Wykryje stan zapalny, a nawet nowotwór. Kosztuje kilkanaście złotych

Czerwone krwinki, czyli erytrocyty, to krytyczny dla życia składnik krwi, a jego pomiary mogą powiedzieć nam bardzo wiele o stanie naszego zdrowia. RDW-CV to proste badanie - jedno ukłucie igły pomoże w wykryciu chorób, nawet jeżeli nie masz jeszcze żadnych objawów. Jak interpretować wynik RDW-CV i jakie są normy dla tego badania? Czy możesz je zrobić na NFZ i ile kosztuje prywatnie? Sprawdzamy.

RDW-CV - co oznacza?

RDW-CV to badanie wchodzące w skład morfologii, które określa zmienność objętości czerwonych krwinek. Jego wynik wyraża się w procentach, a mówi on o odchyleniu objętości erytrocytów od przyjętej normy w badanej próbce. W zależności od zastosowanych w obliczeniach algorytmów, oprócz badania RDW-CV wyróżniamy jeszcze badanie RDW-SD, którego wyniki wyraża się w jednostkach objętości — mikroskopijną skalę erytrocytów opisuje się wtedy w femtolitrach. 

Czytaj również: Erytrocyty. Rola i normy czerwonych krwinek w organizmie

Reklama

Badanie RDW-CV to jeden z wyników pełnej morfologii krwi żylnej. Razem z innymi rezultatami RDW-CV pozwala diagnozować problemy i ich przyczyny w obrębie układu krwionośnego, w szczególności różne postacie anemii. Pośród wielu objawów, które lekarz może uznać za powód do przeprowadzenia pogłębionej analizy krwi, znajdziemy m.in.: przewlekłe zmęczenie, problemy z ciśnieniem, bladość skóry czy obniżającą się bez wyraźnego powodu kondycję.

Jakie są normy dla badania RDW-CV?

W przypadku osób dorosłych za standardowy uznaje się wynik RDW-CV w granicach 11,5 - 14,5 proc. Wartości graniczne i wszelkie odstępstwa od ustalonych norm są traktowane jako przesłanki do pogłębionej diagnostyki, ponieważ mogą być wczesnym sygnałem pojawienia się wielu groźnych chorób. 

Indywidualne różnice każdego organizmu mogą powodować, że niektóre pomiary nie będą mieściły się w normie statystycznej, nawet jeżeli w organizmie nie trwają żadne procesy chorobowe. Z tego powodu istotna jest analiza pozostałych parametrów z wyników morfologii, w szczególności danych o pozostałych składnikach krwi i poziomu stężenia hemoglobiny.

Co może oznaczać podwyższone RDW-CV?

Wysokie RDW-CV określa się mianem anizocytozy. Wyniki powyżej 15 proc. mogą wskazywać na wiele chorób i zaburzeń, jednak nie wszystkie są  powodem do zmartwień. Nie należy jednak ignorować wyników, a tym bardziej rezygnować ze zleconych badań. Morfologia to jedno z podstawowych badań, które każdy powinien wykonywać regularnie, szczególnie jeżeli miewa problemy ze zdrowiem. 

Na co może wskazywać za wysokie RDW-CV?

  • Anizocytoza to najczęściej rezultat walki organizmu z infekcją bakteryjną lub wirusową (podobnie jak OB czy CRP);
  • podwyższone wyniki mogą świadczyć o niedoborach żelaza, np. na skutek niedawnego krwotoku lub źle zbilansowanej diety;
  • duże różnice w objętości erytrocytów mogą być skutkiem niedoboru kwasu foliowego i witaminy B12;
  • zaburzenia w przyswajaniu tych substancji mogą być spowodowane niedożywieniem lub niewłaściwą pracą jelit;
  • podobne problemy mogą pojawić się też przy owrzodzeniu żołądka i dwunastnicy;
  • u kobiet podwyższone RDW-CV pojawia się w trakcie ciąży;
  • w rzadkich przypadkach wyniki powyżej 15 proc. mogą wskazywać na zespół mieloplastyczny (za mało krwinek) lub metaplazję szpikową (stan przednowotworowy);
  • u osób cierpiących na nowotwory wynik może być sygnałem, że rak zaatakował komórki szpiku kostnego.

Co oznacza obniżone RDW-CV?

Wspomniane wcześniej indywidualne różnice każdego ludzkiego organizmu to główne przyczyny rzadkich przypadków, kiedy wynik RDW-CV jest poniżej normy (< 11,5 proc.). Jeżeli morfologia wykazała odchylenie tylko tego parametru — nie ma to żadnego znaczenia diagnostycznego. Niskie RDW-CV lekarz weźmie pod uwagę dopiero wtedy, gdy pozostałe wyniki, szczególnie inne parametry czerwonokrwinkowe również nie będą mieściły się w wyznaczonych normach.

Zobacz też: RBC, HGB, WBC w morfologii krwi. Co oznaczają? Jak interpretować wyniki?

Nienaturalne podobieństwo badanych erytrocytów powinno być alarmujące, szczególnie jeżeli nieprawidłowe są wyniki związane z hemoglobiną, czyli białkiem transportującym tlen z płuc do pozostałych komórek ciała. Takie połączenie może wskazywać na anemię makrocytarną. W tej sytuacji bardzo pomocne będą odczyty drugiego rodzaju badania objętości czerwonych krwinek - RDW-SD. W przypadku tej odmiany anemii erytrocyty są do siebie bardzo podobne, a jednocześnie znacznie większe niż w zdrowej krwi, co wykaże ich pomiar w femtolitrach.

Ile kosztuje RDW-CV prywatnie? Czy można zrobić to badanie na NFZ?

RDW-CV jako element rozszerzonej morfologii może być wykonane w każdym laboratorium medycznym, a skierowanie refundowane przez NFZ wystawi nawet lekarz rodzinny. Badanie można też wykonać prywatnie, w większości placówek nie jest nawet wymagana rejestracja, wystarczy stawić się w punkcie pobrań na czczo, w godzinach jego pracy.

Pamiętaj: Tego unikaj przed badaniem krwi. Inaczej wyniki nie będą miarodajne

RDW-CV wykonuje się przy okazji pełnej analizy morfologicznej — koszt całego panelu to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w zależności od placówki, regionu i ilości badanych parametrów. Na wyniki zwykle nie będziemy czekali dłużej niż 1-2 dni robocze, a bardzo często pełny raport otrzymamy jeszcze tego samego dnia.

CZUTAJ TAKŻE

Morfologia a morfologia z rozmazem. Czym różnią się te badania?

Co możemy wyczytać z wartości pulsu?

Podwyższone i niskie OB. O czym może świadczyć taki wynik?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: morfologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL