Na nadciśnienie, otyłość i depresję stosuj kąpiele leśne. Darmowa terapia na zdrowie

Obniża ciśnienie, pomaga schudnąć, chroni przed chorobami serca i cukrzyca, a także poprawia samopoczucie, relaksuje, redukuje stres i koi nerwy. Na dodatek jest łatwo dostępny i nic nie kosztuje! Brzmi jak cudowne lekarstwo an bolączki współczesnego świata, prawda? Tymczasem to coś, co mamy na wciągnięcie reki od wieków, tylko zapomnieliśmy, by z tego mądrze korzystać. Las. Terapia lasem, znana też jako leśne kąpiele, zyskuje na popularności i zalecana jest m.in. w naturalnym nurcie wellness. Jak potwierdzają badania - taki zabieg potrafi zrobić wiele dobrego dla zdrowia - i ciała, i psychiki. Racje mają ci, którzy mówią, że las na uratuje. Oto dlaczego i jak korzystać z leśnych kąpieli.

Czym są kąpiele leśne, czyli terapia wśród drzew?

Terapia wśród drzew, znana również jako "kąpiele leśne" lub "shinrin-yoku" (w języku japońskim), to forma naturalnej terapii prozdrowotnej, która polega na celowym i świadomym spędzaniu czasu na łonie natury, szczególnie w lesie. Badania nad wpływem terapii wśród drzew na zdrowie wskazują liczne korzyści z tego typu aktywności - towarzystwo drzew pozytywnie oddziałuje na zdrowie psychiczne i fizyczne. Na dodatek - w naszym klimacie jest łatwodostępne i nic nie kosztuje.

Koncepcja shinrin-yoku narodziła się w Japonii w latach 80. XX wieku, ale korzenie sięgają jeszcze wcześniejszych czasów, gdyż istniały starożytne japońskie praktyki związane z leczniczym wykorzystywaniem mocy natury. 

Reklama

Kąpiele leśne - działanie i skutki zdrowotne

Badania nad terapią wśród drzew sugerują, że taka aktywność może zmniejszać poziom stresu, poprawiać nastrój, zwiększać poczucie szczęścia oraz obniżać ciśnienie krwi i poziom kortyzolu (hormonu stresu). Spędzanie czasu na łonie natury, zwłaszcza w lesie, ma zatem korzystny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne.

Terapia wśród drzew nie jest związana z medycyną w sensie tradycyjnym, ale stanowi uzupełnienie konwencjonalnego leczenia i jest formą profilaktyki zdrowia. 

Spacery leśne szczególnie zalecane są jako naturalne wspomaganie terapii chorób przewlekłych - otyłości i zespołu metabolicznego, problemów z sercem, nadciśnieniem, cholesterolem i miażdżyca, a także w przebiegu chorób o podłożu emocjonalnym.

Kąpiel leśna - jak ją zastosować, jak powinna przebiegać?

Kąpiele leśne nie są dosłownymi kąpielami w sensie tradycyjnym, ale bardziej chodzi o relaksacyjne i pełne uważności spędzanie czasu w lesie. Polegają na uważnym obcowaniu z przyrodą, wykorzystując pięć zmysłów: widzenie, słuch, dotyk, węch i smak. 

Osoby zainteresowane tą formą terapii mogą samodzielnie eksplorować naturę lub skorzystać z usług przewodników i terapeutów specjalizujących się w kąpielach leśnych, które w niektórych krajach są już popularne i oferowane jako terapia relaksacyjna. 

Jak przeprowadzić kąpiel leśną? Ważne jest, aby być całkowicie obecnym tu i teraz, cieszyć się otaczającym krajobrazem i uwrażliwić swoje zmysły na wszelkie detale natury. W trakcie kąpieli leśnej należy odciąć się od rozpraszaczy, wyłączyć telefon, nie słuchać muzyki, nie jeść ani nie pić nic poza wodą. Niewskazana jest także rozmowa z innymi osobami, choć sama kąpiel nie musi przebiegać w samotności. Ważne jednak, aby osoby obecne były również zaangażowane w prozdrowotne obcowanie z lasem. 

Prawidłowo przeprowadzona, skuteczna terapia wśród drzew powinna obejmować spacer po lesie, świadome zanurzenie zmysłów, a także uwzględniać elementy medytacji i wyciszające techniki oddechowe. 

Etapy kąpieli leśnej: 

  • Spacery po lesie - osoby praktykujące kąpiele leśne wykonują spokojne spacery wśród drzew, starając się być w pełni obecnymi i uważnymi na swoje otoczenie.
  • Zanurzenie zmysłów - terapia wśród drzew zachęca do korzystania ze wszystkich zmysłów, aby doświadczyć natury w pełni. To oznacza słuchanie śpiewu ptaków, patrzenie na liście drzew, wąchanie zapachów lasu, dotykanie kory drzew i odczuwanie ziemi pod stopami.
  • Medytacja i oddech
    W trakcie kąpieli leśnych często praktykuje się medytację i głęboki oddech, co pomaga zredukować stres i zwiększyć zrozumienie i akceptację swoich uczuć.
  • Zwalnianie tempa - ważnym elementem terapii wśród drzew jest zwolnienie tempa i zatrzymanie się na chwilę, aby połączyć się z naturą i odciąć od codziennego pośpiechu.

Kąpiel leśna na nadciśnienie

Badania wykazują, że regularne spędzanie czasu wśród drzew i natury może obniżać poziom kortyzolu (hormonu stresu) i obniżać ciśnienie krwi. W jednym z badań opublikowanym w czasopiśmie "Journal of the American Heart Association" w 2019 roku stwierdzono, że krótki pobyt w lesie (ok. 2 godzin) powoduje obniżenie ciśnienia krwi u osób z nadciśnieniem. Regularne praktykowanie kąpieli leśnych może zatem wspomagać utrzymywanie ciśnienia tętniczego na prawidłowym poziomie. 

Kąpiel leśna - pomocna w walce z otyłością

Spędzanie czasu w naturze może także wpływać korzystnie na wagę i redukcję otyłości. Badanie przeprowadzone w Japonii wykazało, że osoby, które regularnie korzystają z terapii wśród drzew, wykazywały niższą zawartość tłuszczu w organizmie, niż osoby, które nie angażowały się w tego typu aktywność. Ponadto pobyt na łonie natury może zachęcać do aktywności fizycznej, jak spacery czy jazda na rowerze. Kontrola masy ciała przyczynia się też do poprawy ogólnej kondycji fizycznej i jest kluczowa w profilaktyce chorób serca i cukrzycy.

Kąpiel leśna - wsparcie w leczeniu depresji i stanów lękowych

Kąpiel leśna może również odgrywać ważną rolę w łagodzeniu objawów depresji, stanów lękowych i innych chorób, w których przebiegu zachwiana równowaga biochemiczna mózgu, a produkcja tzw. hormonów szczęścia, w tym serotoniny i dopaminy, jest niedostateczna. Badanie opublikowane w "Journal of Affective Disorders" wykazało, że spacerowanie w lesie może zmniejszać poziom stresu, lęku i depresji u osób ze schorzeniami psychicznymi. Kontakt z naturą może działać relaksująco i odprężająco, co ma pozytywny wpływ na stan emocjonalny.

Warto podkreślić, że badania nad terapią wśród drzew są wciąż stosunkowo nowe, a wyniki mogą różnić się w zależności od indywidualnych cech i warunków osób badanych. Jednakże istniejące dowody sugerują, że regularne spędzanie czasu na łonie natury, szczególnie wśród drzew, może przynieść liczne korzyści zdrowotne, w tym poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego. 

Kąpiele leśne - przeciwwskazania

Przeciwwskazań do stosowania terapii wśród drzew praktycznie nie ma. Przebywanie na łonie przyrody jest darmowym, skutecznym i przyjemnym sposobem dbania o zdrowie i dobre samopoczucie dla osób w każdym wieku i niezależnie od kondycji zdrowotnej. 

Rzadki wyjątek mogą stanowić osoby silnie uczulone na pyłki drzew. W lesie należy oczywiście stosować się do zaleceń lekarzy i leśników ostrzegających przed insektami i pasożytami, w tym przede wszystkim kleszczami, które mogą być źródłem zakażenia boreliozą lub innymi chorobami odkleszczowymi. By zabezpieczyć się przed ukąszeniem, warto zastosować kilka domowych sposobów na kleszcze, wówczas wizyta w lesie będzie nie tylko bezpieczna, ale przede wszystkim - zdrowa. 

CZYTAJ TAKŻE:

Japoński rytuał kąpieli nie służy myciu, ale zdrowiu. Zasady zadziwiają

Proste techniki oddechowe, które uspokajają

Nawyki, które uszkadzają mózg. Na liście m.in. samotność

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL