Leczenie kurzajek u dzieci
Pojawienie się kurzajki jest spowodowane zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) i zwykle znaleźć możemy je na grzbietach dłoni, koło paznokci, w nosie, na stopach, czyli tam, gdzie płynie najmniej krwi. Łatwo się nimi zarazić, ale trudno je wyleczyć.
Kurzajki różnią się od siebie w zależności od tego, jak wyglądają, jak licznie występują, jak bardzo są dokuczliwe. I tak, np. kurzajka na dłoni może bez przyczyny zniknąć samoistnie, nawet jeżeli pojawiła się obok niej druga, trzecia i dziesiąta.
Kurzajki na stopach zaś bywają trudne do wyleczenia, wywołują stany zapalne, są bolesne i utrudniają chodzenie. Wirus HPV wywołujący kurzajkę ma aż 77 odmian, nie wszystkich leczenie opanowano.
Możemy spotkać się z różnymi metodami leczenia kurzajek. Powszechnie stosuje się lapisowanie płynem, żelem lub maścią zawierającą kwas salicylowy, mlekowy lub mocznik. Jeżeli takie leczenie nie przynosi efektu musimy udać się z dzieckiem do dermatologa, gdzie kurzajki zostaną poddane zamrażaniu ciekłym azotem lub łyżeczkowaniu. Najczęściej usuwa się tylko jedną lub dwie kurzajki, co wystarczy, by pozostałe zniknęły.
Kurzajki nękają dzieci, co jest kwestią zaniedbań w ich higienie, małej odporności, występowania urazów, obgryzania paznokci. Warto zwalczać profilaktycznie złe nawyki dziecka.