Mokra poduszka po nocy? Zbadaj poziom witaminy D, tarczycę i trzustkę

Na całym ciele człowieka rozmieszczone są gruczoły potowe, które produkują pot, mający na celu zapewnić odpowiednią termoregulację i chronić przed przegrzaniem organizmu. Bywa tak, że nadmierna potliwość występuje w postaci pojawiających się nagle i obficie tzw. zlewnych potów, które pojawiają się regularnie o określonej porze dnia lub nagle, bez wyraźnej przyczyny. O czym mogą świadczyć zlewne poty i kiedy udać się do lekarza?

Nadmierna potliwość a zlewne poty

Nadmierna potliwość a zlewne poty to terminy różniące się od siebie zarówno pod względem objawów, jak i pod kątem podłoża, na jakim występują. Nadmierna potliwość, czyli hiperhydroza, zazwyczaj ma podłoże genetyczne i może dotyczyć nadmiernego wydzielania potu przez cały organizm jak i być zlokalizowana w jednym obszarze, np. pocenie się pod pachami lub nadmierna potliwość stóp lub dłoni.

Zlewne poty pojawiają się nagle, obejmują nadmierną potliwość całego ciała i występują niezależnie od wysokości temperatury otoczenia, wysiłku fizycznego czy innych czynników sprzyjających poceniu się.

Reklama

Zlewne poty mogą być objawem poważnej choroby, wskazywać na rozpoczynającą się menopauzę lub być spowodowane niewydolnością układu sercowo-naczyniowego. W niektórych przypadkach objaw ten ustępuje samoistnie, jednak są jednostki chorobowe, które wymagają pilnej konsultacji lekarskiej. Kiedy należy udać się do lekarza, jeśli oblewają nas poty?

Zlewne poty a cukrzyca

Zalewające, nagłe poty mogą pojawić się w przypadku nagłego spadku poziomu cukru we krwi. W hipoglikemii przyspiesza tętno, skóra robi się blada i lepka, może występować drżenie rąk oraz nagłe uczucie głodu. Przy powtarzających się objawach należy jak najszybciej udać się do lekarza celem dalszej diagnostyki, która potwierdzi lub wykluczy cukrzycę.

Zlewne poty w infekcjach bakteryjnych i wirusowych

Nadmierna potliwość może występować okresowo w przebiegu infekcji z wysoką temperaturą ciała. Pot w trakcie gorączki ma na celu schłodzić organizm i obniżyć temperaturę ciała, by nie doszło do przegrzania organizmu. Jest naturalną reakcją obronną i nie powinna nas ona martwić w trakcie choroby. Zlewne poty pojawiają się również w trakcie infekcji wirusowych przewodu pokarmowego, którym towarzyszy biegunka oraz bóle brzucha.

Choroby tarczycy a zlewne poty

Narastająca w ciągu dnia potliwość może sugerować problemy z tarczycą. W przypadku nadczynności tarczycy zlewne poty są jednym z charakterystycznych objawów. Jeśli pojawia się również ogólne osłabienie, uczucie kołatania serca, drżenie rąk czy nagła utrata masy ciała, wówczas należy skonsultować się  z lekarzem i wykonać badania pod kątem poziomu hormonów tarczycy.

Zlewne poty w nadwadze i otyłości

W przypadku za wysokiej masy ciała, każda aktywność fizyczna powoduje wzrost temperatury ciała, a co za tym idzie - wzmożoną ilość wydzielanego przez gruczoły potu. U osób otyłych o wiele szybciej może dojść do przegrzania organizmu, dlatego organizm zmuszony jest do większej produkcji potu. Aby zniwelować tę nieprzyjemną dolegliwość, najskuteczniejszym rozwiązaniem jest redukcja masy ciała.

Zlewne poty nocne jako objaw raka

Zlewne poty, które pojawiają się w nocy, mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie nowotworowej. Objaw ten najczęściej występuje w przypadku białaczki i chłoniaka ziarniczego. Oprócz potów, u chorego występuje ogólne osłabienie, bladość powłok skórnych, stany podgorączkowe oraz utrata masy ciała. Zlewne poty pojawiają się również u pacjentów z rozwijającym się nowotworem trzustki. Obok pocenia się, występują także bóle brzucha, pleców, nerwowość i ogólne osłabienie.

Nadmierne, nocne pocenie się, które wymaga nawet kilkukrotnej zmiany bielizny w ciągu jednej nocy, jest bezwzględnym wskazaniem do wizyty u lekarza.

Zlewne poty a menopauza

W przypadku zmian hormonalnych u kobiet w okresie menopauzy, pojawiają się tzw. Uderzenia gorąca z towarzyszącymi zlewnymi potami. Objawy te są ściśle związane z układem hormonalnym i zazwyczaj ustępują wraz z przejściem menopauzy. Pierwsze symptomy pojawiają się zazwyczaj w okolicy 50. roku życia i mogą trwać nawet kilka lat.

Niedobór witamin a zlewne poty

Zlewne, zimne i nagłe poty mogą być spowodowane niedoborami witaminowymi. Zarówno u dzieci, jak i dorosłych, nadmierna potliwość występuje w przypadku niedoboru witaminy D3. Warto wykonać oznaczenie poziomu tej witaminy, by rozpocząć ewentualną suplementację i zlikwidować uciążliwy objaw.

Zlewne poty a stany zagrożenia życia

Blada, spocona i lepka skóra wraz z uczuciem zalewających potów może występować również w stanach zagrożenia życia. Objaw taki pojawia się w zawale mięśnia sercowego i towarzyszy mu również ból w klatce piersiowej, lęk przed śmiercią, a następnie nawet utrata przytomności.

Występujące nagle obfite poty mogą towarzyszyć również krwotokom wewnętrznym, urazom oraz niedrożności jelit, które są bezpośrednim zagrożeniem życia pacjenta.

CZYTAJ TAKŻE:

Objawy niedoboru magnezu zauważysz na twarzy. To nie tylko drgająca powieka

Nadpotliwość - wstydliwa przypadłość czy objaw choroby?

Objawy, które mogą być pierwszymi sygnałami raka. Nie budzą podejrzeń

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nadmierna potliwość | nocne poty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL