Reklama

Przegrzanie organizmu. Co się dzieje z ciałem człowieka?

Wraz z nadejściem lata powtarzają się wypadki związane z zamknięciem w nagrzanym samochodzie, pomieszczeniu lub ze zbyt długim przebywaniu w słońcu. W minionych dniach Polskę obiegła informacja o śmierci półtorarocznego dziecka, zamkniętego w rozgrzanym aucie. Co dzieje się z ciałem człowieka, kiedy dochodzi do przegrzania?

Przegrzanie organizmu - co to jest?

Do hipertermii, czyli przegrzania organizmu, dochodzi na skutek zbyt długiej ekspozycji na wysoką temperaturę. Powoduje to, że procesy termoregulacji zostają zaburzone, człowiek przestaje się pocić, by schłodzić organizm, i oddaje coraz mniej ciepła na zewnątrz.

Na hipertermię szczególnie narażone są dzieci oraz osoby starsze, ponieważ ich zdolność do termoregulacji nie jest tak sprawna jak u osób dorosłych.

Tragedia w Szczecinie

Do tragicznego zdarzenia doszło ostatnio w Szczecinie. Półtoraroczny chłopiec zmarł na skutek hipertermii. Matka dziecka odwiozła jedno dziecko do przedszkola, a następnie udała się do pracy, zapominając o drugim dziecku w samochodzie. Do auta wróciła dopiero po kilku godzinach i kiedy okazało się, że jej młodsze dziecko nie było tego dnia w żłobku - zorientowała się, że zostawiła je na tylnym siedzeniu auta. Pomimo prowadzonej reanimacji dziecka nie udało się uratować. Lekarz stwierdził zgon. Dalsze okoliczności są przedmiotem postępowania prowadzonego przez prokuraturę, jednak wiadomo, że samochód matki dziecka przez kilka godzin stał zaparkowany w pełnym słońcu.

Reklama

Przyczyny hipertermii

Do hipertermii dochodzi najczęściej na skutek zbyt długiego przebywania na słońcu lub w nagrzanym pomieszczeniu. Do przegrzania może dojść również w trakcie gorących kąpieli lub korzystania z saun o dużej wilgotności.

Hipertermia może być też wynikiem: nadczynności tarczycy, cukrzycy, chorób serca. Na przegrzanie bardziej narażone są osoby pod wpływem alkoholu oraz odwodnione.

Objawy hipertermii

Przegrzanie organizmu daje postępujące objawy, które - jeśli nie zostanie przerwany czynnik ciepła - prowadzi do śmierci.

Początkowo pojawia się osłabienie i bóle głowy. Mogą wystąpić nudności, a także wymioty. Wraz z upływającym czasem, w trakcie ekspozycji na wysoką temperaturę, poszkodowany zaczyna mieć zaburzenia widzenia i zaburzenia świadomości. Serce przyspiesza, coraz trudniej jest oddychać, a u poszkodowanego pojawiają się obrzęki rąk oraz nóg.

Przegrzanie w samochodzie

W Stanach Zjednoczonych badacze z Arizona State Univeristy przeprowadzili eksperymenty, które miały na celu oszacować, jak szybko dojdzie do śmierci dwuletniego dziecka w zamkniętym samochodzie, zaparkowanym w pełnym słońcu.

Postanowili dokładnie odwzorować sytuację. Założono zatem, że dziecko jest zapięte w foteliku samochodowym, w pełnym ubraniu - wraz ze skarpetkami i bucikami.

W aucie dokonywano wielokrotnych pomiarów temperatury. Po godzinie w samochodzie zaparkowanym na słońcu temperatura osiągnęła 46 st. Celsjusza. Najwyższą odnotowaną temperaturą były 52 st., ale niektóre elementy wewnątrz auta osiągnęły powyżej 80 st. (deska rozdzielcza).

Naukowcy oceniali, jak zachowa się ciało dziecka wraz z upływem czasu (na podstawie modeli i obliczeń). Po 30 minutach przebywania w nagrzanym pojeździe u dziecka pojawia się gorączka powyżej 38 st. Po godzinie natomiast temperatura osiąga już 40 st. Ta temperatura wystarczy, by doszło do udaru cieplnego, który wywołuje uszkodzenia mózgu oraz nerek.

W wysokiej temperaturze dziecko zaczyna się intensywnie pocić i bardzo szybko dochodzi do odwodnienia. Z nagłą utratą płynów wiąże się przyspieszona akcja serca oraz problemy z oddychaniem. Dziecko w tym momencie nie jest już w stanie samodzielnie się schładzać (pocić się), dlatego temperatura w jego organizmie rośnie.

Po ok. godzinie przebywania w samochodzie u dzieci pojawiają się wymioty oraz silna duszność. Po dwóch godzinach następuje uszkodzenie nerwów, pojawia się ból całego ciała, silne zawroty głowy, a następnie utrata przytomności.

Strach przyspiesza śmierć

Naukowcy wzięli pod uwagę również czynnik psychologiczny. Strach i panika, jakie pojawiają się u człowieka w zamkniętym pomieszczeniu, przyspieszają wyczerpanie organizmu. Małe dziecko w aucie, zapięte w foteliku samochodowym, nie ma szansy ucieczki. Pojawia się strach związany z brakiem opiekuna, co powoduje, że już po kwadransie może dojść do utraty przytomności oraz nieodwracalnych zmian w mózgu.

Pierwsza pomoc w hipertermii

Pierwsza pomoc u poszkodowanego, u którego doszło do przegrzania, polega przede wszystkim na przeniesieniu go w miejsce zacienione, ale nie zimne. W drugiej kolejności należy rozpocząć nawadnianie organizmu, poprzez podanie płynów, najlepiej chłodnej wody niegazowanej. U osoby przegrzanej można zastosować również chłodne okłady - na głowę i kark. Nie należy przykładać kostek lodu do ciała poszkodowanego, ponieważ może to wywołać szok termiczny.

Jeśli stan poszkodowanego jest ciężki, jest on nieprzytomny, konieczna będzie hospitalizacja. W szpitalu lekarz może zdecydować o płukaniu chłodnymi płynami pęcherza moczowego i żołądka oraz o dożylnym podaniu schłodzonych płynów, by obniżyć temperaturę organizmu.

Zawsze należy reagować, jeśli widzimy osobę w zamkniętym samochodzie w trakcie upałów lub przebywającą w innym, nagrzanym pomieszczeniu. W takiej sytuacji liczy się każda minuta, ponieważ jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia.

CZYTAJ TAKŻE: 

W jakich sytuacjach należy wezwać karetkę?

Upały i odwodnienie niebezpieczne dla zdrowia

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL