​Macica. Co warto o niej wiedzieć?

Macica to niewielki kilkucentymetrowy narząd u kobiety. Symbol macierzyństwa odgrywa istotną rolę życiową - ochrania zarodek wewnątrz ciała matki. Skurcze macicy wywołują przyjście na świat nowego człowieka.

Macica - budowa

Macica jest istotnym elementem żeńskiego układu rozrodczego, mieści się nad pochwą i między jajowodami. Macica jest narządem pojedynczym, jajniki natomiast są parzyste (prawy i lewy). Prawidłowo zbudowana składa się z trzech części - szyjki, trzonu i dna. 

Macica składa się od zewnątrz z błony surowiczej (otrzewnej), od wewnątrz z błony śluzowej (endometrium), pomiędzy nimi znajduje się pokaźna warstwa mięśni zdolna do rozciągania. Podstawową funkcją macicy jest ochrona zarodka po zapłodnieniu, aż do porodu, który wywołują bezpośrednio skurcze mięśni macicy. To właśnie tędy muszą przedostać się plemniki, żeby zapłodnić komórkę jajową. 

Reklama

Funkcje macicy

W zależności od wielu czynników (np. fazy cyklu miesięcznego, śluzu produkowanego przez macicę) nie od razu może dojść do zapłodnienia. Śluz szyjkowy produkowany w trakcie niepłodnych dni cyklu blokuje plemnikom drogę do komórki jajowej i nie dochodzi do zapłodnienia - wtedy co miesiąc błona śluzowa złuszcza się z niewielką ilością krwi (popularny okres, miesiączka).

Macica - najczęstsze choroby:

  • Tyłozgięcie macicy - częsta wada położenia macicy, kiedy jej trzon odgięty jest ku tyłowi w stosunku do szyjki. Diagnozuje się podczas zwykłego badania ginekologicznego, nie leczy się tyłozgięcia - niewielkie, nie stanowi przeszkody w zajściu w ciążę.
  • Nadżerka szyjki macicy - częsta dolegliwość, nieleczona grozi rozwojem raka szyjki macicy, to niewielka rana na śluzówce szyjki od strony pochwy.
  • Mięśniaki - łagodne, niezłośliwe guzy mięśni gładkich macicy. Mogą być niebezpieczne, kiedy osiągną za duże rozmiary, dojdzie do zakażenia bakteryjnego lub rozwinie się nowotwór złośliwy - mięsaki.
  • Polipy - niewielkie przerosty błony śluzowej.
  • Nowotwór błony śluzowej macicy.

CZYTAJ TAKŻE:

Obserwuj swoje majtki. Możesz dużo dowiedzieć się o swoim zdrowiu

Ból podczas stosunku? Oto, co może być przyczyną

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: mięśniaki macicy | rak szyjki macicy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL