Lista toksycznych warzyw i owoców. Na pierwszym miejscu popularny owoc

Amerykańska grupa Environmental Working Group opublikowała najnowszy raport dotyczący warzyw i owoców o największym zanieczyszczeniu pestycydami. Na podstawie przeprowadzonych badań wyłoniono dwanaście warzyw i owoców, których dawki substancji chemicznych zdecydowanie przekraczają normy. Zaskakujące, co znalazło się na liście.

Owoce i warzywa z toksynami - niechlubne miejsce pierwsze

Członkowie grupy EWG skupili się w najnowszych badaniach na owocach i warzywach i zbadali je pod katem zawartości pestycydów oraz innych substancji chemicznych. Na pierwszym miejscu znalazły truskawki, w których wykryto ponad 20 różnych szkodliwych związków. Aktywiści z grupy EWG zwracają uwagę, że wcale nie oznacza to, że należy przestać spożywać truskawki - są one bowiem źródłem witaminy C, kwasu foliowego oraz witaminy B6, ale także manganu, miedzi i magnezu.

Warto poszukiwać truskawek ze sprawdzonych źródeł, najlepiej ekologicznych upraw, które ograniczają użycie nawozów. Należy również pamiętać, by przed spożyciem surowych warzyw i owoców, dokładnie je umyć w ciepłej wodzie. 

Reklama

Owoce i warzywa - które jeszcze są toksyczne?

Na kolejnych miejscach w raporcie Environmental Working Group znalazł się szpinak, nektarynki, jabłka, brzoskwinie, gruszki, wiśnie, winogrona, a także... seler naciowy. W takcie badań wysoką zawartość pestycydów wykryto również w pomidorach, ziemniakach oraz słodkiej papryce.

Najzdrowsze owoce i warzywa

Lista opublikowana przez EWG zawiera również te owoce i rośliny, które są najzdrowsze, a znalazły się na niej kukurydza, awokado, ananas, kapusta, cebula oraz groszek.

Niską zawartość pestycydów odnotowano również w takich owocach i warzywach jak: papaja, szparagi, mango, bakłażan, melon, kiwi, kalafior i grejpfrut.

Jakie owoce i warzywa należy jeść?

Idealnym rozwiązaniem byłoby spożywać owoce i warzywa z własnej uprawy, bo tylko wówczas mamy pewność, że są to produkty naturalne, bez sztucznych nawozów i pestycydów. Jest to oczywiście niemożliwe, dlatego warto poszukiwać ekologicznych źródeł, sprawdzonych pod kątem używania nawozów czy innych "ulepszaczy", które gwarantują obfite plony. Zdrowa żywność jest coraz bardziej popularna, również w marketach znajdziemy świeże produkty oznaczone symbolem bio.

W trakcie uprawy takich roślin nie stosuje się sztucznych nawozów, chemicznych oprysków, stymulatorów wzrostu (w tym również sztucznego światła) ani konserwantów.

Wpływ pestycydów na zdrowie

Pestycydy to środki, które mają za zadanie utrzymać rośliny w dobrej kondycji. Zapobiegają wzrostowi chwastów, niszczą grzyby i owady, które są szkodliwe dla upraw. Aktualnie wyróżnia się ponad 10 tyś. różnych substancji chemicznych, które pełnią rolę pestycydu. Udowodniono jednak, że nie pozostają one bez wpływu na organizm człowieka. Ekspozycja na pestycydy zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby neurodegradacyjne (choroba Parkinsona, choroba Alzheimera) ale również alergie i astmę oskrzelową. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Czy chipsy owocowe naprawdę są zdrowe?

Dzięki niemu pokonasz cholesterol i cukrzycę

Przez te ulepszacze chorujemy na otyłość 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL