Objawy, które mogą być pierwszymi sygnałami raka. Nie budzą podejrzeń

Nowotwory są drugą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce i na świecie (pierwsze miejsce zajmują choroby układu krążenia). Na skutek chorób nowotworowych umiera każdego roku prawie 10 milionów osób. W Polsce ok. 100 tys. Objawy rozwijającego się nowotworu mogą być niepozorne i nie wskazywać jednoznacznie na toczący się proces chorobowy. Jakie sygnały ze strony ciała powinny nas zaniepokoić? Jakie mogą być wczesne objawy nowotworu? Wymieniamy pięć, których nigdy nie należy ignorować.

Alarmujące prognozy. Chorych będzie przybywać

Nowotwory stanowią istotny problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny. Niestety problem, który narasta. Prognozy ekspertów są alarmujące. Do 2040 roku nastąpi wyraźny wzrost zachorowań i zgonów. Przewiduje się, że w 2040 roku odnotuje się prawie 30 mln przypadków zachorowań na nowotwory i ok. 16,5 mln zgonów z ich powodu.

Zachorować może każdy, ale ryzyko jest większe m.in. u tych osób, które mają nadwagę, nie uprawiają aktywności fizycznej, nadużywają alkoholu, palą wyroby tytoniowe czy często się opalają i nie stosują kremów z filtrem. Eksperci, na czele z ekspertami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), podkreślają, że przestrzegając prostych zasad zdrowego stylu życia, jesteśmy w stanie w znaczący sposób obniżyć ryzyko wystąpienia nowotworu.

Reklama

PolecamyPrzestrzegaj zaleceń z listy, a znacznie zmniejszysz ryzyko raka. Jest ich 12     

Najczęściej diagnozowane i najbardziej śmiertelne nowotwory

Do najczęściej diagnozowanych nowotworów na świecie zalicza się raka piersi, raka płuc, raka jelita grubego i raka prostaty. To również najczęściej stwierdzane nowotwory w naszym kraju.

Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne (ACS) wyszczególniło 10 najbardziej śmiertelnych nowotworów. Dane przywołał ostatnio podczas konferencji "Onkologia 2023 - perspektywy" prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder. Z zestawienia wynika, że znaczną śmiertelnością wyróżniają się przede wszystkim nowotwory układu pokarmowego. Co więcej - odnotowuje się wzrost zachorowalności na te nowotwory.

Najbardziej zabójczym nowotworem jest rak trzustki, często późno wykrywany. Drugą najgorzej rokującą chorobą nowotworową jest międzybłoniak - nowotwór wywodzący się z komórek pokrywających tzw. błony surowicze. Zazwyczaj rozwija się w obrębie błony surowiczej wyścielającej wnętrze klatki piersiowej (opłucnej), jamy brzusznej (otrzewnej) i wyścielającej wnętrze worka, w którym znajduje się serce (osierdzie).

Na trzecim miejscu znalazł się rak pęcherzyka żółciowego, a kolejne miejsca należą do: raka przełyku, raka wątroby i wewnątrzwątrobowych dróg żółciowych, raka płuca i oskrzeli, raka opłucnej, ostrej białaczki monocytowej, nowotworu złośliwego mózgu i ostrej białaczki szpikowej.

Pięć objawów, które mogą oznaczać nowotwór

Eksperci Johns Hopkins Medicine zwracają uwagę, że wczesne objawy nowotworu mogą być nietypowe i mogą nie wzbudzać żadnych podejrzeń. Co najwyżej przypisze się je zmęczeniu, nieprzespanej nocy lub zmianom w diecie. Wymieniają pięć sygnałów, których nigdy nie powinno się ignorować. To: niewyjaśniona utrata masy ciała, zmęczenie, gorączka, ból, a także zmiany skórne. Jak wskazują, zauważenie jednego tych objawów nie musi oznaczać najgorszego, ale dla własnego dobra lepiej skontaktować się z lekarzem. 

Niewyjaśniona utrata masy ciała

Nagła utrata kilku kilogramów bez widocznej przyczyny, np. zmiany diety, może mieć wiele przyczyn. Może być np. objawem problemów z tarczycą czy cukrzycy, może wynikać z przewlekłego stresu. Może niestety stanowić również jeden z pierwszych objawów choroby nowotworowej. Przyjmuje się, że niepokój powinien wzbudzić spadek wagi o 10 proc. i więcej w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w sytuacji, gdy utraty kilogramów nie da się wytłumaczyć zmianą diety czy większym wysiłkiem fizycznym. Spadek masy ciała, jak pokazały badania, jest jednym z objawów raka jelita grubego, raka trzustki, raka żołądka, raka jajnika, raka płuca, raka wątroby czy raka prostaty.

Zmęczenie

"To nie jest zmęczenie podobne do tego, jak się czujesz po długim dniu pracy lub zabawy. Ekstremalne zmęczenie, które nie zmniejsza się wraz z odpoczynkiem, może być wczesnym objawem nowotworu" - podkreślają eksperci Johns Hopkins Medicine. Chorzy opisują ten objaw jako "zmęczenie całego ciała". Zmęczenie może być np. pierwszym objawem białaczek i chłoniaków. Nowotwory zmieniające poziom hormonów także mogą wywołać uczucie wyczerpania.

Gorączka

Gorączka też jest objawem, który może wyprzedzać rozpoznanie choroby nowotworowej. Może również świadczyć o wznowie lub być sygnałem zmian o charakterze przerzutowym. Wskazuje się, że gorączka nowotworowa jest przyczyną 15-20 proc. gorączek nieznanego pochodzenia. Do nowotworów, które predysponują do wystąpienia gorączki nowotworowej, zalicza się przede wszystkim choroby rozrostowe układu krwiotwórczego i chłonnego (m.in. ziarnica złośliwa, chłoniaki nieziarnicze, ostre białaczki) oraz nowotwory lite (w tym raka nerki, raka jelita grubego, raka trzustki czy wątroby, a także guzy mózgu). Szczególną uwagę, jak wskazują eksperci Johns Hopkins Medicine, należy zwrócić na gorączkę, której nie towarzyszą żadne objawy infekcji, gorączkę, która występuje w nocy i której towarzyszą nocne poty.

Ból

Niewyjaśniony ból także powinien nas zaniepokoić. Stopień odczuwania bólu zależy od wielu czynników, w tym zajętego narządu, zasięgu nowotworu czy indywidualnej wrażliwości na ból. I tak np. bóle brzucha mogą być objawem raka jelita grubego. Bóle klatki piersiowej mogą być sygnałem raka płuca. Bóle kostne są częstym objawem szpiczaka. Bóle głowy to z kolei jeden z charakterystycznych objawów guza mózgu. Oczywiście możliwości jest więcej. Jeśli więc odczuwasz ból, który nie ustępuje, i nie masz pewności, skąd się wziął, skonsultuj się z lekarzem.

Zmiany skórne

Skóra stanowi bardzo istotne źródło informacji o tym, co dzieje się w organizmie, dlatego warto ją obserwować. Niepokojące zmiany, które mogą się na niej powić, kojarzą nam się przede wszystkim z czerniakiem. Ale objawy dermatologiczne powoduje wiele nowotworów. Pierwszym sygnałem toczącego się procesu nowotworowego może być np. przewlekły świąd. Często poprzedza on rozpoznanie chłoniaka Hodgkina. Uogólniony świąd, który trwa dłużej niż sześć tygodni, może być też pierwszą oznaką raka trzustki. Skórnym objawem nowotworu może być też np. rumień, któremu towarzyszy obrzęk. Oczywiście zmian, które mogą sugerować nowotwór, jest więcej. Z każdą, której pojawienia się nie jesteś w stanie wyjaśnić, powinieneś udać się do lekarza.

CZYTAJ TAKŻE: 

Powstają na długo przed wykryciem guza. Taki nowotwór jest "uśpiony"

Te nowotwory najczęściej nawracają. Czy zawsze są bardziej agresywne?

Naukowcy znaleźli sposób na wywołanie trwającej całe życie odporności na nowotwory

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nowotwór | pierwsze objawy nowotworu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL