Jak szybko wytrzeźwieć? Trzy sprawdzone sposoby, żeby dojść do siebie po alkoholu
Chyba każdy, kto w piątkowy wieczór przesadził z alkoholem, zastanawiał się, co zrobić, żeby szybciej wytrzeźwieć. Czy jest metoda, która sprawi, że głowa przestanie pękać? Ile wody trzeba wypić, żeby pozbyć się Sahary z ust? Stare polskie powiedzenie mówi, że wódki nie przepijesz, a roboty nie przerobisz. W tym artykule sprawdzimy słuszność pierwszej części przysłowia.
Na to pytanie można odpowiedzieć na dwa sposoby. Pierwszy, teoretyczny, mówi, że w ciągu godziny organizm dorosłego człowieka usuwa ilość alkoholu, która na alkomacie odpowiada 0,2 promila. Im wyższe początkowe stężenie alkoholu, tym dłużej będzie trwać proces trzeźwienia.
Druga, dokładniejsza odpowiedź brzmi - to zależy. Tempo metabolizowania (rozkładania i wydalania) alkoholu w organizmie jest bardzo indywidualną cechą, na którą wpływa mnóstwo czynników. Od aktualnego samopoczucia i ostatniego posiłku, po podłoże genetyczne i warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Po każdym spożyciu alkoholu czas potrzebny na wytrzeźwienie będzie się inny. Całkowitą pewność może dać tylko badanie alkomatem.
Na samym początku należy zaznaczyć, że nie istnieje metoda, która w magiczny sposób wypłucze z nas cały alkohol. Nie istnieje nawet metoda, która pozwoliłaby skrócić czas trzeźwienia choćby o połowę. Przedstawione poniżej trzy sposoby pomogą poczuć się lepiej i poprzez pobudzenie procesów metabolizmu w niewielkim stopniu pozwolą przyspieszyć czas potrzebny na strawienie alkoholu.
- Picie dużych ilości wody. Alkohol zaburza gospodarkę wodną organizmu. Picie napojów procentowych sprawia, że wydalamy więcej płynów, niż przyjmujemy. To nieuchronnie prowadzi do odwodnienia. Dodatkowo osłabiony organizm będzie radził sobie z rozkładem alkoholu jeszcze gorzej, właśnie dlatego tak ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów bez procentów w trakcie i po spożyciu alkoholu.
- Witamina C. Razem z wodą alkohol wypukuje z organizmu także szereg składników odżywczych, np. witaminy. Dla procesu metabolizacji alkoholu w wątrobie istotna jest przede wszystkim witamina C. Kwas askorbinowy pośrednio pomaga w przemianie alkoholu na aldehyd octowy. Procesy, w których udział bierze witamina C, mają też znaczenie dla wydalania toksyn z organizmu.
- Wymioty. Ta metoda wymaga zdecydowanie najwięcej poświęcenia. Odruch wymiotny, samowolny czy wymuszony, to tak naprawdę najlepsze metoda, jeżeli naszym głównym celem jest szybsze trzeźwienie. Nic nie przyspieszy trawienia alkoholu, który przeniknął już do krwiobiegu. Opróżnienie żołądka pozwoli natomiast pozbyć się resztek cieczy alkoholowej wciąż zalegającej w przewodzie pokarmowym, która dzięki wymiotom nie trafi w dalszą wędrówkę po naszym organizmie.
"Jak szybko wytrzeźwieć?" - to pytanie, które z pewnością znajdzie się na liście TOP3 najczęstszych pytań dzień po imprezie. Trudno zliczyć wszystkie płyny, które przeróżne osoby polecają jako remedium na kaca. Soki warzywne, soki z kiszonek, śmietana z oliwą, woda z solą, woda z cytryną, surowe białka jajek... Smutna prawda jest taka, że wszystkie te sposoby spełniają właściwie tylko jedną funkcję - nawadniają organizm. To wszystko.
Czytaj również: Cztery objawy zakwaszenia organizmu
Nawet jeżeli teoretycznie dana mieszanka zawiera substancje pomocne w procesie trzeźwienia, to stężenie tych substancji będzie zbyt małe. Większość mikstur na kaca i szybkie trzeźwienie to przede wszystkim placebo. Jednym z nielicznych wyjątków jest niezbyt smaczna mieszanka wody z octem jabłkowym.
Mimo kwaśnego smaku taki koktajl odkwasza organizm. To zbawienne dla skacowanego organizmu, alkohol jest substancją bardzo silnie zakwaszającą. Wyrównanie odczynu pH odciąży nasze ciało i pozwoli skierować więcej energii na metabolizację alkoholu.
Magia języka polskiego pozwala rozumieć powyższy nagłówek na dwa sposoby, dlatego za jednym zamachem możemy odpowiedzieć na dwa pytania. Jakie substancje są wypłukiwane z organizmu przez alkohol. Tutaj lista jest bardzo długa. Wraz z wodą wydalamy właściwie wszystkie mikro- i makroelementy, które w przeciwnym razie zostałyby w naszym krwiobiegu. Są to między innymi potas, magnez, sód, wapń, witaminy B6, B12 czy witamina C.
Sprawdź: Co alkohol robi z ciałem? Kac to najmniejszy problem
Słowa z nagłówka można też odczytać jako pytanie, jakie substancje pomagają wypłukać z organizmu alkohol? Tutaj lista jest bardzo krótka, a odpowiedź brzmi - żadne. Nie istnieje żadna substancja, która w bezpośredni sposób przyspiesza trawienie alkoholu. Nawet kroplówka z glukozą nie sprawi, że odczyty alkomatu wskażą same zera. Węglowodany w tej postaci pomogą nam tylko uzupełnić niedobory energii i sprawią, że poczujemy się lepiej. W tym przypadku lepiej nie znaczy jednak trzeźwiej.
CZYTAJ TAKŻE:
Witamina C w zwiększonej dawce. Kiedy jest wskazana, a kiedy szkodzi?
W Polsce dostępny bez recepty, w Stanach całkowicie zakazany. Jak działa metamizol?
Jest zdrowszy niż zielona herbata. Leczy zapalenia i wymiata toksyny