Rak jelita grubego daje cztery objawy na długo przed diagnozą. Nie budzą podejrzeń

Rak jelita grubego najczęściej dotyczy osób po 50. roku życia, ale w ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowań w młodszych grupach wiekowych. Niestety osoby młodsze często nie łączą występujących u nich objawów z tym nowotworem, co opóźnia postawienie właściwej diagnozy. Jakie dolegliwości powinny wzbudzić ich niepokój? Badacze z Washington University School of Medicine w St. Louis wymienili cztery symptomy, które pojawiają się we wczesnej fazie rozwoju choroby. U niektórych dają o sobie znać nawet dwa lata przed rozpoznaniem nowotworu.

Rak jelita grubego coraz częściej atakuje młodych

Nowotwór jelita grubego jest wynikiem niekontrolowanego wzrostu komórek w obrębie jednej z części jelita grubego, np. esicy. To jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce. Każdego roku stwierdza się ok. 19 tys. zachorowań. Do czynników zwiększających ryzyko jego wystąpienia zalicza się m.in. wiek (większość przypadków raka jelita grubego dotyczy osób powyżej 50. roku życia; szczyt zachorowań przypada z kolei w wieku ok. 60-70 lat), choroby zapalne jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubegochoroba Leśniowskiego-Crohna), zespół metaboliczny (nadciśnienie, otyłość, cukrzyca, hipertriglicerydemia, niski poziom lipoprotein o dużej gęstości - HDL), złą dietę (dieta ubogobłonnikowa, bogatotłuszczowa, wysokokaloryczna, uboga w wapń), palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu i niską aktywność fizyczną.

Reklama

Wielu osobom wydaje się, że rak jelita grubego dotyczy wyłącznie osób starszych, jednak specjaliści alarmują, że do lekarzy zgłasza się coraz więcej młodszych pacjentów. American Cancer Society - organizacja non-profit zajmująca się przeciwdziałaniem chorobom nowotworowym - zauważyła, że odsetek przypadków raka jelita grubego wśród dorosłych w wieku poniżej 55 lat wzrósł z 11 proc. w 1995 roku do 20 proc. w 2019 roku. Wśród chorych są osoby przed 30., 40. rokiem życia. Odnotowuje się również większy udział chorych w zaawansowanym stopniu choroby.

Wczesne objawy raka jelita grubego

Na to, że rak jelita grubego wykrywany jest także u osób młodych, zwrócili ostatnio uwagę również badacze z Washington University School of Medicine w St. Louis. W "Journal of the National Cancer Institute" opublikowali wyniki badania, które objęło 5075 osób z rakiem jelita grubego o wczesnym początku, a którego celem było zidentyfikowanie objawów, które mogą być wczesnym sygnałem, że w narządzie obecne są komórki nowotworowe.

Naukowcy odkryli, że w okresie od trzech miesięcy do dwóch lat przed diagnozą ból brzucha, krwawienie z odbytu, biegunka i niedokrwistość z niedoboru żelaza wskazują na zwiększone ryzyko raka jelita grubego u osób poniżej 50 roku życia. U ok. 19 proc. badanych pierwsze objawy wystąpiły w okresie od trzech miesięcy do dwóch lat przed postawieniem diagnozy, a prawie połowa zmagała się z przynajmniej jednym symptomem na trzy miesiące przed diagnozą.

"Występowanie jednego z objawów prawie podwoiło ryzyko, posiadanie dwóch objawów zwiększało ryzyko ponad 3,5-krotnie, a posiadanie trzech lub więcej zwiększyło ryzyko ponad 6,5 razy" - wskazano.

Według ekspertów z Washington University School of Medicine szczególnie dwa objawy - krwawienie z odbytu i niedokrwistość z niedoboru żelaza - wskazują na potrzebę wykonania endoskopii i obserwacji. Biegunka i bóle brzucha mogą być normalne i przejściowe, jednak, jeśli dokuczają dłużej niż tydzień, a ich przyczyna nie jest znana, warto zgłosić się do lekarza. 

"Rak jelita grubego to choroba dotykająca nie tylko osoby starsze. Chcemy, aby młodsi dorośli byli świadomi i reagowali na te potencjalnie bardzo wymowne oznaki i symptomy - szczególnie dlatego, że osoby poniżej 50. roku życia są uważane za grupy niskiego ryzyka i nie przechodzą rutynowych badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego - podkreśla prof. Yin Cao, cytowana przez uczelnię.

Rak jelita grubego - inne objawy

Badacze z Washington University School of Medicine w St. Louis wymienili cztery ważne objawy raka jelita grubego: bóle brzucha, krwawienie z odbytu, biegunkę i niedokrwistość z niedoboru żelaza. Inne objawy, które mogą świadczyć o tym nowotworze, to:

  • zaburzenia rytmu wypróżnień,
  • zaparcia,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia,
  • parcie na stolec z niemożnością oddania stolca,
  • bolesne parcie na stolec, 
  • ołówkowate stolce (stolec uformowany, o bardzo wąskiej średnicy),
  • narastające wzdęcia,
  • nudności, wymioty, 
  • utrata wagi,
  • nadmierne zmęczenie, osłabienie organizmu.

Rak jelita grubego - istotne wczesne wykrycie

Wczesne wykrycie nowotworu jelita grubego ma kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii. U osób młodszych niestety rak jelita grubego wykrywany jest raczej później niż wcześniej. 

"Zwykle postawienie diagnozy zajmuje ok. trzech miesięcy od momentu, gdy pacjent po raz pierwszy udaje się do lekarza z jednym lub kilkoma zidentyfikowanymi przez nas objawami ostrzegawczymi" - zauważa dr Cassandra Fritz z Washington University School of Medicine. "W tej analizie odkryliśmy, że niektórzy młodzi dorośli mieli objawy nawet przez dwa lata przed postawieniem diagnozy. (...) wielu z tych młodszych pacjentów miało bardziej zaawansowaną chorobę w momencie postawienia diagnozy niż osoby starsze, które regularnie poddają się badaniom przesiewowym" - wskazuje.

Jak dodaje prof. Cao, większość przypadków raka jelita grubego o wczesnym początku była i nadal będzie diagnozowana po wystąpieniu objawów, więc najważniejsze jest szybkie rozpoznanie oznak i objawów ostrzegawczych, a także jak najszybsze przeprowadzenie badań diagnostycznych. "Dzięki temu możemy wcześniej zdiagnozować chorobę, co z kolei może zmniejszyć potrzebę bardziej agresywnego leczenia i poprawić jakość życia pacjentów oraz wskaźniki przeżycia" - zaznacza.

Do badań pozwalających potwierdzić ewentualną obecność raka jelita grubego zalicza się m.in. badanie per rectum, badanie kału na krew utajoną i kolonoskopię.

CZYTAJ TAKŻE: 

Po spożyciu alkoholu można dostrzec objawy raka. Dotyczą jednego miejsca

Szczepionka na raka i choroby serca jeszcze w tej dekadzie

Guzy i rak jelita. Naukowcy chcą, aby wycofano konserwanty zawarte w mięsie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nowotwór | kolonoskopia | rak jelita grubego objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL