Podkręcą metabolizm i usprawnią krążenie. Dla kogo będą najlepsze kąpiele perełkowe?

Terapia wodą staje się coraz bardziej popularna ze względu na efekty zdrowotne ale także dlatego, że w krótkim czasie poprawia samopoczucie. Jedną z najpopularniejszych terapii jest kąpiel perełkowa, która nie tylko poprawia kondycję skóry, likwiduje cellulit i zmniejsza rozstępy, ale także poprawia mikrokrążenie, redukuje stres i koi bolące stawy. Na czym polega kąpiel perełkowa?

Kąpiel perełkowa - co to jest?

Kąpiel perełkowa to jedna z metod hydroterapii, która polega na zastosowaniu masażu w wodzie. Na dnie wanny montowane są specjalne dysze, przez które wypychane jest powietrze pod ciśnieniem. Powstałe w wodzie pęcherzyki powietrza zapewniają masaż powietrzno-wodny.

Temperatura wody utrzymywana jest na poziomie 37 stopni Celsjusza, a kuracjusz powinien być zanurzony w wodzie aż po szyję tak, by jak największa powierzchnia ciała była poddana terapii wodnej. Sama kąpiel powinna trwać około 20 minut.

Na co pomagają kąpiele perełkowe?

Kąpiele perełkowe przynoszą wiele korzyści zdrowotnych. Są rekomendowane przede wszystkim dla osób, które żyją w stresie i napięciu emocjonalnym. Wibrujące pęcherzyki powietrza masują całe ciało, odprężając i znosząc napięcie mięśni. Kąpiel perełkowa może być wzbogacona o aromaterapię lub chromoterapię, czyli zastosowanie różnych barw, które działają relaksująco.

Reklama

Niektóre wanny wyposażone są także w ozonator, który ma zbawienny wpływ na kondycję skóry. Z takiej formy kąpieli perełkowych powinny skorzystać głównie kobiety borykające się z rozstępami, cellulitem oraz wiotką skórą np. po porodzie ale także pacjenci z atopowym zapaleniem skóry.

Kąpiele perełkowe są dedykowane także osobom z chorobami układu kostno-stawowego, m.in. RZS czy chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa. Ponadto poradzą sobie z obrzękami limfatycznymi, a dzięki lepszemu krążeniu, wspomogą dotlenienie organizmu.

Taka forma hydroterapii będzie również zbawienna dla tych, którzy mają problem z układem pokarmowym. Kąpiel pobudzi pracę jelit, pozwoli uporać się z nawracającymi wzdęciami.

Kąpiele perełkowe - wskazania

Kąpiele perełkowe, ze względu na swoje delikatne działanie, mogą być stosowane zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Głównymi wskazaniami do kąpieli perełkowych są:

  • schorzenia kręgosłupa oraz stawów,
  • niektóre schorzenia układu nerwowego (np. choroba Alzheimera),
  • nerwice,
  • przewlekły stres,
  • bezsenność,
  • pracoholizm,
  • stany przewlekłego zmęczenia fizycznego i psychicznego,
  • cellulit,
  • niektóre schorzenia układu oddechowego,
  • żylaki,
  • rozstępy,
  • zaburzenia przemiany materii.

Kro nie powinien korzystać z kąpieli perełkowych?

Głównym przeciwwskazaniem do kąpieli perełkowych jest niewydolność krążenia oraz niewydolność oddechowa. Osoby z zaawansowaną miażdżycą również powinny unikać tej formy hydroterapii. Do kąpieli perełkowej również nie powinny wchodzić osoby z ostrymi stanami zapalnymi, gorączką, ale także kobiety w ciąży i w okresie menstruacji.

Jak się przygotować do kąpieli perełkowej?

Kąpiel trwa około 20 minut i odbywa się w stroju kąpielowym bądź nago. Ważne, by włosy były osłonięte czepkiem. Należy zdjąć biżuterię i w dniu zabiegu nie nakładać makijażu. Kąpiele perełkowe zazwyczaj znajdują się w ofercie salonów SPA czy gabinetach odnowy biologicznej. Można również zaopatrzyć się w matę masującą do własnego użytku, którą wystarczy wyłożyć na dnie wanny w domu. Niektóre maty posiadają również specjalne dozowniki na olejki eteryczne, tak, by kąpiel była jeszcze bardziej relaksująca. Koszt maty waha się od 500 do 800 złotych, a pojedynczy zabieg w salonie SPA to koszt do 100 zł.

CZYTAJ TAKŻE:

Pomagają na żylaki, miażdżycę i trudno gojące się rany. Coraz więcej pacjentów decyduje się na hirudoterapię

Ile można siedzieć w gorących źródłach? Polacy robią to za długo

Japoński rytuał kąpieli nie służy myciu, ale zdrowiu. Zasady mogą zadziwiać

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: kąpiel | lecznicze kąpiele | stres | żylaki | astma
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Popularne