Różyczka u dorosłych - przyczyny, objawy, leczenie i powikłania

Różyczka u dorosłych występuje stosunkowo rzadko. Powoduje ją wirus z rodziny Togaviridae, który przenosi się głównie drogą kropelkową. Charakterystycznym objawem różyczki jest nieswędząca wysypka. Wystąpić mogą także objawy przypominające przeziębienie - ból gardła, gorączka czy powiększenie węzłów chłonnych. Leczenie różyczki przebiega objawowo. Chorym podaje się zwykle leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Zazwyczaj różyczka mija samoistnie po około 5 dniach. Zobaczcie najważniejsze informacje na temat różyczki u dorosłych.

Różyczka u dorosłych — przyczyny

Nie ma wątpliwości, że różyczka uznawana jest za chorobę wieku dziecięcego. Szczyt zachorowań przypada od 5. do 15. roku życia. Najliczniejszą grupą chorych są dzieci w wieku przedszkolnym. Zdarza się jednak, że na różyczkę chorują również dorośli. Chorobę wywołuje wirus różyczki z rodziny Togaviridae, który przenoszony jest drogą kropelkową. Inne, znacznie rzadsze, sposoby zarażenia się wirusem to kontakt z krwią, moczem lub kałem chorego. 

Odporność na wirusa różyczki nabywa się poprzez przebycie choroby lub szczepienie. Kiedyś obowiązkowemu szczepieniu przeciwko różyczce podlegały wyłącznie dziewczynki. Z tego powodu sporą grupą chorych są obecnie dorośli niezaszczepieni mężczyźni. Warto pamiętać jednak, że dziś szczepienie jest obowiązkowe także dla chłopców.   

Reklama

Różyczka u dorosłych - objawy

Różyczka u dorosłych w wielu przypadkach może przebiegać bezobjawowo. Badania pokazują, że bezobjawowy przebieg dotyczyć może nawet 50 proc. dorosłych pacjentów. U pozostałych osób występują charakterystyczne objawy, o różnym nasileniu.   

Głównym objawem różyczki jest wysypka o różowym zabarwieniu. W początkowej fazie choroby zmiany pojawiają się przede wszystkim na twarzy i szyi, później - na pozostałych częściach ciała. Warto jednak pamiętać, że różyczka nie obejmuje dłoni i stóp. Co ciekawe - wysypka zwykle nie powoduje swędzenia. 

Przed wystąpieniem charakterystycznej wysypki zaobserwować można także inne objawy, które przypominać mogą przeziębienie. To przede wszystkim ból gardła, ból głowy, katar, nudności, brak apetytu, zapalenie spojówek, gorączka lub stan podgorączkowy oraz powiększenie węzłów chłonnych. Różyczka zwykle znika po około 3-5 dniach. Czasami może jednak towarzyszyć temu delikatne łuszczenie się skóry.

Różyczka - metody leczenia

Różyczka to choroba, którą leczy się objawowo. Pacjentom podaje się więc zazwyczaj leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Nie ma konieczności leczenia samej wysypki. Tak jak zostało już napisane - objawy różyczki zwykle mijają samoistnie po około 5 dniach. Warto pamiętać jednak, aby chory pozostał w izolacji przez 14 dni. W ten sposób zminimalizuje się ryzyko zarażenia innych osób. 

Różyczka u dorosłych - powikłania

Groźne powikłania różyczki u dorosłych występują stosunkowo rzadko. Najczęściej mamy do czynienia z bólem jąder, zapaleniem stawów, zapaleniem najądrzy, małopłytkowością i zaburzeniami krzepnięcia krwi. Poważne powikłania (średnio u 1 na 6000 chorych) to z kolei zapalenie mózgu, zaburzenia funkcji umysłowych, upośledzenie słuchu, napady drgawek, porażenia ruchowe, kłębuszkowe zapalenie nerek. 

Różyczka jest szczególnie niebezpieczna dla ciężarnych. Szacuje się, że ryzyko wystąpienia powikłań u kobiet w ciąży to nawet 85 proc. Dojść może także do zakażenia płodu czego konsekwencją mogą być wady płodu.   

Warto pamiętać o tym, że w przypadku różyczki bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka. Szczepienia dla dzieci są obowiązkowe. Szacuje się, że ich skuteczność to ponad 90 proc. W przypadku, gdy dorosły nie został objęty szczepieniem w dzieciństwie, może zaszczepić się w każdym wieku. Trzeba pamiętać, że szczepionka jest najlepszym sposobem na uniknięcie zachorowania na różyczkę.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL