Czy można za głośno oddychać? Tak wygląda świat osób wysoko wrażliwych

Trudno nie odnieść wrażenia, że w ostatnich latach zwiększyła się liczba diagnozowanych zaburzeń spektrum autyzmu, ADHD czy wysokiej wrażliwości. Zaczęto o nich mówić nawet w kontekście swego rodzaju "mody na zaburzenia". Coś, co kiedyś nie było sprecyzowane jako zaburzenie, dziś dla wielu osób staje się autentyczną diagnozą. Tak właśnie jest z HSP (High Sensitivity Person), czyli osobami wysoko wrażliwymi, które stanowią nawet 20 proc. populacji Choć HSP nie została ujęta w międzynarodowej klasyfikacji chorób i zaburzeń ICD - stanowi wyzwanie dla funkcjonowania tej grupy w społeczeństwie. Dowiedz się, jak rozpoznać osoby wysoko wrażliwe i z czym mierzą się one na co dzień?

Pojęcie WWO - od czego się zaczęło?

Elaine Aron to amerykańska psycholog, urodzona w 1944 roku. Ukończyła studia magisterskie z psychologii klinicznej, następnie uzyskała tytuł doktora z głębokiej psychologii klinicznej. W 1996 roku zasłynęła na świecie z powodu wydania swojej książki "The Highly Sensitive Person" ("Osoba Wysoko Wrażliwa"), w której poruszyła tematykę dotąd nie omawianą na tak szeroką skalę. Spopularyzowała niszową jak do tej pory koncepcję HSP, po polsku WWO - Osób Wysoko Wrażliwych, czyli takich ludzi, u których przetwarzanie emocji, informacji i bodźców zachodzi na znacznie głębszym, bardziej świadomym i często bardziej dotkliwym w skutkach poziomie. Wraz z mężem i innymi współpracownikami podjęła się rozwoju tej nowej w tamtym czasie dziedziny psychologii, a w swoich pracach na przestrzeni lat analizowała osoby wysoko wrażliwe pod różnymi względami. To jej zawdzięczamy pojawienie się samej koncepcji i nazwanie tego, co, być może, jeszcze długo nie zostałoby nazwane, a spędza sen z powiek wielu ludziom na całym świecie.

Reklama

Kim jest HSP (osoba wysoko wrażliwa)?

Highly Sensitive Person, czyli osoba wysoko ważliwa to taka, którą cechuje szczególna relacja z samym sobą i z otoczeniem. W sposób szczególny odczuwa ona emocje i dogłębniej odbiera bodźce, często będąc przestymulowana i sama tym odczuciem zmęczona. Koncepcja Wysokiej Wrażliwości zakłada, że WWO cechują 4 następujące komponenty wysokiej wrażliwości:

  • dogłębna analiza procesów, sytuacji i wydarzeń;
  • wysoka wrażliwość na bodźce i doskonała dostrzegalność niuansów i szczegółów;
  • wyraźnie pogłębiona empatia względem ludzi i zwierząt;
  • przestymulowanie i zmęczenie poziomem przeżywanych emocji i dziejących się wydarzeń, prowadzące do chronicznego przemęczenia.

Osoby wysoko wrażliwe, nawet, jeśli nie wiedzą, że należą do WWO, bardzo szybko odnajdują się w tym opisie, zwykle tuż po tym, kiedy ich mózgi wyłapią słowa "analiza", "przestymulowanie", "zmęczenie" i "empatia".

Wysoka Wrażliwość w literaturze naukowej figuruje jako SPS - Sensory Procesing Sensitivity, co można tłumaczyć jako Wrażliwość Przetwarzania Sensorycznego. Aktualnie, z naukowego punktu widzenia, nie jest to choroba i za taką nie powinna być uważana. Hipotezę taką utrzymuje w swoich pracach sama Elaine Aron.

 Definicja SPS zakłada, iż jest to cecha charakteru lub osobowości, związana ze zwiększoną wrażliwością ośrodkowego układu nerwowego. Badania dowodzą, iż nie jest związana z introwersją i neurotycznością, za to związana jest z większą responsywnością na bodźce, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Jeszcze przed popularyzacją koncepcji HSP przez Aron w 1996 i 1997 roku, niemiecki profesor nauk medycznych, Wolfgang Klages, sugerował w swojej pracy, że wysoka wrażliwość wynika z fizjologicznego faktu niskiego progu pobudzenia wzgórza - części mózgowia - u niektórych osób. Wzgórze odpowiada za wstępną ocenę bodźców zmysłowych i przesyłanie ich do kory mózgowej, odpowiedzialnej za ich świadome przetwarzanie. Klages twierdził, iż u WWO przepuszczalność dla bodźców, docierających z neuronów aferentnych do wzgórza jest tak wysoka, iż niektóre z takich bodźców docierają do ośrodkowego układu nerwowego  "nieprzefiltrowane" przez wzgórze. Skutkiem tego jest przestymulowanie układu nerwowego, prowadzące do wysokiej wrażliwości na bodźce.

Kiedy HSP obniża radość z życia

Jako osoba uważająca się za WWO widzę, że cecha ta częściej utrudnia życie, niż je ułatwia. Osoby WWO mają poczucie, że chciałyby czuć mniej i mniej dostrzegać. Praca i nauka mogą powodować u takich osób przestymulowanie, a także powodują niezwykłe zmęczenie nawet po dwóch czy trzech godzinach. Hałas, nieustające dźwięki czy nawet rozmowy innych ludzi mogą powodować u WWO rozdrażnienie, zniechęcenie i zmęczenie. 

Osoby wysoko wrażliwe miewają problem z głębokim skupieniem na pracy, kiedy obecnych jest się za dużo ludzi, przez co praca w zespole większym, niż kilka osób, jest wyjątkowo trudna. Dźwięki ulicy, krzyki dzieci z placu zabaw, za głośna muzyka - to wszystko może być niezwykle męczące dla osób wrażliwych.

Czy SPS coś mi daje, czy tylko odbiera? Oczywiście, że daje. Intensywnie pachną kwiaty i perfumy, dostrzegam łzy w oczach, zanim jeszcze się tam pojawią, łatwiej odczytuję intencje osób trzecich. Jestem bardziej świadoma siebie i innych, a także wszystkich procesów, które we mnie i w innych ludziach zachodzą.


Źródła:

  • Boterberg, Sofie; Warreyn, Petra (2016), "Making sense of it all: The impact of sensory processing sensitivity on daily functioning of children", Personality and Individual Differences, 92: 80-86.
  • Aron, Elaine; Aron, Arthur (1997), "Sensory-Processing Sensitivity and its Relation to Introversion and Emotionality", Journal of Personality and Social Psychology. 73 (2): 345-368.
  • https://highlysensitive.eu
  • https://inspiredtochange.biz/blogs/looking-at-high-sensitivity/


CZYTAJ TAKŻE: 

Dobry psychoterapeuta, czyli jaki? To musisz wiedzieć o terapii

Coraz więcej Polaków w gabinetach psychiatrów. Z jakimi problemami przychodzą?

Do takich osób inni zawsze lgną. Tę osobowość ma tylko jeden procent ludzi

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: osobowość | zaburzenia osobowości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL