Ból kolana - przyczyny i leczenie

Kolano jest największym stawem w ciele człowieka, a jego bóle często powodowane są urazami w wypadkach, czy po prostu zbyt dużym obciążeniem, jakie na nim spoczywa. Często zdarza się również, że jest to ból pojawiający się z wiekiem.

Przyczyny bólu kolana

Przyczyny bólu kolana są przeróżne. Najbardziej oczywiste to uraz, wady budowy, albo choroba. Naciągnięcia i zwichnięcia prowadzą do niestabilności kolan. Jednak najczęstsze powody bólu to mikrourazy i przeciążenie stawów. Częścią kolana, która cierpi najbardziej są chrząstki stawowe. Skutkiem mikrourazów są stany zapalne i zmiany zwyrodnieniowe.

Sposoby leczenia bólu kolana:

- kontrolowanie wagi ciała,
- ochraniacze na kolana,
- odpoczynek,
- środki przeciwbólowe i przeciwzapalne,
- gumowa mata do klękania,
- masaż,
- akupunktura,
- lodowe okłady,
- żele z olejkami eterycznymi,
- okłady z płótna nasmarowanego miodem,
- zmiana trybu życia,
- gimnastyka rehabilitacyjna.

Reklama

Kiedy pójść do lekarza?

- kiedy ból nie ustępuje po zażyciu środków przeciwbólowych,
- gorączka przekracza 35 st. C,
- kolano jest silne, wystąpił obrzęk, jest bardzo zimne lub gorące. 

Ból kolana, a inne choroby

Bolące kolano może sygnalizować problemy zdrowotne innej części naszego ciała. Mowa tutaj o płaskostopiu, chorym stawie biodrowym, czy skrzywieniu kręgosłupa.

Styl.pl

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL