Zakazane przed badaniem moczu. Wynik może być zafałszowany

Ogólne badanie moczu jest prostą analizą, a dostarcza cennych informacji nie tylko o funkcjonowaniu układu moczowego, ale o stanie całego organizmu. Wykonuje się je w ramach rutynowych badań lekarskich lub w przypadku podejrzenia infekcji, zwłaszcza układu moczowego. Do badania należy się jednak przygotować, ponieważ niektóre czynniki mogą zafałszować jego wynik. O czym pamiętać przed badaniem moczu?

Czego nie wolno robić przed badaniem moczu?

Dieta powinna przed badaniem moczu być zwyczajowa, czyli nie ma konieczności wprowadzania zmian w sposobie żywienia, nie trzeba stosować oczyszczającej głodówki, nagle nie rezygnujemy też z cukru na rzecz sałaty i kasz. Pijemy jak zwykle i to co zwykle, z wyjątkiem alkoholu. Ważne też, by płyny spożywać w takiej samej ilości, co zwykle. 

Przed badaniem moczu warto unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, który może spowodować pojawienie się w moczu białka i ciał ketonowych. Niektóre leki również mogą wpływać na oznaczane parametry, dlatego przed rozpoczęciem zbiórki moczu warto spytać o to lekarza.

Reklama

W dobie poprzedzającej badanie należy pamiętać, by powstrzymywać się od stosunków płciowych.

Kobiety nie powinny decydować się na badanie moczu w okresie od 2 dni poprzedzających menstruację (krwawienie miesiączkowe) do 2 dni po jej zakończeniu ze względu na dużą liczbę krwinek czerwonych i nabłonków uniemożliwiających uzyskanie wiarygodnych wyników badania.

Ponadto badania moczu można wykonywać co najmniej 7 dni po leczeniu przeciwdrobnoustrojowym, 2 doby po zastosowaniu leków dopochwowych oraz co najmniej dzień od badań ginekologicznych (w tym USG).

Pojemnik na mocz - jaki wybrać?

Pamiętajmy o zakupie czystego pojemnika jednorazowego (do nabycia w aptece lub w laboratorium). Jeśli próbka ma służyć do wykonania posiewu, czyli jeśli mają to być badania mikrobiologiczne, należy zaopatrzyć się w jałowy pojemnik. Wygląda tak samo, ale dodatkowo zapakowany jest w szczelną folię.

Pobieranie porannej próbki moczu

Mocz do analizy pobiera się do czystego pojemnika jednorazowego, bezpośrednio po spoczynku nocnym (pierwsza poranna porcja moczu) ze środkowego strumienia. Młodzi z reguły śpią całą noc, więc pobierają mocz zaraz po obudzeniu, czyli co najmniej po 8 godzinach. 

Osoby starsze, które nocą częściej korzystają z toalety, powinny pobrać próbkę moczu po co najmniej 4 godz. od ostatniego oddania moczu.

Ręce należy dokładnie umyć wodą z mydłem, a następnie wytrzeć w czysty lub jednorazowy ręcznik. Następnie ciepłą wodą z mydłem lub specjalnym płynem do higieny intymnej należy starannie umyć okolice krocza (w szczególności cewki moczowej i narządów płciowych). Kobiety powinny rozchylić wargi sromowe i przemyć ujście cewki moczowej ruchem od przodu do tyłu, aby nie przenieść bakterii z odbytu. Mężczyźni powinni odciągnąć napletek i przemyć żołądź prącia.

Ważne jest pobranie środkowego strumienia. Pierwsza porcja moczu oczyści nam cewkę moczową z martwego naskórka i ewentualnych bakterii. Zatem początek moczu oddajemy do muszli klozetowej, resztę do pojemnika. Nie musimy napełnić go po brzegi, wystarczy 10 ml, albo maksymalnie do 1/3 jego wysokości. Zamykając pojemnik należy być ostrożnym, aby nie dotknąć wewnętrznej części pojemnika palcami ani narządami płciowymi.

Dawniej opisywano pojemnik, teraz się tego nie stosuje, ponieważ w punkcie diagnostycznym zostanie naklejona naklejka z kodem paskowym. Mocz jak najszybciej powinien być dostarczony do punktu pobrań. Ewentualnie próbkę moczu można przechowywać maksymalnie 4 godziny w 2-8°C, czyli w lodówce.

CZYTAJ TAKŻE:

Wykryje stan zapalny, a nawet nowotwór. Kosztuje kilkanaście złotych

Badanie na krew utajoną pomoże wykryć wiele chorób. Na liście także ciężki rak

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: badanie moczu | mocz badania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL