Korzyści zdrowotne z inhalacji solankowej. Oddychaj w tężni lub w domu

Tężnie solankowe w ostatnich latach cieszą się w Polsce rosnącą popularnością. W powszechnej świadomości rośnie też wiedza o korzyściach zdrowotnych płynących z inhalacji solankowych. Jednak nie każdy ma tężnie blisko miejsca zamieszkania, a nawet jeśli - i tak korzysta z niej sporadycznie. Czy istnieje dla nich jakaś inna, skuteczna alternatywa? Mówi o tym lek. Sylwia Kuźniarz-Rymarz, endokrynolog i lekarz chorób wewnętrznych z Krakowa.

Właściwości lecznicze tężni solankowych

Jakie korzyści niesie dla organizmu korzystanie z tężni solankowych? 

Wdychanie powietrza z aerozolem solankowym w składzie wywiera na organizm działanie profilaktyczne i lecznicze. Mikroelementy i minerały zawarte w wodzie solankowej wchłaniane są przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę. Dzięki temu uzupełniany jest niedobór tych mikroelementów w organizmie człowieka. - Szczególnie istotne dla zdrowia są pierwiastki, takie jak jod, brom, wapń czy magnez - wymienia lek. Sylwia Kuźniarz-Rymarz. - Działanie lecznicze inhalacji w pożądany sposób wpływa na układ nerwowy i gruczoły dokrewne, działa również stymulująco na pracę układu odpornościowego. Regularne wizyty w tężniach zaleca się osobom z chorobami tarczycy i ze schorzeniami alergicznymi skóry, a także w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi - dodaje lekarka.

Reklama

Niestety, w większości przypadków korzystanie z tężni solankowych sprowadza się raczej do okazjonalnych wizyt niż do regularnie prowadzonych terapii. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na fakt, że co najmniej równie dobry efekt prozdrowotny można osiągnąć poprzez zamontowanie w sypialni nawilżacza powietrza, w którym zwykłą wodę zastąpimy leczniczym roztworem solankowym.

Lecznicza solanka w sypialni

Dlaczego nawilżacz powietrza warto zamontować akurat w sypialni? Z kilku powodów. - Przede wszystkim dlatego, że to właśnie podczas snu, dzięki równomiernemu, spokojnemu oddechowi, nasz organizm ma szansę przyswoić największą ilość składników mineralnych zawartych w leczniczym aerozolu. Regularne i niewielkie, nawet jednoprocentowe stężenie soli leczniczej wystarczy do tego, aby skutecznie ograniczyć infekcje, alergie czy zwyczajnie oczyścić drogi oddechowe z wdychanych każdego dnia obecnych w powietrzu zanieczyszczeń cywilizacyjnych - wyjaśnia lek. Sylwia Kuźniarz-Rymarz.

W całym kompleksie bio-pierwiastków, wchłanianych w ten sposób drogą oddechową, najistotniejszy jest jod, biorący udział w wielu strategicznych dla naszego ciała procesach. Ma on także bardzo silne działanie dezynfekujące, które, połączone z podobnym oddziaływaniem soli, daje fantastyczny efekt, jeśli mowa o ochronie i leczeniu dróg oddechowych.

Inhalacje solankowe - jak wybrać?

W drogeriach i sklepach internetowych mnóstwo jest produktów do rozpylania za pośrednictwem domowych nawilżaczy powietrza. Podczas wyboru warto jednak podchodzić z pewnym dystansem do zakresu właściwości prozdrowotnych dostępnych preparatów. W zdecydowanej większości zapewniają one bowiem jedynie ładny zapach w pomieszczeniu. Dlatego też należy upewnić się, że produkt, po który sięgamy, oficjalnie zarejestrowany jak lek i przebadany.

Bocheńska lecznicza sól jodowo-bromowa przez dziesięciolecia wykorzystywana była do inhalacji w sanatoriach, a do dziś bez problemu można nabyć ją w aptekach w całej Polsce. Do niedawna do wytwarzania roztworów solankowych używano bocheńskiej soli leczniczej, z której samodzielnie można było stworzyć jednoprocentowy roztwór do inhalacji. Dziś można już kupić gotowe produkty do sporządzania roztworu wodnego nawilżającego powietrze, występujące w postaci czystej lub wzbogaconej o olejki eteryczne. 

Zamienienie zwykłej wody w domowym nawilżaczu na roztwór solanki bogatej w jod i składniki mineralne to najlepszy sposób na wzbogacenie powietrza w zamkniętym pomieszczeniu. Przebywanie w osiągniętym w ten sposób mikroklimacie przyniesie naszemu organizmowi efekt podobny do tego, który osiągamy, spacerując brzegiem morza czy podczas wizyty w tężni solankowej.

CZYTAJ TAKŻE:

Wiele osób nie wie, że choruje. Pierwsze objawy astmy bywają mylące

Alergia na pyłki. Objawy, kalendarz pylenia roślin i porady dla alergików

INTERIA.PL/materiały prasowe

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL