Barszcz Sosnowskiego przypomina wyrośnięty koper. Stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia

Występuje na terenie całej Polski, kwitnie w czerwcu i w lipcu. Jest rośliną okazałą, ale bardzo niebezpieczną - może powodować oparzenia II i III stopnia. W tym okresie, każdego roku, Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed barszczem Sosnowskiego. Rośliny nie tylko nie należy dotykać, ale trzeba też unikać przebywania w jej pobliżu. Wyjaśniamy, jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego, przypominamy, gdzie zwykle można się na niego natknąć, a także wymieniamy objawy, po których poznasz, że miałeś z nim kontakt.

Barszcz Sosnowskiego - co to za roślina i jak wygląda?

Barszcz Sosnowskiego, nazywany też "zemstą Stalina", jest rośliną zielną z rodziny selerowatych, jedną z największych takich w Polsce. Osiąga wysokość od 2 do 5 m. Zwraca na siebie uwagę baldaszkowatymi kwiatostanami koloru białego (jedna roślina jest w stanie wytworzyć od 1 do 20 tys., a niekiedy do 50 tys. kwiatów) i dużymi liśćmi, które mogą mieć nawet 2 m długości (wraz z ogonkiem liściowym). Średnica łodygi dochodzi do 12 cm. Na łodygach i liściach rośliny znajdują się charakterystyczne włoski produkujące toksyczną substancję.

Reklama

Barszcz Sosnowskiego kwitnie w czerwcu i lipcu. Jest gatunkiem inwazyjnym, który nie ma naturalnego wroga. Roślinę można spotkać na łąkach, polach uprawnych, przy drogach, wzdłuż brzegów rzek, jezior i potoków, a także w ogrodach, parkach i lasach. Mylony jest z wyrośniętym koprem lub arcydzięglem.

Występowanie barszczu Sosnowskiego na terenie kraju można sprawdzić w bazie online, przy czym warto pamiętać, że na tej mapie nie muszą być oznaczone wszystkie miejsca, w których na roślinę można się natknąć.

Barszcz Sosnowskiego - historia

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu. Do Polski trafił pod koniec lat 50. ubiegłego stulecia ze Związku Radzieckiego. Miał służyć jako tania pasza dla bydła (masowo wprowadzano roślinę do uprawy w PGR-ach w całym kraju), ale szybko okazało się, że szkodzi zwierzętom, jak i ludziom. Barszcz Sosnowskiego ranił wymiona krów, a przy spożyciu powodował oparzenia przewodu pokarmowego i krwotoki. Pracownicy, których zatrudniano do zbiorów, ulegali poparzeniom mimo stosowania odzieży ochronnej.

Barszcz Sosnowskiego to dziś w Polsce roślina objęta prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży. Jej zwalczanie wymaga systematycznych działań.

Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny?

Kontakt z barszczem Sosnowskiego jest groźny dla zdrowia, a nawet życia. W soku i w olejkach eterycznych rośliny występują substancje toksyczne - furanokumaryny, które pod wpływem promieniowania słonecznego powodują zmiany skórne przypominające oparzenia. Im cieplej, tym bardziej niebezpieczne jest jej działanie.

Barszczu Sosnowskiego nie musisz jednak dotknąć, żeby pojawiły się uciążliwe objawy. Wydzielane przez roślinę olejki eteryczne mogą unosić się w powietrzu nawet na odległość kilkunastu metrów. Do barszczu Sosnowskiego nie należy się zbliżać bez odpowiedniego zabezpieczenia nie tylko skóry, ale też oczu i dróg oddechowych.

Barszcz Sosnowskiego może powodować poparzenia II i III stopnia i prowadzić do martwicy tkanek. W niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.  

Objawy kontaktu z barszczem Sosnowskiego

Przy bezpośrednim kontakcie z barszczem Sosnowskiego objawy poparzenia pojawiają się zazwyczaj po kilku, kilkunastu minutach. Mogą się jednak również pojawić kilka, a nawet kilkanaście godzin później.

Na początku mamy do czynienia z silnym zaczerwienieniem skóry, a następnie pęcherzami z surowiczym płynem. Poparzeniu może towarzyszyć intensywny ból i uciążliwy świąd skóry. Stan zapalny utrzymuje się ok. trzech dni (choć może i dłużej). Z czasem zmiany skórne ciemnieją i stopniowo ustępują, ale brunatne przebawienia w miejscu oparzenia mogą się utrzymywać nawet przez kilka miesięcy. Zdarza się, że w miejscu, w którym doszło do poparzenia, pozostają blizny. "Pamiątką" po kontakcie z barszczem Sosnowskiego jest także wrażliwość miejsc podrażnionych na działanie promieniowania ultrafioletowego, która może się utrzymywać nawet przez kilka lat.

Związki obecne w barszczu Sosnowskiego odpowiadają również za takie objawy jak:

  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle głowy,
  • podrażnienie dróg oddechowych,
  • świąd i pieczenie oczu.

Pierwsza pomoc przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego

Co zrobić w sytuacji, gdy doszło do bezpośredniego kontaktu z barszczem Sosnowskiego?

W jak najkrótszym czasie (w ciągu 5-10 minut) należy przemyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem i chronić się przed działaniem promieni słonecznych przynajmniej przez 48 godzin. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej należy zastosować chłodne okłady (z mokrych kompresów lub lodu) i przyjąć leki przeciwhistaminowe. Jeśli rozwijają się objawy oparzenia, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Jeżeli oprócz objawów na skórze osoba, która miała kontakt z rośliną, ciężko oddycha, jeśli występują zaburzenia świadomości, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.

CZYTAJ TAKŻE: 

Zabijają wirusy, oczyszczają powietrze. Trzy rośliny, które warto mieć w domu. O jednej dawno zapomniano

Ranking najbardziej toksycznych roślin 2023 roku. Na pierwszym miejscu ulubione warzywo Polaków

Ta roślina w PRL robiła furorę. Ma niezwykłe właściwości

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: niebezpieczne rośliny | barszcz sosnowskiego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL