Nawyki, które uszkadzają mózg. Na liście m.in. samotność

Mózg jest jednym z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Szacuje się, że na codzienne funkcjonowanie zużywa on aż 25 proc. energii dostarczanej z pożywieniem. Jest jednocześnie narządem niezwykle wrażliwym na uszkodzenia, dlatego bardzo istotne jest to, w jaki sposób o niego dbamy. Jakie nawyki mogą uszkadzać mózg? Czego lepiej nie robić, aby cieszyć się sprawnym umysłem jak najdłużej? Wyjaśniamy.

Palenie papierosów - jak wpływa na mózg?

Palenie papierosów jest bardzo szkodliwym nałogiem, który wpływa na cały organizm. Sprzyja rozwojowi m.in. nadciśnienia tętniczego, chorób układu krążenia, a także chorób płuc i licznych nowotworów. Okazuje się, że palenie papierosów ma również toksyczny wpływ na mózg. U osób palących istota szara mózgu, która jest odpowiedzialna za myślenie, pamięć, zdolność czytania czy pisania, jest cieńsza w porównaniu do osób, które nigdy nie paliły. Oznacza to, że palenie niszczy ten obszar mózgu i znacznie przyspiesza jego starzenie. Spożywanie alkoholu także nie jest dla mózgu obojętne. 

Reklama

Niewłaściwa dieta a praca mózgu

Nasze codzienne wybory dietetyczne mają ogromny wpływ na zdrowie. Teraz może ich nie odczuwamy, ale po pewnym czasie dają o sobie znać. Badania wykazały, że niewłaściwa dieta, bogata w cukry proste, produkty przetworzone, czerwone mięso i margarynę, może być przyczyną przewlekłego stanu zapalnego w organizmie. Sprzyja on rozwojowi wielu chorób. Są wśród nich m.in. choroby serca, stawów, ale także depresja czy choroba Alzheimera

Warto więc dbać o to, aby na co dzień wzbogacać dietę o produkty o właściwościach przeciwzapalnych, do których zalicza się: 

  • niektóre warzywa, np. pomidory, szpinak, jarmuż;
  • owoce takie jak borówki, wiśnie, truskawki i pomarańcze;
  • oliwę;
  • nasiona i orzechy, np. orzechy włoskie i migdały;
  • tłuste ryby, np. łososia, makrelę, tuńczyka czy sardynki.

Brak aktywności fizycznej a funkcjonowanie układu nerwowego

Aktywność fizyczna pełni bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego, w tym mózgu. Podczas ćwiczeń uwalniane są różne związki, m.in. czynniki wzrostu i neurotropiny, które zapewniają odpowiednią plastyczność mózgu. Aktywność fizyczna dodatkowo poprawia krążenie, obniża masę ciała i ma właściwości przeciwzapalne. Obecnie podejrzewa się, że regularne ćwiczenia mogą pomóc zapobiec rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych w przyszłości, np. stwardnienia rozsianego czy choroby Parkinsona. Sugerują to badania, które pokazują, że pacjenci z tymi schorzeniami funkcjonują lepiej, gdy uprawiają aktywność fizyczną.

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dorośli powinni dostarczać minimum 150-300 minut ruchu o umiarkowanej intensywności tygodniowo. Mogą to być zarówno ćwiczenia na siłowni, jak i jazda na rowerze, pływanie, joga, pilates czy jakakolwiek inna aktywność. Najważniejsze jest to, aby wybrać taką, która będzie sprawiała radość i którą można wykonywać regularnie.

Niedobór snu - jakie skutki odczuwa mózg?

Sen to czas na regenerację dla mózgu i całego organizmu. Niestety szacuje się, że nawet 60 proc. Polaków ma problem z zasypianiem, a 45 proc. wybudza się w nocy. O skali problemu świadczy fakt, że leki nasenne regularnie przyjmuje ponad 10 proc. społeczeństwa, a liczba ta ciągle wzrasta. Zbyt mała ilość snu w ciągu dnia może mieć bardzo niekorzystny wpływ nie tylko na samopoczucie, ale również na zdrowie. Nie tylko może być przyczyną problemów z koncentracją i pamięcią, ale również wpływa na rozwój nadciśnienia i chorób układu krążenia. A choroby sercowo-naczyniowe mogą sprzyjać rozwojowi zmian niedokrwiennych w mózgu i udarów.

Warto więc na co dzień zadbać o to, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość snu. Jeśli masz z tym problem, zastanów się w pierwszej kolejności, czy twoja higiena snu jest prawidłowa. Na trzy godziny przed snem unikaj oglądania telewizji, przeglądania telefonu czy pracy na komputerze. Zadbaj również o to, aby wieczorem ograniczyć kofeinę i papierosy. Staraj się również chodzić spać i budzić się każdego dnia o tej samej porze - pomoże to w uregulowaniu twojego wewnętrznego zegara biologicznego.

Samotność doskwiera także mózgowi

Czy samotność może wpływać na to, jak funkcjonuje mózg? Okazuje się, że tak. Badanie duńskich naukowców z 2021 roku wykazało, że osoby samotne mają o 20 proc. większe ryzyko rozwoju chorób układu krążenia i cukrzycy typu 2. Obie te choroby mogą wpływać na funkcjonowanie mózgu - sprzyjają rozwojowi m.in. zaburzeń pamięci i demencji. Dodatkowo niedobór kontaktów z innymi ludźmi zwiększa ryzyko choroby Alzheimera i przyspiesza degenerację kory mózgu.

Przewlekły stres zmienia mózg

Przewlekły stres może być przyczyną wielu niekorzystnych zmian w obrębie mózgu. Ich winowajcą jest przede wszystkim kortyzol - hormon, który jest wydzielany, gdy zmagamy się ze stresem przez dłuższy czas. Może on wywoływać uszkodzenia w obrębie hipokampu - struktury układu limbicznego odpowiedzialnej za pamięć i orientację przestrzenną. Nadmiar kortyzolu może również wywoływać łagodne zaburzenia poznawcze, które są stanem pośrednim między prawidłową funkcją mózgu a demencją.

Walka z przewlekłym stresem może być trudna, jednak warto ją podjąć dla lepszego samopoczucia i zdrowia organizmu. Na początku trzeba dojść do jego źródła - pomoże w tym wizyta u psychiatry i psychoterapeuty. Postaraj się znaleźć również każdego dnia czas tylko dla siebie, aby móc się zrelaksować i obniżyć poziom stresu. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Sześć minut dziennie wystarczy, by zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera

Quiz: Jaki jest wiek twojego mózgu?

Dieta dobra dla mózgu: Lista produktów, dzięki którym główka pracuje

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: mózg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL