Japoński rytuał kąpieli nie służy myciu, ale zdrowiu. Zasady mogą zadziwiać

Japoński rytuał kąpieli może być trudny do zrozumienia dla Europejczyków. Kąpiel nie służy tam bowiem myciu się, a zupełnie innym - ważniejszym celom. Głównie relaksacyjnym i prozdrowotnym. Jak przygotować kąpiel po japońsku, jakie dolegliwości może wyleczyć, i skąd właściwie wzięły się japońskie tradycje kąpielowe? Przeczytaj!

Japoński rytuał kąpieli - skąd się wziął?

Codzienna kąpiel to jeden z najważniejszych rytuałów w Japonii. Dawniej odbywała się w publicznych łaźniach, dziś przeniosła się do prywatnych mieszkań i domów, ale nie straciła swojego społecznego i terapeutycznego znaczenia.

Skąd wzięło się tak duże przywiązanie Japończyków do kąpieli? Aby zrozumieć obecnie zwyczaje mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni, trzeba odrobinę przenieść się w czasie. Jeszcze w XIX wieku w mało którym mieszkaniu znaleźć można było wannę. Wówczas powszechną praktyką było korzystanie z publicznych łaźni. Aby do nich wejść, konieczne było wcześniejsze skorzystanie z prysznica. Kąpiel nigdy nie miała bowiem na celu mycia ciała. Chodziło o relaks, wyciszenie i oczyszczenie się ze złych emocji. Oraz przebywanie w gronie innych ludzi. 

Reklama

Z czasem, gdy w japońskich mieszkaniach pojawiła się woda i kanalizacja, zwyczaje te przeniosły się do domów i do dzisiaj odgrywają ważną rolę w codziennym życiu Japończyków. Zarówno wanna jak i prysznic znajdują się praktycznie w każdym japońskim mieszkaniu, niezależnie od statusu społecznego jego właścicieli, i metrażu. A te bywają czasem bardzo ciasne. 

Co ciekawe, powszechny dostęp do własnej wanny, nie oznaczał zamknięcia japońskich łaźni publicznych. To wciąż bardzo ważny element tamtejszej kultury. Mieszkańcy tego kraju często mają problem z turystami, którzy chcą skorzystać z ich słynnych łaźni, ale nie znają lub nie przestrzegają obowiązujących w niej reguł, głównie wcześniejszego prysznica. Z tego powodu coraz częściej można spotkać się z zakazem korzystania z takich miejsc przez obcokrajowców.

Typowa kąpiel japońska różni się jednak od tej, którą znamy z Europy. Na czym polega?

Japońska kąpiel - jak wygląda?

Współczesna kąpiel Japończyków, podobnie, jak wieki temu, składa się z dwóch etapów i rozpoczyna się prysznicem. Ma on na celu dokładne usunięcie z ciała wszystkich zanieczyszczeń. W Japonii do wanny należy bowiem wejść czystym!  Jest to szczególnie istotne w przypadku rodzin, które często kąpią się razem, lub wchodzą do wody - jeden po drugim. 

W Japonii, woda nalana do wanny to świętość - nie wolno jej marnować i wykorzystywana jest do kąpieli wszystkich domowników. W tradycyjnym modelu rodzinnym, jako pierwszy kąpie się mężczyzna, następnie dzieci, na samym końcu kobieta. 

Kąpiel zazwyczaj odbywa się wieczorem, po długim dniu pracy. Istotnym czynnikiem jest temperatura wody - powinna być ona naprawdę gorąca. Jej temperatura często przekracza nawet 40 stopni Celsjusza, co dla wielu Europejczyków może być trudne do zniesienia. Tradycyjne wanny japońskie zwykle są zrobione z drewna, kamienia lub metalu, dzięki czemu dłużej utrzymują temperaturę wody. Wszystkie nowoczesne wanny mają natomiast specjalną warstwę termoizolacyjną, by łatwiej było dotrzymać wymogu bardzo gorącej kąpieli. 

Kąpiel aromatyczna - jeszcze więcej korzyści dla zdrowia

Podczas typowej japońskiej kąpieli do wody dodawane są także olejki eteryczne, które mają wzmocnić odprężające działanie kąpieli oraz sole kąpielowe. 

Częstym dodatkiem do kąpieli są cytryny i imbir, mające rozjaśniać skórę i zredukować cellulit, zielona herbata, która działa oczyszczająco i uspokajająco, oraz olejek eteryczny hinoki z wyciągiem z cyprysika japońskiego - potężnego drzewa, używanego w Japonii do budowania świątyń. Zapach ten jest stosowany do tzw. kąpieli leśnych. Japończycy używają go przy kaszlu, katarze, obniżonej odporności oraz dla poprawy wydajności umysłowej.

Japoński rytuał kąpieli - właściwości lecznicze

Ciepła kąpiel, zwłaszcza wieczorna, ma wiele zalet. Gwarantuje m.in. rozluźnienie, redukcję stresu czy ułatwienie zasypiania. Kąpiel może również rozszerzać naczynia krwionośne i limfatyczne. Dzięki temu ciało będzie lepiej ukrwione, co sprzyjać może leczeniu bólów mięśni czy kontuzji sportowych. 

Ciepła kąpiel pozytywnie wpływa także na pracę serca i płuc. Nie należy zapominać także wspomaganiu o leczeniu infekcji, zwłaszcza wirusowych. Kąpiel z olejkiem z eukaliptusa łagodzi także kaszel i katar oraz udrażnia zatoki.

CZYTAJ TAKŻE: 

Kąpiele siarczkowe. Jakie mają właściwości i jak się do nich przygotować?

Kto powinien unikać gorących kąpieli? 

Zimne kąpiele i ich dobroczynny wpływ na zdrowie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL