Przegrzanie organizmu. Co się dzieje z ciałem człowieka?

Wraz z nadejściem lata powtarzają się wypadki związane z zamknięciem w nagrzanym samochodzie, pomieszczeniu lub ze zbyt długim przebywaniu w słońcu. Co dzieje się z ciałem człowieka, kiedy dochodzi do przegrzania?

Przegrzanie organizmu - co to jest?

Do hipertermii, czyli przegrzania organizmu, dochodzi na skutek zbyt długiej ekspozycji na wysoką temperaturę. Powoduje to, że procesy termoregulacji zostają zaburzone, człowiek przestaje się pocić, by schłodzić organizm, i oddaje coraz mniej ciepła na zewnątrz.

Na hipertermię szczególnie narażone są dzieci oraz osoby starsze, ponieważ ich zdolność do termoregulacji nie jest tak sprawna jak u osób dorosłych.

Przyczyny hipertermii

Do hipertermii dochodzi najczęściej na skutek zbyt długiego przebywania na słońcu lub w nagrzanym pomieszczeniu. Do przegrzania może dojść również w trakcie gorących kąpieli lub korzystania z saun o dużej wilgotności.

Reklama

Hipertermia może być też wynikiem: nadczynności tarczycy, cukrzycy, chorób serca. Na przegrzanie bardziej narażone są osoby pod wpływem alkoholu oraz odwodnione.

Objawy hipertermii

Przegrzanie organizmu daje postępujące objawy, które - jeśli nie zostanie przerwany czynnik ciepła - prowadzi do śmierci.

Początkowo pojawia się osłabienie i bóle głowy. Mogą wystąpić nudności, a także wymioty. Wraz z upływającym czasem, w trakcie ekspozycji na wysoką temperaturę, poszkodowany zaczyna mieć zaburzenia widzenia i zaburzenia świadomości. Serce przyspiesza, coraz trudniej jest oddychać, a u poszkodowanego pojawiają się obrzęki rąk oraz nóg.

Pierwsza pomoc w hipertermii

Pierwsza pomoc u poszkodowanego, u którego doszło do przegrzania, polega przede wszystkim na przeniesieniu go w miejsce zacienione, ale nie zimne. W drugiej kolejności należy rozpocząć nawadnianie organizmu, poprzez podanie płynów, najlepiej chłodnej wody niegazowanej. U osoby przegrzanej można zastosować również chłodne okłady - na głowę i kark. Nie należy przykładać kostek lodu do ciała poszkodowanego, ponieważ może to wywołać szok termiczny.

Jeśli stan poszkodowanego jest ciężki, jest on nieprzytomny, konieczna będzie hospitalizacja. W szpitalu lekarz może zdecydować o płukaniu chłodnymi płynami pęcherza moczowego i żołądka oraz o dożylnym podaniu schłodzonych płynów, by obniżyć temperaturę organizmu.

Zawsze należy reagować, jeśli widzimy osobę w zamkniętym samochodzie w trakcie upałów lub przebywającą w innym, nagrzanym pomieszczeniu. W takiej sytuacji liczy się każda minuta, ponieważ jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia.

CZYTAJ TAKŻE: 

W jakich sytuacjach należy wezwać karetkę?

Upały i odwodnienie niebezpieczne dla zdrowia

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL