. 324 nr 7352 (2002), DOI: https://doi.org/10.1136/bmj.324.7352.1526/a, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC11

CZYTAJ TAKŻE: 

Czerniak czy pieprzyk? Jak je rozróżnić?

Choroby, które widać na paznokciach

Przyjrzyj się swoim paznokciom. Jaki mają kształt? Taką osobą jesteś!

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kremy z filtrem | opalanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL