Kozieradka - naturalna pomoc w walce z cukrzycą
Kozieradka pospolita to roślina lecznicza, która może być stosowana przez pacjentów z cukrzycą. Jak pokazują badania, regularne stosowanie kozieradki może obniżyć poziom cukru we krwi nawet o 25 proc. Wyjaśniamy, jak ją stosować.
Kozieradka pospolita (inaczej kozieradka lekarska, koniczyna grecka lub boża trawka) to roślina z rodziny bobowatych. Rośnie głównie na terenach krajów basenu Morza Śródziemnego, a także w Ameryce Północnej oraz Azji. Ma charakterystyczną, lekko owłosioną łodygę, na której początkowo wyrastają kwiatki, a później małe owoce, w których pojawiają się nasiona. To właśnie one są surowcem leczniczym kozieradki.
Nasiona kozieradki lekarskiej są źródłem cennych witamin i minerałów. Zawierają witaminę A, witaminę C, witaminę PP, witaminę B6, kwas foliowy oraz żelazo, potas, sód, magnez, cynk, fosfor i wapń. Kozieradka zawiera również nawet 35 proc. czynnych substancji śluzowatych. Chodzi m.in. o flawonoidy, związki eteryczne i kumaryny.
Pierwsze doniesienia dotyczące wykorzystywania jej w lecznictwie pochodzą ze starożytnych Chin. W ostatnim czasie roślina staje się coraz popularniejsza także w Europie.
Właściwości kozieradki:
- przyspiesza gojenie ran,
- działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo,
- działa żółciopędnie i rozkurczowo,
- wspomaga pracę wątroby,
- reguluje procesy trawienia,
- hamuje rozwój nowotworów (zwłaszcza raka piersi i prostaty),
- obniża poziom cholesterolu,
- poprawia apetyt.
Nie ma jednak wątpliwości, że jednym z najważniejszych wskazań do stosowania preparatów zawierających kozieradkę jest cukrzyca. Regularnie przyjmowana kozieradka może istotnie obniżać poziom cukru we krwi. Jak pokazują badania, zaobserwowany spadek to nawet 25 proc.
Specjaliści podkreślają, że niezwykle ważne jest nie tylko regularne stosowanie kozieradki, ale także i odpowiednia metoda. Roślina przynosi najlepsze efekty w przypadku, gdy spożywana jest rano - na czczo oraz po namoczeniu w gorącej wodzie. Podczas terapii bożą trawką należy pamiętać, że roślina w połączeniu z lekami przeciwcukrzycowymi doprowadzić może do zbyt dużego spadku cukru, dlatego należy stale go kontrolować.
Kozieradkę zakupić można w aptekach i sklepach zielarskich. Dostępne są zarówno gotowe suplementy w formie tabletek, jak i susz, który wykorzystać można do samodzielnego przygotowania naparów. Decydując się na terapię, należy skonsultować się wcześniej z lekarzem lub farmaceutą, którzy ocenią ewentualne przeciwwskazania. Dotyczy to zwłaszcza chorych przewlekle oraz pacjentów na stałe przyjmujących leki.
CZYTAJ TAKŻE:
Nie pomyl jej z chwastem. Właściwości i zastosowanie babki lancetowatej
Trzy zioła na obniżenie cholesterolu. Tak zapobiegniesz złogom w tętnicach
Świeże zioła, owoce i warzywa. To wszystko można wyhodować samemu