Na serce, anemię i piękną sylwetkę. To najzdrowsze śniadanie bez glutenu
Szukasz pomysłu na zdrowe śniadanie bez glutenu? Masz ochotę na coś sycącego, ciepłego i pysznego, a jednocześnie dobrego dla narządów wewnętrznych, usprawniającego pracę jelit i serca? Zapomnij o chlebie, jajkach czy nawet owsiance. Najlepszym wyborem będzie jaglanka! Jest zbawienna dla osób, które chcą zadbać o swoje serce, walczą z anemią, a także chcą zrzucić zbędne kilogramy. Dlaczego warto jeść jaglankę i jak ją przygotować? Odpowiadamy.
Kasza jaglana jest pozyskiwana z łuskanego ziarna prosa zwyczajnego. Zawiera w sobie wysokie zawartości tłuszczów, przez co nie nadaje się do długiego przechowywania - łatwo traci swoje właściwości i nabiera gorzkiego smaku.
Kasza jaglana zawiera wysokie zawartości białka oraz tłuszczów, ale jest również źródłem cenny witamin, takich jak:
- witamina C,
- witaminy z grupy B,
- witamina E oraz
- foliany.
Ile kalorii ma kasza jaglana?
Kasza jaglana uznawana jest za produkt kaloryczny, dostarczający energii, bowiem w 100 gramach kaszy jaglanej znajduje się aż 378 kalorii.
Czy kasza jaglana zawiera gluten?
To, czego natomiast kasza jaglana nie zawiera, to gluten. Docenią to osoby, które próbują ograniczyć spożycie glutenu, lub wręcz mają jego nietolerancję, np. osoby chore na celiakię.
Kasza jaglana idealnie sprawdzi się w roli śniadania, bowiem dostarcza dużo energii, a to właśnie pierwszy posiłek powinien być najbardziej kaloryczny i zapewniać około 30 proc. energii w całodniowej diecie. Zalecana jest w diecie osób z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi oraz wysokim poziomem cholesterolu LDL. Kasza jaglana zwiększa tym samym poziom lipoprotein o dużej gęstości, czyli HDL - tak zwany "dobry cholesterol".
Wysoka zawartość magnezu w kaszy jaglanej usprawnia pracę serca, obniża ciśnienie tętnicze krwi, dlatego zalecana jest osobom narażonym na wystąpienie zawału serca lub udaru mózgu.
Regularne spożywanie kaszy jaglanej pozwoli również pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości, jakimi są skurcze mięśni.
W kaszy jaglanej znajduje się tryptofan - aminokwas, który odpowiada za nastrój, ogólne samopoczucie oraz apetyt. Tryptofan jest trawiony wolno, co zapewnia uczucie sytości na dłużej, dając wrażenie pełnego żołądka zapewnia uczucie sytości na dłużej, dając wrażenie pełnego żołądka.
Zawarty w kaszy jaglanej błonnik usprawnia również przemianę materii i oczyszcza jelita z zalegających złogów. Regularne spożywanie produktów z wysoką zawartością błonnika hamuje apetyt, co zapobiega przejadaniu się, które prowadzi do uczucia ociężałości, nadwagi a także insulinooporności.
Regularne spożywanie kaszy jaglanej jest zalecane osobom, które mają problem z utrzymaniem prawidłowego poziomu żelaza we krwi. Bogata w ten pierwiastek kasza wpiera produkcję czerwonych krwinek a także utrzymuje prawidłowy poziom hemoglobiny we krwi.
Najpopularniejszą wersją kaszy jaglanej jest jaglanka na mleku lub mleku roślinnym. Jak ją przygotować? Szklankę kaszy jaglanej zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy. Następnie na dwie szklanki mleka wsypujemy jedną szklankę sparzonej kaszy jaglanej i lekko solimy. Całość gotujemy do momentu, aż kasza wchłonie niemal całe mleko. Jeśli będzie zbyt gęsta, można dodać odrobinę mleka. Tak przygotowane śniadanie warto wzbogacić o świeże owoce: banana, borówki lub truskawki oraz dodać nieco dobrego tłuszczu np. masło orzechowe, orzechy, migdały czy wiórki kokosowe.
To nie koniec możliwości kaszy jaglanej, ponieważ podgotowaną można dodawać do dań mięsnych, warzywnych, pasztetów a nawet sałatek.
Ze spożywania kaszy jaglanej powinny zrezygnować przede wszystkim osoby, które przebywają na diecie beztłuszczowej z ograniczeniem błonnika a także osoby na diecie związanej z chorobami wątroby, czyli lekkostrawnej i niskotłuszczowej.
Co ważne, kasza jaglana doskonale sprawdza się w diecie bezglutenowej, ponieważ jest pozbawiona glutenu.
CZYTAJ TAKŻE: