​Choroby, które widać na paznokciach. Schorzenia paznokci

Choroby paznokci, często są dla nas wstydliwe, ponieważ każdy z marzy o pięknych i zadbanych dłoniach. Niestety są one szczególnie narażone na czynniki uszkadzające, głównie dlatego, że większość codziennych czynności wykonujemy przy ich użyciu. Warto pamiętać, że choroby paznokci to nie tylko problem natury estetycznej, wskazują one na brak minerałów i zakażenia, dlatego jeżeli podejrzewasz u siebie nieprawidłowości związane z paznokciami, skonsultuj się z lekarzem.

 

Jak wygląda zdrowy paznokieć?

Płytka paznokcia, osadzona w wale paznokciowym, jest zrogowaciała i wyrasta z macierzy, tylną jej część pokrywa skórka. Paznokieć spoczywa na łożysku. Wolne brzegi paznokcia powinny mieć biało-różowy kolor. Zdrowa płytka ma jednolity naturalną barwę i nie posiada bruzd, ani wybrzuszeń. Paznokcie nie powinny być kruche, łamliwe, ani się rozwarstwiać. Prawidłowo, skórki przylegają do płytki i nie są postrzępione.     

Onycholiza. Paznokcie "odklejające się" od palca

Onycholiza to zaburzenie dotyczące przede wszystkim kobiet. Widoczne jest jako uniesienie paznokcia. Do przyczyn onycholizy, możemy zaliczyć między innymi: problemy z tarczycą, łuszczycę, cukrzycę i urazy mechaniczne. Onycholizę sugeruje biały nalot na płytce paznokciowej, występujący początkowo u szczytu lub z boku paznokcia. Płytka zdrowego paznokcia jest z reguły przejrzysta, co zmienia się, jeżeli dojdzie do zakażenia. Leczenie onycholizy sprowadza się do stosowania olejków przeciwbakteryjnych i dbania o regenerację paznokcia. Zakażenie wymaga przyjmowania antybiotyku.

Reklama

Leukonychia. Białe plamy na paznokciach

Leukonychia, czyli białe plamy na paznokciach, to często występujący defekt płytki paznokcia. Wyróżniamy leukonychię pozorną i prawdziwą. Leukonychia pozorna nie jest groźna, a bielactwo paznokci w tym wypadku to defekt jedynie estetyczny. Jednak istnieje także bielactwo paznokci, które świadczy o chorobach. 

Bielactwo prawdziwe to objaw występujący przy infekcjach, niewydolności nerek lub serca, rumieniu wielopostaciowym, łysieniu plackowatym oraz o ziarnicy złośliwej. 

Białe plamy na paznokciach mogą świadczyć o niedoborach witamin, soli mineralnych i mikroelementów: cynku, wapnia, potasu czy magnezu. Dodatkowo bielactwo paznokci może być skutkiem zatrucia metalami ciężkimi (arsenem lub ołowiem), a także efektem ubocznym chemioterapii stosowanej w leczeniu nowotworów.  

Aby wyleczyć bielactwo należy najpierw zdiagnozować ich przyczynę i wyleczyć chorobę, która je wywołała. Przyda się też rewizja swojej diety, pod kątem zawartości witamin i mikroelementów. 

Grzybica paznokci. Żółta i łamliwa płytka

Grzybica to stan, w którym paznokieć zostaje zakażony przez chorobotwórcze grzyby. Do takiego zakażenia często dochodzi na basenach lub podczas używania ręczników lub butów osoby chorej na grzybicę. Najczęściej chorują mężczyźni i osoby z osłabioną odpornością. Rozwojowi grzybicy sprzyja wilgoć, która jest spowodowana np.: nadmierną potliwością stóp. 

Grzybica paznokci objawia się najczęściej żółtym zabarwieniem brzegów paznokcia. Po zaatakowaniu łożyska, cały paznokieć ulega pofałdowaniu i zmienia kolor na mętny lub żółty. Płytka paznokcia staje się krucha i odrywa się od łożyska. Grzybica zazwyczaj dotyczy kilku paznokci. 

Aby zdiagnozować i prawidłowo wyleczyć grzybicę, dermatolog wykonuje testy, mające na celu określenie jaki gatunek grzyba, jest odpowiedzialny za zakażenie. Leczenie miejscowe polega na stosowaniu specjalnych lakierów lub płynów. Leczenie ogólne sprowadza się do przyjmowania leków, zawierających np: leki z grupy azoli. 

Drożdżyca paznokci. Ropa i zaczerwienienie

Drożdżyca paznokci jest wywołana przez drożdżaki z rodzaju Candida. Bardziej narażone na zakażenia tym typem grzybicy są kobiety. Rozwojowi drożdżaków sprzyja wilgoć. Chorzy skarżą się na bolesność i wypływ ropy po naciśnięciu na powstałą zmianę. Zazwyczaj widoczne jest intensywne zaczerwienienie i obrzęk. Drożdżyca jest łatwiejsza do wyleczenia niż grzybica. By wygrać  z tą przypadłością należy stosować  leki przeciwgrzybicze i okłady mające na celu zmniejszenie obrzęku.  

Zanokcica - objawy i leczenie

Zanokcica dotyczy zarówno płytki jak i wałów paznokciowych. Jest schorzeniem wywoływanym przez bakterię. Objawia się pojawieniem się ropy w okolicy wału paznokciowego. Pacjenci skarżą się na znaczną bolesność, wyraźne zaczerwienienie i zniekształcenia płytki. Dotyczy raczej pojedynczego paznokcia. Do pojawienia się zanokcicy, predysponują urazy naskórka, niedostateczna higiena i problemy ze strony układu hormonalnego. Leczenie polega przede wszystkim na chirurgicznym usunięciu ropy i przyjmowaniu antybiotyku. 

Wrastający paznokieć

Wrastanie paznokcia w wał okołopaznokciowy jest wyjątkowo nieprzyjemne. Przyczyną takiego stanu jest: obcinanie paznokcia na półokrągło, niewygodne obuwie, grzybica. Wrastanie wiąże się z pojawieniem się stanu zapalnego. Ból w obrębie wału okołopaznokciowego i zaczerwienienie, oraz łatwe krwawienie zajętej okolicy, powinny być sygnałem alarmującym. Jeśli interweniujemy odpowiednio wcześnie, możemy uchronić się przed zakażeniem uszkodzonego wału przez bakterie.   Jeżeli nie dojdzie do zakażenia, wystarczy użyć patyczków lub dostosowanych klamr, żeby paznokieć prawidłowo wzrastał. W niektórych przypadkach niezbędna może okazać się interwencja chirurga. 

*

Warto pamiętać, że zmiany związane z paznokciami, mogą być symptomem poważnych chorób. Palce pałeczkowate obserwujemy w przebiegu, np.: gruźlicy, rozstrzeni oskrzeli, a nawet raka płuc. Wybroczyny pod paznokciami mogą świadczyć o toczniu. Nie można zatem bagatelizować żadnego z objawów i konsultować swoje przypuszczenia z dermatologiem.     

Aleksandra Oracz


Czytaj także:

"Skacze" lub drga ci powieka? Oto, czego brakuje twojemu organizmowi

Ból kości i zgrubienia na stawach? To nie reumatyzm. To może być nowotwór

Zobacz, jaki jest najzdrowszy i najmodniejszy manicure tego lata

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: grzybica paznokci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL