Pierwsze sygnały zauważył w sklepie. Potem usłyszał diagnozę: Parkinson

Mark Mardell, były prezenter BBC, ujawnił, że zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona. Pierwsze objawy choroby zauważył u siebie podczas zakupów w supermarkecie. Jak zwracają uwagę brytyjskie media, to kolejny znany dziennikarz, u którego w ostatnich latach stwierdzono parkinsona. Przypadek Mardella pokazuje, że nie można bagatelizować nawet najmniejszych sygnałów ostrzegawczych ze strony organizmu.

Mark Mardell cierpi na chorobę Parkinsona. Takie miał objawy

Mark Mardell to znany na Wyspach dziennikarz i prezenter, przez ponad 30 lat związany z BBC. Był wydawcą BBC News odpowiedzialnym za Europę i Amerykę Północną, prowadził "The World This Weekend" w BBC Radio 4. Zajmowała go przede wszystkim polityka. Z brytyjskim nadawcą rozstał się w październiku 2020 roku.

Mardell dziś znów jest na ustach wielu Brytyjczyków, a to za sprawą wywiadu, jakiego udzielił Rogerowi Boltonowi, prowadzącemu podcast "Beeb Watch" i swojemu byłemu koledze z pracy. W rozmowie z Boltonem Mardell przyznał, że zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona.  

Reklama

- Czuję się dobrze i elegancko, ale muszę się z wami podzielić, że zdiagnozowano u mnie chorobę Parkinsona, co oznacza, że mój głos jest raczej dziwny i słaby - mówił 65-latek. - Przyzwyczajam się do bycia najcichszą osobą w pokoju, a nie najgłośniejszą - żartował.

Mardell wyjawił, że objawy choroby zauważył na początku roku, podczas zakupów w supermarkecie. Miał problemy z otwarciem opakowania. - Pomyślałem, że nagle Waitrose (sieć brytyjskich supermarketów - red.) zaczęło utrudniać dostęp do opakowań - opowiadał. - A potem zauważyłem, że moje ramiona nagle zaczęły unosić się nad moją głową bez konkretnego powodu i tam pozostawały - opisywał. Mardell za radą znajomego fizjoterapeuty zgłosił się do lekarza. Okazało się, że to parkinson.

- Obecnie jestem na etapie irytacji niż poczucia, że dzieje się coś okropnego - podkreślił. Jak wskazał, obecnie jego największym zmartwieniem jest to, że przepisany mu lek może sprawiać, że pacjenci będą działać impulsywnie.

Brytyjskie media zwracają uwagę, że Mardell to kolejny brytyjski dziennikarz, który przyznał, że cierpi na chorobę Parkinsona. Jeremy Paxman, związany z BBC, swoją diagnozą podzielił się w zeszłym roku. W 2019 roku do choroby przyznał się także związany z BBC Rory Cellan-Jones.

Parkinson - co to za choroba?

Choroba Parkinsona to postępująca choroba neurodegeneracyjna związana z ośrodkowym układem nerwowym. Jej istotą jest zanik komórek nerwowych istoty czarnej wchodzącej w skład śródmózgowia, a w dużej mierze odpowiadającej za koordynację ruchów mimowolnych. Choroba pojawia się zazwyczaj u osób powyżej 50. roku życia, jednak warto zapamiętać, że nie jest to reguła i niepokojące objawy mogą wystąpić znacznie wcześniej.

Parkinson jest drugą pod względem częstości występowania chorobą zwyrodnieniową układu nerwowego (po chorobie Alzheimera). Szacuje się, że na całym świecie cierpi na nią ok. 10 milionów osób. Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Mężczyźni są ok. 1,5 razy bardziej narażeni niż kobiety.

Przyczyna choroby Parkinsona pozostaje nieznana. Naukowcy uważają, że przyczyną jest kombinacja czynników genetycznych i środowiskowych.

Cztery podstawowe objawy choroby Parkinsona

Objawy choroby Parkinsona rozwijają się powoli przez lata. Wczesne objawy mogą przez długi czas pozostawać niezauważone. Nierzadko zdarza się, że chory je bagatelizuje lub przypisuje innym przypadłościom czy procesowi starzenia się.

Objawy w przypadku parkinsona zwykle występują początkowo po jednej stronie ciała, jednak ostatecznie dotykają obu stron.

Specjaliści wymieniają cztery charakterystyczne symptomy. To:

1. Spowolnienie ruchowe - tzw. bradykinezja. U chorych obserwuje się zwolnione wykonywanie wszystkich czynności dnia codziennego, np. wolniejsze ubieranie się, mycie, mówienie, poruszanie (kroki stają się coraz drobniejsze, bardziej powłóczyste). Chory nie jest w stanie przyspieszyć swoich ruchów;

2. Drżenia spoczynkowe - u chorych na parkinsona ręka lub noga drżą, kiedy nie wykonuje on żadnej czynności. "Drżenie może występować we wczesnym okresie choroby tylko okresowo, na przykład podczas ziewania lub szczególnego ułożenia kończyn, lub mieć charakter opisywanego przez wielu chorych drżenia wewnętrznego (niewidocznego dla badającego), co może rodzić niesłuszne podejrzenie drżenia psychogennego" - zwraca uwagę w swojej pracy "Drżenie w chorobie Parkinsona - rozpoznawanie i leczenie" prof. Jarosław Sławek, neurolog. Drżenie u chorych na Parkinsona może być nasilane przez emocje.

3. Sztywność mięśniowa - to jeden z najczęstszych objawów motorycznych w chorobie Parkinsona. Szacuje się, że na pewnym etapie choroby doświadcza go aż 90 proc. chorych. Niektórzy opisują tę dolegliwość jako ucisk odczuwany w kończynach. Sztywność może dotyczyć też mięśni tułowia i szyi. Widoczna jest także na twarzy chorego. Sztywność mięśniowa może wystąpić po jednej lub obu stronach ciała i przyczynić się do zmniejszenia zakresu ruchu.

4. Zaburzenia stabilności i postawy ciała - większość osób z chorobą Parkinsona wykazuje pewien stopień pochylenia postawy (u niektórych problem jest mniej widoczny, u innych bardziej). Obserwuje się pochylenie sylwetki do przodu, a niekiedy także do boku - chory w trakcie przemieszczania się wygląda jakby podążał za "uciekającym" środkiem ciężkości. Pojawiają się trudności z utrzymaniem równowagi. W późniejszym okresie choroby często dochodzi do upadków, jak i złamań.

Pozostałe objawy choroby Parkinsona

Inne, nie mniej ważne objawy choroby Parkinsona to:

  • twarz pokerzysty, twarz maskowata - zubożenie mimiki twarzy, twarz bez wyrazu i emocji;
  • problemy z połykaniem i mową;
  • zmianę charakteru pisma - pismo staje się drobne, wielkość liter zmniejsza się w miarę pisania, wyrazy są stłoczone;
  • pogorszenie zmysłu węchu - zapach niektórych produktów spożywczych może nie być tak wyczuwalny jak wcześniej;
  • zaburzenia pamięci (otępienie);
  • zaburzenia snu;
  • nadmierna aktywność ruchowa w ciągu nocy;
  • omamy wzrokowe;
  • obniżenie nastroju, depresja, lęk, apatia;
  • nadmierne pocenie się;
  • zaparcia;
  • problemy z oddawaniem moczu;
  • nadmierne wydzielanie śliny;
  • zaburzenia erekcji. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Drżenie rąk jako objaw choroby. To nie musi być parkinson

Nadzieja dla leczenia parkinsona? Głęboka stymulacja mózgu

Potrafi wyczuć parkinsona po zapachu. Pomogła naukowcom opracować test

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: choroba Parkinsona | objawy parkinsona
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL