Czym są ciarki na plecach? Tak wywołasz orgazm mózgu
Samoistna odpowiedź meridianów czuciowych, zwana również orgazmem mózgu, to reakcja układu nerwowego na bodźce zewnętrzne, która ma dobroczynny wpływ na zdrowie. W intrenecie z dużą łatwością można znaleźć nagrania dźwięków, które mają zrelaksować i wywołać orgazm mózgu, który nie ma nic wspólnego z seksualnością, a jego objawem są znane wszystkim ciarki przechodzące przez ciało. Jak ASMR wpływa na organizm? Jakie bodźce zewnętrzne go wyzwalają i jakie niesie korzyści zdrowotne?
Orgazmem mózgu określa się przyjemne uczucie mrowienia w okolicy karku, wędrujące do głowy, a następnie pozostałych części ciała. Jest to reakcja na bodźce, przede wszystkim słuchowe i wizualne, ale również dotykowe i zapachowe. Dotychczasowe badania nad tym zjawiskiem wskazują, że efekt ten zamyka obszary mózgu odpowiedzialne za odczuwanie stresu, a aż 97 proc. badanych odczuwało ten stan tuż przed zaśnięciem, celowo stymulując się wizualnie i słuchowo.
W sieci pojawiło się wiele filmików, które mają na celu ułatwienie osiągnięcia stanu ASMR. Dźwięki, mające wpłynąć na relaksację układu nerwowego, to przede wszystkim: szelest folii, pocieranie wacikami kosmetycznymi, delikatne uderzanie paznokciami o szklaną lub plastikową powierzchnię, szept.
Bodźcem wyzwalającym może być równie głaskanie karku lub samo oglądanie masażu, ale także dźwięk suszarki, odgłosy szurania, pocierania czy dźwięk nożyczek fryzjerskich.
Naukowcy są podzieleni w kwestii wpływu ASMR na zdrowie człowieka, a to za sprawą faktu, że jest on trudny do zbadania - nie istnieje jeden impuls, który w taki sam sposób zadziała na grupę badanych osób. Według psychiatrów i psychologów osiągnięcie ASMR przynosi podobny skutek jak medytacja - wyłącza część mózgu odpowiedzialną za stres i niepokój.
Aby dokładnie określić wpływ ASMR na ciało człowieka, konieczne są dalsze badania z użyciem rezonansu magnetycznego i przezczaszkowej stymulacji magnetycznej, by ocenić aktywność mózgu oraz zbadać, czy ASMR jest rodzajem stymulacji podwzgórza, które jest odpowiedzialne m.in. za odczuwanie przyjemności przez człowieka.
Dotychczasowe obserwacje pozwalają jednak stwierdzić, że osiąganie orgazmu mózgu wpływa korzystnie na zdrowie psychiczne: poprawia jakość snu, niweluje dolegliwości bólowe, odpręża.
Aby przeżyć przyjemne doznania związane z orgazmem mózgu, nie jest wskazana stymulacja o podłożu erotycznym. Warto wesprzeć się jednym z wielu materiałów dostępnych w sieci, na których autorzy nagrywają najpopularniejsze dźwięki, które mają na celu wywołać przyjemne mrowienie ciała. Osoby, które praktykują ASMR polecają, by relaksacji dokonywać wieczorem, tuż przed zaśnięciem. Wystarczy odtworzyć nagrane dźwięki i pozwolić sobie na odprężenie i spokój. Nie istnieje jedna metoda na wyzwolenie przyjemnego dreszczu, jednak warto próbować z bodźcami nie tylko słuchowymi, ale również wizualnymi.
CZYTAJ TAKŻE: