Co powoduje encefalopatię?

Encefalopatia to termin, który oznacza uszkodzenie mózgu, niezależnie od przyczyny takiego stanu. Choroba ma zwykle negatywny wpływ na zdolność poruszania się i władze umysłowe chorego.

Jakie są przyczyny encefalopatii?

Encefalopatia może mieć kilka przyczyn. Pierwszą z nich jest stan, kiedy płód ulega uszkodzeniu w okresie okołopłodowym. Encefalopatia pojawia się także wtedy, gdy matka zaraziła się w ciąży jedną z chorób, które mają szkodliwe działanie na płód. Należy do nich różyczka, opryszczka, WZW B i ospa wietrzna. Z tego powodu kobieta w ciąży musi unikać osób, które są chore.

Reklama

Przyczyn dziedzicznych encefalopatii jest znacznie mniej. Należą do nich zespół Downa i choroba zwana fenyloketonurią.

Encefalopatia nabyta

Encefalopatia może pojawić się na skutek urazu głowy lub wtedy, gdy znacznie zwiększy się ciśnienie, co zaburzy przepływ krwi w mózgu. 

Kolejnym rodzajem choroby jest powstanie encefalopatii pod wpływem miażdżycy lub choroby na tle metabolicznym. Istnieje wiele przyczyn tego typu, z których najważniejszą jest encefalopatia wątrobowa. Pojawia się na skutek zatrucia wątroby. 

Podobny stan występuje w przypadku zgromadzenia w organizmie nadmiernej ilości metabolitów, co oznacza nieprawidłowe działanie nerek. Encefalopatia to także wynik niedoboru glukozy w pożywieniu lub nadmiaru glukozy we krwi, co jest spowodowane cukrzycą. Do zniszczenia mózgu dochodzi także w chorobach tarczycy i przytarczyc, a także w przypadku udaru cieplnego.

Inne formy encefalopatii

Encefalopatia pojawią się także wtedy, gdy organizm nieprawidłowo zareaguje na szczepienie, jednak taki stan pojawia się na kilkaset tysięcy przypadków. Encefalopatia pojawia się u alkoholików, którzy się niewłaściwe odżywiają, a także u osób zakażonych wirusem HIV.

CZYTAJ TAKŻE: 

Nowotwory mózgu. Bóle głowy to często pierwszy objaw

Encefalopatia nadciśnieniowa - przyczyny, objawy, leczenie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: mózg | encefalopatia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne