Ogrodnicy miejcie się na baczności. Narażeni nawet doświadczeni działkowcy
Uprawianie przydomowego ogródka czy działki może być sposobem na relaks, ale także na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Pielęgnacja ogrodu niesie ze sobą jednak ryzyko związane z urazami czy chorobami, jeśli nie są przestrzegane podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dodatkowym czynnikiem ryzyka są narzędzia wykorzystywane w ogrodach. Na co szczególnie należy uważać i jak reagować, jeśli dojdzie do urazu?
Prace w ogrodzie rozpoczynają się już wczesną wiosną, kiedy niektóre krzewy oraz drzewa wymagają przycięcia przed owocowaniem. Osoby, które swoje działki uprawiają od wielu lat, czynności pielęgnacyjne w ogrodzie wykonują z pewną rutyną, przez którą mogą zapomnieć o tym, jakie zagrożenia mogą płynąć z prac w ogrodzie, jeśli nie stosuje się środków ochronnych.
W trakcie pielęgnacji drzew i krzewów przede wszystkim narażone są oczy oraz skóra, ponieważ gałęzie oraz wióry pojawiające się w trakcie rozdrabniania ich, mogą doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia gałki ocznej. W trakcie wykonywania tego typu prac warto zaopatrzyć się w gogle ochronne.
Krzewy kolczaste z kolei mogą doprowadzić do mechanicznego uszkodzenia skory w postaci m.in. zadrapań, dlatego wszelkie prace przy drzewach i krzewach warto wykonywać w odzieży zasłaniającej ręce oraz nogi.
Przyczynianie gałęzi drzew czy zbiór owoców wiąże się z koniecznością pracy na wysokości, do czego najczęściej wykorzystywana jest drabina.
Upadki, nawet z niewielkiej wysokości, niosą ze sobą ryzyko złamań, skręceń stawów a nawet wstrząśnienia mózgu czy groźniejszych urazów czaszkowo-mózgowych. Niejednokrotnie odnotowano przypadki śmiertelne po upadku z wysokości mniejszej, niż dwa metry właśnie w przebiegu urazów głowy.
Ważne jest, by decydując się na wykonywanie czynności pielęgnacyjnych w ogrodzie, które wymagają wspięcia się po drabinie, odbywało się to po wcześniejszym sprawdzeniu jej stanu technicznego ale także z odpowiednim zabezpieczeniem. Pracując na drabinie warto zadbać o to, by robić to w towarzystwie osoby, która będzie asekurantem.
Ogrodnicy bardzo często wykorzystują elektryczne narzędzia do pracy na swoich działkach - elektryczne rozdrabniacze do gałęzi, piły, elektryczne nożyce do przycinania żywopłotu. Wszystko to stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, jeśli nie są zachowane podstawowe zasady bezpieczeństwa.
W przypadku używania narzędzi elektrycznych, na skutek uszkodzenia ciała, może dojść do niebezpiecznego krwotoku czy amputacji ręki lub nogi, dlatego z tego typu maszyn powinny korzystać osoby, które znają mechanizm ich działania oraz mają doświadczenie w obsługiwaniu takich przyrządów.
Niektóre rośliny mogą powodować oparzenia bądź reakcje alergiczne. Szczególnie należy uważać na te, które zawierają silne związki trujące. Konwalia majowa zawiera glikozydy nasercowe, które prowadzą do zaburzeń rytmu serca, zawrotów głowy czy wymiotów.
Trzmielina, często porastająca działki i ogrody, stosowana jako żywopłot, której owoce również zawierając toksyny. Ich spożycie może wywołać wymioty, dreszcze, biegunkę i zaburzenia rytmu serca.
Pracując przy kwiatach lub krzewach zawsze należy mieć ubrane rękawice ochronne, a po skończonej pielęgnacji bezwzględnie należy umyć ręce. Po bezpośrednim kontakcie z roślinami nie należy wkładać rąk do ust ani oczu, gdyż może doprowadzić to do zatrucia.
W ogrodach i na działkach, często używane są nawozy oraz środki ochrony roślin. Nie wszystkie jednak są bezpieczne dla ludzkiego organizmu po bezpośrednim kontakcie. Niektóre mogą powodować oparzenia skóry oraz oczu ale także ich opary - przy niewłaściwym stosowaniu - mogą doprowadzić do podrażnienia dróg oddechowych.
Decydując się na stosowanie silnych środków do ochrony roślin, zawsze należy rozpylać je przy użyciu odpowiedniego rozpylacza, stosując przy tym rękawice ochronne, gogle oraz maskę ochraniającą drogi oddechowe.
Pracując w ogrodzie na urazy narażone są stawy oraz mięśnie. Chociaż dla większości ogródek to forma relaksu, uprawa roślin wiąże się nierzadko z koniecznością przybierania pozycji niekorzystnej dla kręgosłupa czy kolan. W trakcie plewienia czy siewu należy unikać schylania się przez dłuższy czas, ponieważ może to doprowadzić do bólu kręgosłupa, karku oraz ramion.
W trakcie prac należy również uwzględnić przerwy, w których będzie można zmienić pozycję, usiąść lub położyć się i odpocząć.
Jeśli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku w trakcie pracy w ogrodzie, wizyta w szpitalu powinna mieć miejsce jak najszybciej. Rany i urazy powstałe po kontakcie z narzędziami elektrycznymi zazwyczaj wymagają oczyszczenia oraz zaopatrzenia chirurgicznego. W szpitalu podana zostanie również szczepionka przeciwtężcowa.
W przypadku oparzeń chemicznych środkami ochrony roślin, zawsze należy mieć z sobą nazwę produktu oraz jego skład. Pozwoli to lekarzom określić, jaka substancja jest przyczyną urazu oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.
Aby złagodzić bóle mięśni i stawów po wysiłku fizycznym w ogrodzie, można stosować żele przeciwbólowe, okłady na bolące stawy, a także pamiętać o odpoczynku i regeneracji po skończonej pracy.
CZYTAJ TAKŻE:
Lista toksycznych warzyw i owoców. Na pierwszym miejscu popularny owoc
Nie tylko barszcz Sosnowskiego parzy. Uwaga na krzew Mojżesza