Po spożyciu alkoholu można dostrzec objawy raka. Dotyczą jednego miejsca

Młoda dziewczyna, przygotowując się do egzaminów kończących szkołę średnią, cierpiała z powodu przewlekłego zmęczenia. Była przekonana, że wyczerpanie wynika z intensywnej nauki na której się koncentrowała. Ikram Gacem w pewnym momencie uznała jednak, że stan swojego zdrowia musi skonsultować z lekarzem. Nadmierna senność, ciągłe ziewanie i uczucie zmęczenia okazały się być pierwszymi objawami… nowotworu.

Ciągłe ziewanie i nadmierna senność

Ikram Gacem, 18-letnia uczennica przygotowywała się do egzaminów kończących szkołę średnią. Jak podaje brytyjski dziennik "The Sun", młoda dziewczyna była wyczerpana, jednak uznała, że przyczyna leży w intensywnej nauce. Spała kilka godzin dziennie, a po powrocie z uczelni od razu kładła się z powrotem do łóżka. Po pewnym czasie przewlekłe zmęczenie było tak dokuczliwe, że dziewczyna nie była w stanie normalnie funkcjonować. Zwróciła również uwagę na to, że od czasu pobudki do ponownego położenia się spać nieustannie ziewała.

Reklama

Kobieta zgłosiła się do lekarza rodzinnego, który zasugerował anemię i zalecił, by Ikram zaczęła się zdrowiej odżywiać i suplementować preparaty z żelazem. Mimo zastosowania się do zaleceń lekarza, kobieta nie poczuła się lepiej.

Guzek w okolicy obojczyka jako objaw

Po kilku tygodniach dziewczyna wyczuła nietypową zmianę nad prawym obojczykiem. Postanowiła skonsultować guzek z lekarzem, który od razu skierował Ikram na dodatkowe badania. Po specjalistycznej diagnostyce lekarze przekazali kobiecie diagnozę. Ikram Grace zachorowała na bardzo rzadki nowotwór, jakim jest chłoniak Hodgkina.

Chłoniak Hodgkina występuje w każdym wieku

Chłoniak Hodgkina, znany również pod nazwą ziarnica złośliwa, jest nowotworem krwi, który daje niespecyficzne objawy. Występuje rzadko i najczęściej dotyczy osób po 30. roku życia. Może jednak dotyczyć pacjentów po 50. roku życia.

Do rozwoju choroby dochodzi w węzłach chłonnych, a następnie szerzy się ona na kolejne węzły i stamtąd do narządów wewnętrznych: płuc, kości, wątroby. Początek choroby ma miejsce zazwyczaj w węzłach chłonnych zlokalizowanych w górnej części ciała: węzłach szyjnych, nadobojczykowych, pachowych.

Ziewanie i nocne poty to może być rak

Za niespecyficzne objawy chłoniaka Hodgkina uznaje się przede wszystkim przewlekłe zmęczenie. Pacjenci dużo ziewają, są senni a wyczerpanie jest tak duże, że utrudnia im normalne funkcjonowanie. Oprócz tego chorujący na ziarnicę złośliwą, mogą odczuwać takie objawy, jak:

  • nocne poty,
  • utratę masy ciała,
  • gorączka przekraczająca 38 stopni Celsjusza,
  • kaszel,
  • ból w klatce piersiowej, 
  • uczucie duszności, 
  • osłabienie, 
  • nadmierną senność.

U chorych dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych, a objaw ten początkowo może być trudny do zaobserwowania. Istotne jest, że powiększone węzły w przypadku chłoniaka stają się bolesne po spożyciu alkoholu. Innym objawem wiązanymi z tym nowotworem krwi może być opuchlizna twarzy i szyi z uwidocznieniem naczyń krwionośnych na klatce piersiowej.

Wraz z rozwojem nowotworu, w badaniach stwierdza się powiększenie wątroby, śledziony a także niedowładów lub bólu pochodzenia nerwowego.

Diagnoza i leczenie chłoniaka Hodgkina

Aby zdiagnozować chorobę, z powiększonego węzła chłonnego lekarz pobierał materiał celem wykonania badania histopatologicznego. Wspomagającymi badaniami może być RTG klatki piersiowej lub tomografia komputerowa celem uwidocznienia zaawansowania choroby w całym organizmie.

Chociaż chłoniak Hodgkina występuje stosunkowo rzadko, to choroba wykryta we wczesnym stadium dobrze reaguje na leczenie chemioterapią.  Niemal 90 proc. przypadków leczenia kończy się sukcesem, jednak jest on uzależniony od stopnia zaawansowania choroby.

Zdała egzaminy i rozpoczęła studia

Młoda Ikram Gacem poddała się leczeniu, które przyniosło zamierzony efekt. Dziewczyna skończyła szkołę średnią i rozpoczęła studia prawnicze. Dziś kobieta szerzy wiedzę na temat nowotworów, zwłaszcza wśród ludzi młodych, zwracając uwagę na to, że jeśli tylko czujemy, że coś złego dzieje się w naszym organizmie, powinniśmy się badać.

Młoda dziewczyna była przekonana, że jej stan wynikał z presji nauczycieli oraz nadmiaru nauki, co mogło sprawić, że diagnoza zostałaby postawiona zbyt późno.


CZYTAJ TAKŻE:

Taka czkawka może być objawem raka. Charakterystyczne sygnały

Stopy lub dłonie puchną do monstrualnych rozmiarów. Tak chorują naczynia limfatyczne

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: leczenie chłoniaka | powiększone węzły chłonne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL